PPK 2020: Rezygnacja. Jak się wypisać? Jak złożyć wniosek? Jak Pracownicze Plany Kapitałowe wpłyną na pensje i emerytury?

Wideo

Zobacz galerię (4 zdjęcia)
Co to jest PPK? Na czym dokładnie polegają Pracownicze Plany Kapitałowe? Jak wpłyną na nasze pensje i emerytury? Czy można wypisać się z PPK? Jak to zrobić? W naszym tekście znajdziecie wiele przydatnych informacji o tym projekcie.

PPK - na czym polegają Pracownicze Plany Kapitałowe?

PPK, czyli Pracownicze Plany Kapitałowe to najnowszy pomysł naszych rządzących. Jego celem ma być pomoc Polakom w odkładaniu pieniędzy na emeryturę. Program oszczędnościowy zakłada, że co miesiąc z pensji pracownika będzie odprowadzana konkretna część jego wynagrodzenia. Pieniądze mają być gromadzone na prywatnym koncie. Na czym dokładnie polega PPK?[/b] Jaka kwota będzie potrącana na rzecz Pracowniczych Planów Kapitałowych? Czy można się z tego programu wypisać?

Nowy kodeks pracy: 12.12.2019 r. Wyższy ZUS, zmiany w urlopa...

Czy trzeba przystąpić do PPK?

Dużym plusem Pracowniczych Planów Kapitałowych jest to, że jest to program dobrowolny. Oznacza to ni mniej ni więcej, że każdy pracownik może podjąć decyzję czy chce w ten sposób odkładać pieniądze, czy nie. Warto jednak podkreślić, że każdy z automatu jest do PPK włączany. Jedyną możliwością jest wypisanie się z tego programu. Jeśli nie zrobimy tego na czas, z naszej pensji będzie pobierana konkretna kwota. Z PPK można się wypisać także w trakcie jego obowiązywania. Oznacza to, że nawet jeśli przez kilka miesięcy należeliśmy do PPK i odkładaliśmy pieniądze w ramach tego projektu, to w każdej chwili można z tej opcji zrezygnować. Tak samo w każdym momencie można będzie dołączyć do Pracowniczych Planów Kapitałowych jeśli uznamy, że jest to dla nas korzystne rozwiązanie i dobry sposób na zabezpieczenie swojej sytuacji finansowej na starość. PPK to system w stu procentach prywatny, dlatego ich obsługą będą zajmować się towarzystwa funduszy inwestycyjnych.

10 powodów, przez które się zwalniamy. Dlaczego pracownicy o...

PPK ile wynosi składka?

Pieniądze na PPK mają wpłacać zarówno pracownicy jak i pracodawcy. Jakie to będą kwoty? - Wpłata podstawowa do PPK wyniesie 2 proc. wynagrodzenia, stanowiącego podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe od uczestnika programu i 1,5 proc. wynagrodzenia, stanowiącego podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe od podmiotu zatrudniającego - czytamy na stronie internetowej Ministerstwa Finansów. Jest to stawka minimalna, oczywiście będzie można zadeklarować chęć wpłacania większej kwoty w ramach PPK. Różne warianty sprawiają, że pracownik będzie mógł na poczet przyszłych oszczędności odłożyć od 3,5 do nawet 8 proc. wynagrodzenia.

Pomyślano też o osobach zarabiających mniej. Wszyscy, których zarobki wynoszą 120 proc. (lub mniej) minimalnego wynagrodzenia w danym roku będą mogły wpłacać mniej niż 2 proc. wynagrodzenia. Nie może to być jednak mniej niż 0,5 proc.

Kiedy rusza PPK?

Przepisy o PPK obowiązują już od 1 stycznia. Jednak pracodawcy dostali trochę czasu, żeby się do tego przygotować. PPK będzie wdrażany stopniowo, zależnie od wielkości firmy i liczby zatrudnionych w niej osób.

Firmy będą przystępować do PPK według poniższego harmonogramu:

  • firma zatrudniająca powyżej 250 osób - 1 lipca 2019
  • firma zatrudniająca od 50 do 249 osób - 1 stycznia 2020
  • firma zatrudniająca od 20 do 49 osób - 1 lipca 2020
  • pozostałe firmy - 1 stycznia 2021

Z założenia wypłata środków zgromadzonych na koncie PPK ma nastąpić po ukończeniu 60. roku życia. Jednak każdy będzie mógł wypłacić pieniądze wcześniej. Jak informuje Ministerstwo Finansów oszczędności zostaną jednak pomniejszone o:

  • podatek od zysków kapitałowych
  • 30% wartości wpłat po stronie pracodawcy - pobrane 30% zapisywane jest pracownikowi jako jego składka na ubezpieczenie emerytalne w ZUS
  • środki pochodzące z dopłat od Państwa

Dodatkowo środki będą mogły zostać wypłacone wcześniej w wyjątkowych sytuacjach. Konkretnie chodzi o:

  • chorobę uczestnika, jego małżonka lub dziecka (do 25% środków, bez obowiązku zwrotu)
  • pokrycie wkładu własnego w związku z zaciągnięciem kredytu na budowę domu lub zakup mieszkania, ale tylko dla uczestników przed 45. rokiem życia (do 100 % środków z obowiązkiem zwrotu w ciągu maksymalnie 15 lat)

Jak się wypisać z PPK?

Założenie twórców Pracowniczych Planów Kapitałowych jest takie, że każdy pracownik zostanie z automatu dopisany do programu. Można będzie z niego zrezygnować w każdej chwili. Jest także możliwość wypisania się z PPK przed jego uruchomieniem. Aby to zrobić, należy u swojego pracodawcy złożyć odpowiednią deklarację. Trzeba jednak pamiętać, że ową deklarację trzeba będzie składać co 4 lata. W przeciwnym wypadku zostaniemy znów automatycznie wcieleni do PPK. Ponownie złożenie deklaracji będzie niezbędne w przypadku zmiany pracy.

Rezygnacja z PPK WNIOSEK

Deklaracja PPK

Rezygnacja z PPK

Pracownicze Plany Kapitałowe

POLECAMY W SERWISIE POLSKATIMES.PL:

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 123

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Mi za wypisanie się z PPK pracodawca co miesiąc zabiera 1zl niby tylko złotówkę ale czy to jest legalne, nigdzie nie było o tym mowy. A mając 10tys pracowników to zbiera ładna sumę.

R
Regina

A ja jestem od zeszłego roku i pierwsze dopłaty już są a moje środki mogę oglądać w aplikacji, są i takie osoby które wypłacają pieniądze ale oni nie mogą liczyć na dopłaty od państwa. Więc lepiej odkładać ,bo przez całe lata pracy trochę się nazbiera.

G
Gość

Cóz ja sie nie za[isuję .dziekuje bardzo.

g
gosia

Ppk to przede wszystkim dużo bardziej skuteczne oszczędzanie, które mało nas kosztuje, a dzięki pomocy pracodawcy możemy dużo więcej zyskać niz tradycyjne lokaty. Także nie wiem po co ludzie chcą się wypisywać.

P
Pracownik

Ja już straciłem 100zł bubel jak zwykle wypisać się trzeba bo nic za chwilę będzie 0zł

G
Gość
14 marca, 14:09, Lolka:

Info jak się wypisać jest przeciez na stronie pfr łącznie z wnioskiem. Pytanie po co od razu... przeciez projekt ledwo ruszył. Póki co ci, co już sie zapisali nie narzekają. Procesy transferowe gotówki przebiega zgodnie z założeniami ustawy

Tylko gdzie te informacje sa? Bo jak wchodze na strone investors moj portfel to ram mam 260 a raz 220 i zadbych powitalnych w poniedzialek zegnam to dziadostwo

L
Lolka

Info jak się wypisać jest przeciez na stronie pfr łącznie z wnioskiem. Pytanie po co od razu... przeciez projekt ledwo ruszył. Póki co ci, co już sie zapisali nie narzekają. Procesy transferowe gotówki przebiega zgodnie z założeniami ustawy

B
Berni

Ten artykuł to dno. Chodzi o wypisanie z ppk, a link do wzoru rezygnacji jest nieaktyeny.

G
Gość
17 października 2019, 1:48, Aqa111:

Ppk idzie na pincetplusy!!to zwykle okradanie obywatela i opłacanie patologi!!zwykle oszustwo..gotowanie żaby...

nie ważne na co idzie. Ważne że zasili moją emeryturę

Leczcie kompleksy bo was czytać się nie da

G
Gość
10 stycznia, 16:16, jolka:

Mnie nikt nie musiał namawiać ani przekonywać żebym pozostała. Sama decyduję za siebie i właśnie podjęłam decyzję że będę sobie odkładać te pieniądze. W końcu nikt mi nic nie da, a taka kasa na pewno się przyda

16 stycznia, 23:28, zalosne:

pisowski trol

lepszy troll pisowski niż [wulgaryzm]a bez szkoły

G
Gość
10 stycznia, 16:16, jolka:

Mnie nikt nie musiał namawiać ani przekonywać żebym pozostała. Sama decyduję za siebie i właśnie podjęłam decyzję że będę sobie odkładać te pieniądze. W końcu nikt mi nic nie da, a taka kasa na pewno się przyda

16 stycznia, 23:28, zalosne:

pisowski trol

lepszy troll pisowski niż tania[wulgaryzm] bez szkoły

G
Gość
11 października, 14:23, franka:

przecież program jest dobrowolny i nikt nikogo tutaj nie zmusza. Każdy sam musi zadecydować co z jego emeryturą będzie.

31 października, 17:38, ppk w dmam:

gówno nie dobrowolny..

nawet nie ma opcji nie przystępowania do ppk tylko możliwość rezygnacji po automatycznym zapisaniu , BANDA ZŁODZIEJI I KŁAMCÓW ofe2.0

18 listopada, 19:28, ewka:

a co to za różnica? Jeśli ktoś będzie się chciał wypisać to to zrobi. Ja tam się cieszę, że jestem automatycznie zapisana bo dzięki temu nie muszę biegać z papierami i mogę od razu zacząć odkładać na emeryturę

20 listopada 2019, 10:08, Gość:

Troll. PiSowski

lepszy troll pisowski niż [wulgaryzm]a bez szkoły

h
henio

Kiedyś OFE dziś PKK dymanie leszczyka TRWA

J
Ja 40l

11 lutego 2020 wypisałem się z programu po tym jak zobaczyłem potrącenie w wysokosci 195zł ... daremne żale ... nie dotego zmierzam.

Do tej daty mam już jakieś składki gdzieś odłożone - czy je odzyskam i jak to zrobić ?

z gòry dziękuję za odpowiedź.

z
zalosne
10 stycznia, 16:16, jolka:

Mnie nikt nie musiał namawiać ani przekonywać żebym pozostała. Sama decyduję za siebie i właśnie podjęłam decyzję że będę sobie odkładać te pieniądze. W końcu nikt mi nic nie da, a taka kasa na pewno się przyda

pisowski trol

Dodaj ogłoszenie