Praca w czasie upałów. Sprawdzamy, czy można odmówić pracy podczas wysokich temperatur. Jakie są obowiązki pracodawcy?

Mikołaj Wójtowicz
Mikołaj Wójtowicz
Barbara Wesoła
Barbara Wesoła
Kiedy temperatura w pomieszczeniu jest wyższa niż 28 stopni Celsjusza, pracodawca musi zapewnić pracownikom napoje. W takiej sytuacji nie ma znaczenia to, czy stanowisko pracy jest wyposażone w klimatyzację, czy też nie. Pracownicy, którzy wykonują pracę na otwartej przestrzeni mają prawo trzymać od pracodawcy napoje, gdy temperatura przekracza 25 stopni Celsjusza.
Kiedy temperatura w pomieszczeniu jest wyższa niż 28 stopni Celsjusza, pracodawca musi zapewnić pracownikom napoje. W takiej sytuacji nie ma znaczenia to, czy stanowisko pracy jest wyposażone w klimatyzację, czy też nie. Pracownicy, którzy wykonują pracę na otwartej przestrzeni mają prawo trzymać od pracodawcy napoje, gdy temperatura przekracza 25 stopni Celsjusza. 123.rf
Praca podczas upałów może stanowić zagrożenie dla zdrowia, jeżeli nie zadbamy odpowiednio o swoje bezpieczeństwo. Dział dziesiąty Kodeksu pracy jest poświęcony bezpieczeństwu i higienie pracy, mówi m.in. o obowiązkach pracodawcy i prawach pracownika w różnych warunkach pracy, w tym zagrażających zdrowiu. Dodatkowe rozporządzenia rady ministrów określają np. zasady zaopatrywania pracowników w napoje. Inne rozwiązania to przerwanie pracy w upałach czy skrócenie czasu pracy. Jakie jeszcze obowiązki spoczywają na pracodawcy w czasie upałów?

Spis treści

Praca w upały — jaka powinna być optymalna temperatura?

Zgodnie z § 30 Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, temperatura w pomieszczeniach pracy powinna odpowiadać rodzajowi wykonywanej pracy i być nie niższa niż:

  • 18 °C – w przypadku lekkich prac fizycznych bądź pracy biurowej,
  • 14 °C – w pozostałych przypadkach.

W przypadku pracy osób młodocianych i kobiet w ciąży – maksymalna dopuszczalna temperatura wynosi 30°C w pomieszczeniach biurowych. Niestety przepisy nie określają maksymalnej dopuszczalnej temperatury pracy dla wszystkich pracowników. Jednocześnie mówią, że pracą w warunkach szczególnie uciążliwych będzie już wykonywanie obowiązków w temperaturze:

  • powyżej 25 stopni na otwartych przestrzeniach,
  • powyżej 28 stopni w pomieszczeniach zamkniętych.

Czy można odmówić wykonywania pracy w czasie upałów?

Kodeks pracy zobowiązuje pracodawcę to zadbania o bezpieczne i higieniczne warunki pracy. Jeżeli więc temperatura w miejscu wykonywania pracy zagraża życiu lub zdrowiu, pracownik ma prawo odmówić pracy, co wiązałoby się z ryzykiem uszczerbku na zdrowiu.

Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej
Warszawa, ul. Nowogrodzka 1/3/5
Autopromocja

Obowiązki pracodawcy wobec pracowników przy wysokich temperaturach

Upalne dni nie tylko obniżają wydajność pracy, ale mogą grozić utratą zdrowia. Aby zapewnić komfort pracy i bezpieczeństwo swoim pracownikom, pracodawca ma szereg narzędzi do wykorzystania, w ramach przepisów prawnych i własnej wolnej woli:

  • Skrócenie czasu pracy,
  • Wprowadzenie przestrzeni regeneracyjnych,
  • Zadbanie o wysokość temperatury,
  • Zadbanie o klimatyzację i napoje.

Co ważne, niezależnie też od tego, czy praca jest wykonywana w pomieszczeniu, czy na otwartej przestrzeni, napoje powinny być dostępne dla pracowników w ciągu całej zmiany roboczej w upalne dni, a nierespektowanie przez pracodawcę tego obowiązku stanowi wykroczenie pod karą grzywny od 1 tys. do 30 tys. złotych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl