Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Praca Zdalna 2020 - nowe zasady. Zobacz, co się zmieni dla pracowników [27.05]

Małgorzata Stempinska
Małgorzata Stempinska
123RF
W najnowszej wersji Tarczy Antykryzysowej ustawodawca doprecyzowuje kwestie dotyczące pracy zdalnej.

Po pierwsze, ustawodawca zawęża możliwości wykonywania pracy zdalnej do osób posiadających umiejętności, możliwości techniczne i lokalowe. Oznacza to, że pracodawcy powinni sprawdzić zarówno umiejętności jak i warunki, w których będzie wykonywana praca. Przedsiębiorstwo powinno zapewnić środki i materiały do pracy oraz obsługę logistyczną. Ustawodawca dopuszcza wykorzystanie środków własnych pod warunkiem, że umożliwi to zachowanie tajemnic, poufności i ochronę danych osobowych.

Michał Lisawa, adwokat współkierujący praktyką prawa pracy w Baker McKenzie, dla portalu Rp.pl tak skomentował proponowane zmiany:- Nie wykluczam, że po zmianie przepisów pracodawcy spotkają się z falą wniosków od pracowników wysłanych do pracy w domu, którzy stwierdzą, że nie mają warunków technicznych ani lokalowych do takiej pracy. Rozstrzygnięcie takich spraw będzie bardzo trudne, bo przepisy nie zawierają stosownych norm. Niejasny jest też przepis dotyczący obsługi logistycznej. Nie wynika z niego czy pracodawca ma np. obowiązek zapewnić zatrudnionemu zdalnie np. ergonomiczne krzesło. Nie wiadomo też, czy zatrudnionemu zdalnie należy się zwrot kosztów dostępu do internetu w domu.

Tarcza 4.0 została w czwartek wieczorem przyjęta przez Sejm. Przewiduje m.in. do 30 dni przymusowego urlopu, obniżki pensji nawet na rok, nowe zasady pracy zdalnej, zmniejszenie wysokości odpraw, kary dla internetowych trolli oraz 2080 złotych miesięcznie przez trzy miesiące dla właścicieli jednoosobowych firm, którzy jednocześnie pracują na etatach. Teraz ustawa trafiła do Senatu.Dokładne zasady wprowadzane przez nową tarczę antykryzysową opisujemy na kolejnych slajdach - sprawdź je, posługując się klawiszami strzałek, myszką lub gestami.

Sejm uchwalił nową tarczę: przymusowy urlop, niższa pensja, ...

W Tarczy 4.0 zapisano również, że pracodawca może wydać polecenie ewidencji czynności wykonywanych zdalnie, daty wykonania i czasu ich trwania w formie określonej przez niego określonej, a pracownik ma obowiązek prowadzania takiej ewidencji. Pracodawca w każdym czasie może również cofnąć polecenie wykonywania pracy zdalnej. Ustawodawca ogranicza odpowiedzialność za BHP pracy zdalnej do środków i materiałów do pracy, które dostarcza.

Zobacz również: Bezrobocie w górę. "To stosunkowo duży wzrost, niespotykany w poprzednich latach"

- Wprowadzone zmiany dotyczące BHP pracy zdalnej były bardzo oczekiwane przez pracodawców. Z pewnością wyzwaniem dla przedsiębiorców będzie spełnienie warunku sprawdzenia umiejętności, warunków technicznych i lokalowych do pracy zdalnej - komentuje Katarzyna Lorenc, ekspertka BCC ds. rynku pracy oraz zarządzania i efektywności pracy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska