Praca zdalna od A do Z. Wykonuje ją co czwarty Polak

Anna Bartosiewicz
Praca zdalna stanowi duże udogodnienie dla pracowników.
Praca zdalna stanowi duże udogodnienie dla pracowników. AdrienBe/ Pixabay.com
Praca zdalna jest atrakcyjna dla wielu grup zawodowych, zwłaszcza dla osób wykonujących kreatywne zawody. Dzięki pracy zdalnej łatwiej jest dostosować harmonogram dnia do własnych potrzeb, co pozwala osiągnąć równowagę między życiem prywatnym a zawodowym. Sprawdź, jaki stosunek do pracy zdalnej mają Polacy.

Praca zdalna, jako jedna z form pracy elastycznej, daje możliwość rozpoczynania pracy o różnej porze dnia, a także otwiera furtkę na pracę z domu czy kawiarni. W wielu firmach jest traktowana jako jeden z benefitów pozapłacowych. Pomaga zatrzymać dobrych pracowników i przyciągnąć nowych. Z badań Hays Poland wynika, że 52 proc. pracowników chce pracować zdalnie, a taką możliwość pracy oferuje już 55 proc. firm.

Sprawdź aktualne oferty pracy na stronie lub w aplikacji Gratki

Praca zdalna to benefit pozapłacowy

– Może być doskonałym sposobem wsparcia powrotu na rynek pracy osób, dla których ze względu na sytuację rodzinną praca zdalna jest dużym ułatwieniem. Może to dotyczyć chociażby świeżo upieczonych rodziców – podkreśla Justyna Sławik, Talent Acquisition & Development Manager w Randstad Polska – Praca zdalna może być odpowiedzią na zmieniający się styl pracy, szczególnie najmłodszego pokolenia. Taka oferta przybliża bowiem sposób działania firm, ich organizacji pracy do docenianego przez część młodych ludzi nieco luźniejszego stylu pracy start-upów, firm z branży kreatywnej – dodaje.

Według Hays Poland praca elastyczna to:

 • zatrudnienie w niepełnym wymiarze godzin (23 proc. firm)
 • elastyczne godziny pracy (59 proc.)
 • home office, czyli praca zdalna (55 proc.)
 • możliwość przepracowania pełnego wymiaru godzinowego w mniejszą liczbę dni (9 proc.).

- Pytania o świadczenia dodatkowe i możliwość zdalnego wykonywania przynajmniej części obowiązków, stały się standardem w procesach rekrutacyjnych. Szybki rozwój technologiczny i rosnąca mobilność społeczeństwa wskazują także na to, że coraz więcej osób będzie decydować się na taką formę pracy. Obok atrakcyjnego wynagrodzenia to właśnie świadczenia dodatkowe są czynnikiem wpływającym na wybór pracodawcy oraz lojalność wobec niego – co w konsekwencji decyduje o zmniejszeniu rotacji pracowników – mówi Agnieszka Pietrasik, Executive Manager, ekspertka Hays Poland.

Którzy Polacy pracują zdalnie?

Co czwarty Polak pracuje zdalnie – wynika z badania Randstad „Monitor Rynku Pracy”. W zależności od lokalizacji, na pracę poza biurem może pozwolić sobie 21 – 26 proc. zatrudnionych. Najlepsze warunki do pracy zdalnej mają mieszkańcy największych polskich metropolii – członkowie tej grupy stanowią większość pracowników zdalnych. W miejscowościach powyżej 200 tys. mieszkańców zdalnie pracuje co trzecia osoba. Pozostała część pracowników zdalnych zamieszkuje wsie i mniejsze miejscowości.

Co drugi respondent Randstad deklarujący pracę poza biurem prowadził własną działalność gospodarczą, co trzeci był zatrudniony w oparciu o umowę cywilnoprawną (mowa o dzieło, umowa zlecenie). Ponadto co piąta osoba na etacie i z umową na czas nieokreślony pracowała z domu. Wśród pracowników z umową na czas określony w takiej sytuacji znajdowało się 17 proc. ankietowanych.

- Popularność pracy zdalnej, rozumianej jako praca poza stałym miejscem, rośnie. Jest to jednak tendencja związana z określonymi grupami zawodowymi. Przede wszystkim praca zdalna cieszy się popularnością wśród osób wykonujących wolne zawody – tłumaczy i przedstawicieli branży kreatywnej, czasem również wśród informatyków i programistów. Jeżeli weźmiemy pod uwagę ostatnie badanie firmy Randstad, to widać wyraźnie, że praca zdalna stanowi przede wszystkim przywilej kadry zarządzającej, kadry średniego szczebla oraz specjalistów i inżynierów. Wiąże się to również z charakterem wykonywanej pracy. Trudno jest oczekiwać, aby nauczyciel, lekarz, przedszkolanka czy osoba, do której zadań należy obsługa kasy, pracowała zdalnie – mówi w rozmowie ze „Strefą Biznesu” Monika Fedorczuk, ekspertka w Konfederacji Lewiatan.

Praca zdalna stanowi również atrakcyjną formę zatrudnienia dla freelancerów: grafików, dziennikarzy czy niezależnych księgowych.

Do osób, które pracują zdalnie, należą:

 • menadżerowie wyższego szczebla (52 proc.)
 • menadżerowie średniego szczebla (38 proc.)
 • specjaliści (37 proc.)
 • inżynierowie (32 proc.)
 • pracownicy biurowi i administracyjni (28 proc.)
 • robotnicy wykwalifikowani (12 proc.)
 • robotnicy niewykwalifikowani (11 proc.)
 • mistrzowie i brygadziści (11 proc.)

Dlaczego firmy oferują pracę zdalną?

Do wywiązywania się z obowiązków pracowniczych często wystarcza dostęp do internetu. Z analizy Randstad wynika, że takie wymogi ma 76 proc. pracodawców oferujących pracę zdalną, ale już co druga firma proponująca telepracę wymaga od pracowników posiadania własnego sprzętu, np. komputera lub telefonu komórkowego. Niektórzy pracodawcy zatrudniają pracowników zdalnych, aby zaoszczędzić na zakupie firmowego laptopa czy smartfona. Inni robią ukłon w stronę pracownika.

– Tymczasem doświadczenia nowoczesnych organizacji pokazują, że dla pracowników zatrudnionych na etat formuła pracy zdalnej może być traktowana jako benefit, zwiększający atrakcyjność oferty pracodawcy, budujący jednocześnie komfort pracy i dobre samopoczucie pracowników. Szczególnie, że obecnie w wielu firmach na pierwszy plan wysuwa się faktyczna realizacja zadań, a nie rozliczanie pracownika z każdej minuty spędzonej w biurze – mówi Justyna Sławik, Talent Acquisition & Development Manager w Randstad Polska.

Praca zdalna daje pracodawcy mniejsze poczucie kontroli nad podwładnym. Dlatego firmy zatrudniające zdalnie nakładają na pracowników pewne obostrzenia. Ograniczają liczbę dni lub tygodni, które można przepracować zdalnie, często wymagają również stałego kontaktu telefonicznego i mailowego. Na limit dni bądź tygodni wskazało 42 proc. respondentów Randstad, a na potrzebę stałego kontaktu z przełożonym – co piąty.

Jakie zalety ma praca zdalna?

Praca zdalna pozwala zaoszczędzić czas, który można przeznaczyć na hobby czy chwile spędzone z rodziną. Stwarza perspektywy na współpracę z firmą, której lokalizacja jest niekorzystna.

- Praca zdalna ma wiele plusów dla pracownika. Przede wszystkim ułatwia łączenie życia osobistego z zawodowym. Zdalnie można pracować z własnego domu i z dowolnego miejsca. Jeżeli praca zdalna stanowi uzupełnienie tej w zakładzie pracy, pozwala przełamać rutynę i zmniejszyć obciążenia czasowe wynikające z dojazdów do firmy. Sprzyja kreatywności i efektywności pracy – zaznacza Monika Fedorczuk.

Jakie wady ma praca zdalna?

Niestety, praca zdalna ma również swoje wady. Wiążą się z nią takie komplikacje, jak: utrudniony kontakt z przełożonym czy konieczność zmobilizowania się do działania bez nadzoru przełożonego. Praca zdalna nie jest wskazana dla osób, którym brakuje samodyscypliny, są źle zorganizowane i mało samodzielne. Pracownicy zdalni są także narażeni na dodatkowe wydatki związane z wynajęciem przestrzeni coworkingowej czy koniecznością opłacenia miejsca spotkania z klientem. Z kolei osoby, które cenią sobie kontakt z ludźmi, negatywnie odbierają brak możliwości rozmowy ze współpracownikami.

Porównaj najlepsze oferty pracy na stronie lub w aplikacji Gratki

- Jeżeli praca zdalna stanowi podstawową formę pracy, prowadzi do osłabienia więzi z pracodawcą. Wówczas pracownik zdalny nie ma możliwości wymiany opinii i poglądów z innymi pracownikami oraz z przełożonym, a także traci możliwość pracy w grupie. Ta ostatnie jest szczególnie wskazana podczas sprawdzania pewnych rozwiązań i tworzenia nowych – ocenia Monika Fedorczuk.

Wybór między pracą zdalną a stacjonarną nie należy do łatwych. Każda z nich ma swoje mocne i słabe strony. Jeżeli jednak obecność w biurze nie jest konieczna, pracownik powinien mieć możliwość wybrania tej formy pracy, która odpowiada jego potrzebom.

Źródło: Randstad Polska. Hays Poland, Konfederacja Lewiatan

Ukraińcy rezygnują z pracy w Polsce

Wideo

Komentarze 5

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

P
Polecam

Pracownicy z Ukrainy www.ukraina-pracownicy.pl

j
jk

Czy w Polsce , zaliczają do niej pracę naszych rodaków w Holandii , Wlk Brytanii itd

k
kj

Czy to jest ta praca , która jeszcze nie jest opodatkowana ?

G
Gość

łączności wystarczy przedsiębiorstwo dystrybucja, handel oraz łączność z naukowymi instytutami w których naukowcy wymyślają lepsze jutro. nie potrzeba milionów pośredników którzy niby usprawniaja i upraszczają nam życie. a zwyczajnie pasożytują zarabiając więcej niż producenci. Tak by było w normalnym ustroju. w kapitalizmie nic nie jest normalne, bo w kapitalizmie jedni muszą harować by inni udawali pracę.

p
pracownik produkcyjny

wymyślanie kretyńskich reklam do telewizji?

Dodaj ogłoszenie