Praca zdalna. Rząd pracuje nad przepisami. Co z wypadkami przy pracy w domu i kosztami za prąd?

Agnieszka Kamińska
Agnieszka Kamińska
Rząd pracuje nad nowymi uregulowaniami pracy zdalnej
Rząd pracuje nad nowymi uregulowaniami pracy zdalnej Pixabay
Rząd zamierza znowelizować Kodeks pracy i wprowadzić do niego pracę zdalną. Obiecał to również prezydent Andrzej Duda w swojej kampanii wyborczej. Ma to być odpowiedź na oczekiwania pracodawców, ale też pracowników, którzy ze względu na epidemię koronawirusa pracują z domu.

Praca zdalna. Rząd pracuje nad nowymi przepisami

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg poinformowała, że obecnie trwają prace nad nowymi regulacjami dotyczącymi pracy zdalnej.

– Prowadzimy prace nad nowelizacją Kodeksu pracy, która pozwoli na stałe wprowadzić instytucję pracy zdalnej do polskiego porządku prawnego – potwierdziła minister Marlena Maląg na konferencji prasowej.

Kodeks pracy obecnie zawiera jedynie przepisy o telepracy. Ale to nie to samo co praca zdalna. Mówiąc najprościej,

telepraca to wykonywanie pracy z domu na stałe i w sposób regularny. Strony muszą podpisać specjalną umowę o świadczenie telepracy.

Natomiast pracę zdalną, choć pracodawcy i pracownicy od lat apelują o jej wprowadzenie do prawa, ujęto dopiero w marcowej specustawie o przeciwdziałaniu skutkom koronawirusa. Zgodnie z nią,

pracodawca może polecić wykonywanie pracy – określonej w umowie o pracę – poza miejscem jej stałego wykonywania, przez czas oznaczony.

Specustawa wprowadziła możliwość korzystania z pracy zdalnej przez 180 dni. Biorąc pod uwagę obecną sytuacje epidemiczną, jest to niewystarczające.

– Rozwiązanie w postaci pracy zdalnej, tymczasowo uregulowane w tarczy antykryzysowej, świetnie się sprawdziło.

– Doświadczenie ostatnich miesięcy pokazało jednak, że możemy mieć do czynienia z trwałą zmianą modelu pracy.

– Odpowiedzią na nową rzeczywistość muszą być więc trwałe zmiany prawne. Obecnie prowadzimy szeroką dyskusję dotyczącą szczegółów rozwiązania, które powinno trafić jak najszybciej do kodeksu – twierdzi Zbigniew Maciąg, specjalista ds. rynku pracy Konfederacji Lewiatan.

Praca zdalna. Rekomendacje pracodawców

Zrzeszenia pracodawców (w tym m.in. Pracodawcy RP, Konfederacja Lewiatan, BCC, Polskie Forum HR) przygotowały wspólne rekomendacje odnośnie pracy zdalnej. Pracodawcy postulują m.in., aby to ZUS, a nie przedsiębiorca, samodzielnie badał wypadki przy pracy zdalnej. Według nich, firmy nie mają dziś możliwości kontrolnych i obawiają się zarzutów dotyczących naruszania prywatności pracowników.

Pracodawcy proponują też, aby praca zdalna polegała na wykonywaniu obowiązków – całościowo lub częściowo – z domu zatrudnionego.

– Pracownicy zdalni nie powinni całkowicie porzucać pracy z biura. Przeprowadzone w ostatnim czasie badania wskazują, że

osobisty kontakt ze współpracownikami, przynajmniej raz na jakiś czas, ma dla wielu pracowników duże znaczenie.

– Dlatego nowa formuła powinna zakładać pracę częściowo w biurze, a częściowo w domu – uważa Paweł Lisicki, ekspert ds. prawa pracy z Konfederacji Lewiatan.

Do takiego modelu przychyla się m.in. Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych.

Praca zdalna a kwestie sporne

Z pracą zdalną wiąże się jednak wiele dyskusyjnych kwestii. Wątpliwości budzi m.in. wysokość ekwiwalentu dla pracowników za zużytą energię elektryczną, wodę czy produkcję odpadów. Związkowcy twierdzą też, że należy precyzyjnie określić inne obowiązki firmy – np. co do:

  • zapewnienia sprzętu,
  • zakresu wsparcia technicznego w przypadku awarii sprzętu,
  • przeprowadzenia szkoleń.

Chodzi tu również o ustalenie, jak pracodawca będzie sprawował nadzór nad podwładnym.

– Pracodawcy często oczekują dużych możliwości kontrolowania pracy zdalnej, nawet za pośrednictwem kamer, co jest dla nas nie do zaakceptowania – twierdzi Sebastian Koćwin, wiceprzewodniczący OPZZ.

Pojawiają się też pytania dotyczące cyberbezpieczeństwa, a także sytuacji, gdy praca zdalna dla firmy z siedzibą w Polsce świadczona jest z zagranicy. Przepisy powinny jasno wskazać, które prawo pracy i system ubezpieczeń społecznych należy wówczas stosować.

– Generalnie wszystkie strony popierają pracę zdalną, ale gdy chodzi o rozwiązania szczegółowych problemów, to już jest gorzej, pojawia się wiele rozbieżności. I to jest powód, dlaczego do tej pory praca zdalna nie została ujęta w kodeksie. Trudno było środowiskom osiągnąć porozumienie. Ale obecna sytuacja wymaga, aby przepisy nie miały charakteru tylko prowizorycznego.

– Coraz więcej firm będzie korzystać z pracy zdalnej, a brak regulacji doprowadzi do niejasności i nadużyć po stronie firm, ale i pracowników, a sądy będą miały kłopot z rozstrzygnięciami

– mówi Małgorzata Rolska, prawniczka specjalizuje się w prawie pracy.

Praca zdalna. Gdzie jest najbardziej popularna?

Około jedna trzecia przedsiębiorców, którzy wzięli udział w czerwcowym badaniu zleconym przez Polski Instytut Ekonomiczny, w ostatnich miesiącach zleciła podwładnym pracę zdalną. Praca z domu okazała się najmniej popularna w przypadku małych przedsiębiorstw. Wśród tych dużych, tę metodę zastosowało ok. 60 proc. zbadanych firm. Z kolei z badania Hays Poland dowiadujemy się, że 72 proc. zapytanych firm planuje wprowadzenie pracy zdalnej na większa skalę w najbliższych miesiącach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Praca zdalna. Rząd pracuje nad przepisami. Co z wypadkami przy pracy w domu i kosztami za prąd? - Dziennik Bałtycki

Wróć na i.pl Portal i.pl