Praca zdalna i hybrydowa w Polsce: co trzecia firma się na to decyduje

OPRAC.:
Damian Kelman
Damian Kelman
Wideo
od 16 lat
33 procent polskich firm oferuje swoim pracownikom możliwość pracy zdalnej lub hybrydowej, podczas gdy 41 procent nie dopuszcza i nie planuje takich form wykonywania obowiązków - wynika z danych Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Spis treści

Polski rynek pracy a praca zdalna i hybrydowa

Praca zdalna i hybrydowa to coraz bardziej popularne formy zatrudnienia, nie tylko w Polsce, ale na całym świecie. Jak informuje Polski Instytut Ekonomiczny (PIE), "33 proc. przedsiębiorstw wprowadziło możliwość pracy zdalnej lub hybrydowej". W tych formach pracy pracownik może łączyć pracę zdalną z pracą wykonywaną stacjonarnie.

Z drugiej strony, "41 proc. nie dopuszczało takich form świadczenia pracy i nie planowało ich wprowadzenia". Część firm, bo aż jedna na cztery, podkreśla, że nie może zastosować takich form zatrudnienia ze względu na specyfikę swojej działalności.

Efektywność pracy zdalnej i hybrydowej

Radosław Zyzik z Polskiego Instytutu Ekonomicznego zwraca uwagę na fakt, że wyniki badań nad efektywnością pracy zdalnej i hybrydowej są niejednoznaczne. W początkowych etapach pandemii COVID-19 uznawano, że praca z domu zwiększa produktywność pracowników o 4,6 proc. Późniejsze analizy dowodziły jednak, że praca w pełni zdalna może obniżać produktywność nawet o 20 proc.

Na przykładzie Urzędu Patentowego i Znaków Towarowych w USA, gdzie wprowadzono możliwość pracy zdalnej z dowolnego miejsca geograficznego (WFA), pokazano, że po przejściu na ten system produktywność wzrosła o 4,4 proc.

Praca hybrydowa jako kompromis

Radosław Zyzik zauważa, że "praca hybrydowa może być efektywnym kompromisem pomiędzy potrzebami i postawami pracowników, pracodawców a wyzwaniami rynku pracy". Jak podkreśla, "choć pracownicy hybrydowi pracują niekiedy w innych godzinach i w inny sposób niż pracownicy stacjonarni, to ich produktywność nie musi być niższa". Takie wnioski płyną z badania z 2022 r., które obejmowało ponad 1600 pracowników globalnego biura podróży.

W badaniu tym zwrócono też uwagę na fakt, że możliwość wykonywania części obowiązków z domu zwiększała poziom szczęścia pracowników i zmniejszała ich skłonność do zmiany pracy.

Badania Polskiego Instytutu Ekonomicznego

Polski Instytut Ekonomiczny przeprowadził badania na próbie 1000 polskich firm w grudniu 2023 r. PIE to publiczny think tank ekonomiczny, który przygotowuje raporty, analizy i rekomendacje dotyczące kluczowych obszarów gospodarki oraz życia społecznego w Polsce.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl