Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Praca dla Ukraińców i innych obcokrajowców w Polsce. Takie są teraz przepisy dotyczące zatrudnienia

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
Obywatele Ukrainy masowo spływają do Polski. Nasze przepisy mają ułatwić im znalezienie mieszkania i pracy.
Obywatele Ukrainy masowo spływają do Polski. Nasze przepisy mają ułatwić im znalezienie mieszkania i pracy. Paweł Dubiel
Skrócona procedura uzyskania zezwolenia na pobyt w Polsce, dzięki temu łatwiejszy dostęp uchodźców do rynku pracy na terenie Unii Europejskiej - takie zapowiadają się u nas zmiany. Mają one sprawić, że m.in. Ukraińcy, szukający u nas schronienia, znajdą również zatrudnienie.

Boeing C-17 Globemaster amerykańskich Sił Powietrznych wylądował w Bydgoszczy

od 16 lat

Rada Unii Europejskiej przyjęła 4 marca 2022 roku dyrektywę, która wprowadza tymczasową ochronę w związku z masowym napływem osób uciekających z Ukrainy przed wojną. W myśl nowych przepisów łatwiej mają mieć obywatele Ukrainy oraz państw trzecich, wyjeżdżający z tego kraju po 24 lutego 2022 (tego dnia wybuchła wojna w Ukrainie). Nowe prawo gwarantuje im legalny pobyt i dostęp do rynku pracy. Jeszcze w tym tygodniu Sejm ma przyjąć tzw. specustawę regulującą m.in. kwestie zakwaterowania, oświaty, służby zdrowia i pracy.

Legalna praca dla Ukraińca

Zatrudnienie cudzoziemca w Polsce wiąże się z potwierdzeniem jego legalnego pobytu na naszym terytorium i uzyskania zgody na podjęcie legalnej pracy. Ukraińcy mogą ubiegać się o status uchodźcy.

- Wniosek o jego udzielenie składają cudzoziemcy, którzy nie mają dokumentów takich, jak paszport biometryczny, wiza czy zezwolenie na pobyt w Polsce - wyjaśnia Magdalena Włastowska z firmy doradczej W&W Consulting. - Jeżeli osoba uzyska status uchodźcy nadany w Polsce, pracodawca nie ma obowiązku uzyskiwania zezwolenia na pracę dla tej osoby. Pozostaje natomiast odpowiedzialny za zweryfikowanie dokumentów potwierdzających status cudzoziemca. Dodatkowo, obecnie przez pierwszych 6 miesięcy trwania procedury, obowiązuje zakaz pracy przez cudzoziemca.

Szykują się jednak nowe przepisy i zapowiadane zmiany powinny ułatwić legalizację pobytu, jednocześnie skrócić procedury zatrudniania osób pochodzących z Ukrainy. To m.in. przez ograniczenie liczby wymaganych dokumentów, skrócenie czasu oczekiwania na decyzję oraz przyspieszenie terminu rozpoczęcia pracy.

Zezwolenie na pracę

Ekspertka odnosi się do Ustawy o Promocji Zatrudnienia i Instytucjach Rynku Pracy, w której jest mowa o obowiązku posiadania zezwolenia na pracę przez cudzoziemca. To akt obowiązujący z wersji z 29 stycznia 2022 roku. - Dokument pozyskuje przyszły pracodawca, składając oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi lub wnioskując o wydanie zezwolenia na pracę w czasie, kiedy cudzoziemiec przebywa już legalnie na terenie Polski. W przypadku zezwolenia na pracę, przyszły pracodawca występuje do urzędu wojewódzkiego. Zezwolenie jest wydawane na okres od 3 miesięcy do 3 lat.

Oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi

W sytuacji oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi, o które tak samo zabiega przyszły pracodawca, należy je złożyć do powiatowego urzędu pracy. Dzisiaj to najprostsza forma przyjęcia do pracy obywateli Ukrainy. Oświadczenia można rejestrować na 2 lata, a później przedłużyć o kolejne 2 lata. Dla oświadczeń, rejestrowanych po 29 stycznia 2022, poprzednie przepisy dotyczące limitów oświadczeń już nie funkcjonują. Zatem istnieje możliwość rejestracji następnych oświadczeń - znowu na 2 lata. Jeśli jednak oświadczenia zostały złożone przed wejściem w życie nowych przepisów, czyli przed 29 styczniem 2022, to zastosowanie mają tutaj wcześniejsze przepisy. Nie trzeba czekać na złożenie wniosków dopiero po przyjeździe cudzoziemca do Polski. Wolno to zrobić, zanim on przybędzie do naszego kraju. Trzeba jednak wówczas podać wszystkie informacje w oświadczeniu, w tym wskazać daty rozpoczęcia pracy przez obcokrajowca. Ukrainiec czy inny cudzoziemiec może zacząć u nas pracować, jeśli jego polski szef dostanie wpis oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi do tzw. ewidencji oświadczeń.

Zezwolenie na pobyt i pracę

Oprócz zezwolenia i oświadczenia, jest trzecia forma legalizacji pobytu i pracy cudzoziemca w Polsce. To jednolite zezwolenie na pobyt i pracę na warunkach wskazanych w tymże zezwoleniu. Tutaj o dokumenty musi zadbać sam obcokrajowiec (gdy już jest w Polsce), a nie jego polski szef, chociaż jego podpisy też są potrzebne do złożenia wniosku. Dokumenty składa się do urzędu wojewódzkiego.

Cudzoziemcy posiadający etaty, czyli umowę o pracę, też podlegają przepisom, jak każdy etatowy Polak. Firma musi zapewnić im np. badania, szkolenia, odpowiednie pod względem BHP warunki pracy, w tym także dla pracowników niepełnosprawnych, jeśli tacy są zatrudnieni.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska