W wakacje nie tylko wzrasta liczba realizowanych inwestycji infrastrukturalnych, ale także zwiększa się zapotrzebowanie na ekipy remontowe. Większość Polaków rozpoczyna remont właśnie sezonie letnim. Popyt na pracowników budowlanych często przewyższa jednak podaż, a firmy budowlane skarżą się na niedobór pracowników.

6/7
Stawka godzinowa: 15 – 30 zł brutto...

1. Zbieranie owoców

Stawka godzinowa: 15 – 30 zł brutto

Kolejny rok z rzędu gospodarstwa rolne mają problem ze znalezieniem osób chętnych do pracy przy zbiorach. Część Polaków woli podejmować się tego typu zajęć za granicą – w tych krajach, w których oferowane stawki znacznie przewyższają te w Polsce. Natomiast na ratunek naszym rodzimym rolnikom śpieszą Ukraińcy. Jak wynika z raportu Personnel Service, obywatele Ukrainy pracują w blisko jednej trzeciej przedsiębiorstw (31%).

- Lato to czas, kiedy pracodawcy częściej poszukują pracowników na krótszy okres. Sięgają po młodych ludzi, którzy mają przerwę w nauce, ale także po pracowników z zagranicy. A oni w tym czasie bardzo chętnie do nas przyjeżdżają. Nasze statystyki wskazują, że co piąty Ukrainiec, który w ciągu ostatnich pięciu lat pracował w Polsce, był w wieku 18-24 lat. Wielu z nich podejmowało pracę właśnie w przerwie wakacyjnej – to najlepszy moment na takie przedsięwzięcie – komentuje Krzysztof Inglot, Prezes Zarządu Personnel Service, ekspert rynku pracy.