Praca zdalna pozwala oszczędzać czas, wynika z międzynarodowego badania. Ile możemy go zaoszczędzić i jak pożytkujemy wolne chwile?

Leszek Rudziński
Leszek Rudziński
W Polsce dzienna oszczędność na dojeździe do pracy w Polsce to 54 min.
W Polsce dzienna oszczędność na dojeździe do pracy w Polsce to 54 min. Przemysław Świderski/Polska Press
Polacy pracujący zdalnie oszczędzają na dojazdach do pracy mniej czasu, niż wynosi ogólnoświatowa średnia. Za to w przeciwieństwie do innych państw wolne chwile częściej poświęcamy na odpoczynek, wynika z badania Global Survey of Working Arrangements.

Spis treści

Centrum Badań Polityki Gospodarczej przeprowadziło badanie ankietowe w 27 krajach na świecie, w tym w Polsce. Ankietowanych zapytano, ile czasu są w stanie zaoszczędzić (m.in. na dojazdach do pracy), pracując zdalnie i na co go poświęcają. Jak dotąd, odbyły się dwie tury badania – pierwsza na przełomie lipca/sierpnia 2021 roku, a druga na przełomie stycznia/lutego 2022 roku.

Badaniem objęto osoby w wieku 20-59 lat, głównie lepiej wykształcone. Jak wskazali autorzy raportu, wiąże się to z tym, że praca zdalna jest możliwa głównie w biurach czy w edukacji, gdzie dominują osoby z wyższym wykształceniem.

Na dojazdach możemy oszczędzić grubo ponad godzinę

W ujęciu globalnym pracownicy na codziennych dojazdach do biura oszczędzają średnio aż 72 minuty w ciągu dnia. Z kolei mieszkańcy krajów azjatyckich, jak m.in. Chiny, Indie i Japonia, są w stanie oszczędzić na dojazdach do pracy nawet 100 minut dziennie.

W Polsce jednak dzienna oszczędność na dojeździe do pracy w Polsce to 54 min. Jak wskazali analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego, którzy przyjrzeli się raportowi, czas na dojazdy w Polsce to drugi najniższy wynik wśród 27 przebadanych państw.

- To 3 minuty więcej niż w Serbii i 1 minuta mniej niż w USA – zauważono.

Wolny czas poświęcono głównie na pracę

W skali wszystkich przebadanych krajów średnio aż 40 proc. czasu zaoszczędzonego dzięki pracy zdalnej pracownicy przeznaczają na wykonywanie dodatkowych aktywności, które również są związane z pracą. Wykonują wówczas podstawowe służbowe obowiązki, jak i podejmują dodatkową aktywność zarobkową. 34 proc. czasu zaoszczędzonego na dojazdach do firmy przeznaczają na odpoczynek, a średnio 11 proc. na zajmowanie się rodziną.

Polacy preferują odpoczynek

W Polsce natomiast charakterystyka była nieco inna – mniej o 6 pkt proc. (32 proc.) poświęcono czasu na dodatkową pracę, różnice rozlokowano głównie na obowiązki domowe.

Analitycy PIE zauważyli, że w nasz kraj znajduje się w siódemce państw, w których pracownicy więcej zaoszczędzonego dzięki pracy zdalnej czasu spędzają na odpoczynku niż na aktywnościach związanych z pracą.

Jak dodali, taka tendencja występuje w krajach najlepiej rozwiniętych, jak Niemcy, Szwecja, Wielka Brytania czy Austria.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Praca zdalna pozwala oszczędzać czas, wynika z międzynarodowego badania. Ile możemy go zaoszczędzić i jak pożytkujemy wolne chwile? - Strefa Biznesu

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

p
pan Szczota
Jeśli praca zdalna jest takim panaceum na wszystkie bolączki tego świata, to proponuję wprowadzić pracę zdalną dla kominarzy, sprzedawców sklepowych, policjantów drogowych, kierowców i marynarzy.
Wróć na i.pl Portal i.pl