Praca tymczasowa staje się całkiem nieźle płatna

Joanna Ćwiek-Świdecka
Szalejący kryzys i niepewna sytuacja gospodarcza powodują, że firmy niechętnie zatrudniają nowych pracowników na etaty. Natomiast znacznie chętniej korzystają z usług pracowników tymczasowych, bo jest to dla nich tańsze i pozwala dostosować kadrę do aktualnej liczby zamówień w firmie. Pracownicy od umów czasowych wolą stałe. Te pierwsze nie dają wprawdzie bezpieczeństwa, ale nieraz wiążą się z godzinówką wyższą niż w przypadku etatu.

Dla pracowników umowa czasowa to rozwiązanie zazwyczaj gorsze niż stała posada. Bo z umową o pracę tymczasową ani nie dostaniemy kredytu w banku, ani nie poczujemy się bezpiecznie. Biorąc także pod uwagę rosnące stale bezrobocie, dla wielu osób może to być jedyna szansa na zarobienie paru groszy. Ile? Średnio 12,93 zł - wynika z badań polskiego Forum HR.

Oznacza to, że gdyby ta osoba pracowała 40 godzin tygodniowo, średnio zarobiłby około 2 tys. zł brutto miesięcznie. Biorąc pod uwagę, że około 70 proc. pracowników agencyjnych jest zatrudnianych na stanowiska produkcyjne, a przy wyliczaniu średniej dla całego rynku brane są pod uwagę wypłaty z zysku przedsiębiorstw, można śmiało stwierdzić, że czasownicy w porównaniu z etatowcami mogą liczyć na dość wysokie zarobki.

Czytaj też:Premier: Umowa o pracę nie może być umową śmieciową

Oczywiście są tacy, którzy dostaną więcej. Tradycyjnie więcej za godzinę dostają mężczyźni. Ich średnia stawka godzinowa wynosi 13,31 zł, natomiast kobiet już 12,65 zł, czyli o 5 proc. mniej.
I chociaż dyskryminacja płacowa ze względu na płeć jest prawnie zabroniona i nawet minimalna różnica w stawkach za tę samą pracę zasługuje na potępienie, to na korzyść agencji przemawia fakt, że jest ona znacznie niższa niż średnia dla Unii Europejskiej, która wynosi 17,5 proc.

Biorąc pod uwagę wiek, najwyższe stawki godzinowe - 13,28 zł - otrzymywali pracownicy od 25. do 50. roku życia. Ta grupa stanowiła 42 proc. ogółu zatrudnionych czasowników. Osoby po 50. roku życia, stanowiące 8 proc. zatrudnionych, zarabiały średnio 11,90 zł za godzinę. Najmłodsi, do 25. roku życia, zarabiają najmniej, zaledwie 11,58 zł za godzinę. Osoby te to głównie studenci oraz pracownicy, którzy dopiero zdobywają pierwsze doświadczenia zawodowe - dlatego też ich stawki są najniższe.

Czytaj też:100 tys. Polaków może wkrótce stracić pracę. Przez błąd w ustawie

Kobiety zatrudnione na umowę o pracę tymczasową zarabiają o 5 proc. mniej niż mężczyźni

Wysokość stawki godzinowej rośnie wprost proporcjonalnie z poziomem wykształcenia. Pracownicy z dyplomem zatrudniani jako specjaliści zarabiali średnio 15,11 zł za godzinę - wśród nich najwięcej inżynierowie, bo prawie 35 zł za godz., za nimi specjaliści do spraw zarządzania i organizacji - ok. 27 zł za godz., analitycy systemowi i specjaliści do spraw rozwoju aplikacji komputerowych średnio 20 zł za godz., a analitycy finansowi i specjaliści ds. zarządzani zasobami ludzkimi w granicach 18 zł za godz. Osoby z wykształceniem średnim bądź technicznym pracujący na stanowiskach biurowych niższego i średniego szczebla zarabiali średnio 12,22 zł. Absolwenci szkół zawodowych wykonujący prace fizyczne, np. ślusarz, spawacz, lakiernik, operatorzy wózków, mogli zarobić 11,04 zł za godzinę, natomiast osoby z wykształceniem podstawowym - 10,90 zł.

Badania pokazują, że pracownicy tymczasowi coraz częściej zatrudniani są w sprzedaży bezpośredniej czy też w call center. Pracownik agencyjny zatrudniony jako sprzedawca mógł liczyć na stawkę godzinową ponad 12 zł za godz., w call center były one nieco niższe i wynosiły około 10 zł za godz.

Czytaj też:Polacy mają dość pracy bez podwyżek i awansów

Na wysokość zarobków duży wpływ miało także miejsce wykonywania pracy. Najwięcej, bo aż 15,20 zł za godz., zarobiły osoby pracujące w województwie mazowieckim, natomiast w podkarpackim, dolnośląskim i małopolskim było to ponad 13,00 zł za godz. Najniższe stawki godzinowe - wahające się od 11,34 zł za godz. do 10,61 zł za godz. odnotowano w warmińsko-mazurskim, świętokrzyskim i lubelskim.

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

b
beata

agencja pracy tymczasowej to dziwne twory bogacace sie kosztem pracownikow bez praw ,?
chetnie zarobie 2000 tylko gdzie?

Dodaj ogłoszenie