Pozycja Donalda Trumpa w partii Republikańskiej jest silniejsza

PAP
Po wyraźnych wygranych w Iowa i New Hampshire, były prezydent Trump ma otwartą drogę do nominacji.
Po wyraźnych wygranych w Iowa i New Hampshire, były prezydent Trump ma otwartą drogę do nominacji. PAP/EPA/SARAH YENESEL
Prawyborcze zwycięstwa w Iowa i New Hampshire pokazały, że Partia Republikańska konsoliduje się wokół Donalda Trumpa mocniej niż kiedykolwiek, ale nie widać, by miał on strategię na pozyskanie umiarkowanych wyborców - mówi PAP Phillip Wallach, ekspert American Enterprise Institute (AEI).

Jak przewiduje, notowania byłego prezydenta USA i pretendenta do startu w listopadowych wyborach mogą zacząć spadać w miarę jak będzie on powracał do centrum debaty publicznej.

Choć republikańskie prawybory wyłaniające kandydata partii w wyborach prezydenckich ledwo się rozpoczęły, na dobrą sprawę są już zakończone. Po wyraźnych wygranych w Iowa i New Hampshire, były prezydent Trump ma otwartą drogę do nominacji. I choć jego jedyna pozostała konkurentka Nikki Haley zapowiada dalszą walkę, to ani sondaże, ani większość republikańskich polityków nie dają jej szans.

Zdaniem Wallacha, politologa konserwatywnego think tanku, pozycja Trumpa w partii jest teraz silniejsza niż kiedykolwiek.

"Wydaje się nawet w większym stopniu niż wcześniej, że oficjalna partia konsoliduje się wokół Trumpa" - uważa Wallach, wskazując m.in. na zdobycie przez niego poparcia większości republikańskich kongresmenów i wpływ na kształtowanie opinii prawicowych polityków w debacie publicznej. Jak dodał ekspert, jednym z najbardziej jaskrawych przykładów jest to, w jaki sposób politycy Partii Republikańskiej przyjęli narrację Trumpa dotyczącą wydarzeń z 6 stycznia 2021 roku, jego prób utrzymania się przy władzy, czy zarzutów przeciwko niemu.

"Partia Republikańska z pewnością zrobiła wszystko, co mogła, by wyjaśnić, że nie będzie zrywać z Trumpem w tej sprawie i że w rzeczy samej to wszyscy inni muszą dostosować swoje poglądy na to, co stało się w styczniu 2021 roku do poglądu Trumpa, albo przynajmniej o tym nie mówić" - ocenia Wallach.

Jak jednak dodaje, choć wpływy Trumpa w partii tylko się umacniają, to niekoniecznie musi się to pozytywnie przekładać na wyborcze szanse jego czy Republikanów. Mimo że sondaże pokazują obecnie, że ma przewagę nad prezydentem Joe Bidenem zarówno w skali całego kraju, jak i w kluczowych stanach, to zdaniem Wallacha może się to wkrótce zacząć zmieniać.

"Myślę, że Trump w dużej mierze zszedł z cyklu newsowego i z debaty publicznej w ostatnich dwóch latach, więc nie jest w centrum uwagi większości wyborców, którzy mogli zapomnieć, co pociąga za sobą prezydentura Trumpa. Więc pytanie obecnie brzmi: w miarę jak będzie powracał do centrum uwagi, jak to będzie wpływało na postrzeganie przez wyborców jego i Partii Republikańskiej?" - mówi ekspert. "Wiele będzie zależeć więc od tego, czy znowu będziemy go widzieć w mediach non stop" - dodał.

Jak przypomniał Wallach, były prezydent miał negatywny wpływ na wynik swojej partii w wyborach do Kongresu w 2022 roku, gdzie wspierani przez niego radykalni kandydaci ponosili spektakularne porażki nawet mimo niepopularności Demokratów i prezydenta Bidena. Podobny mechanizm może zadziałać również w tym roku i niechęć do chaosu i radykalizmu związanego z Trumpem może przyćmić negatywne oceny obecnego prezydenta.

Przyczynić do tego mogą się m.in. rozprawy sądowe w czterech osobnych sprawach, które czekają Trumpa w nadchodzących miesiącach. Według Wallacha, choć z jednej strony zapewne nie powiedzą one nic nowego o byłym prezydencie, to mogą one uczynić sprawę jego podejścia do prawa i praworządności czołowym tematem kampanii wyborczej.

"Wciąż wielkim otwartym pytaniem jest to, jak wielu ludzi, którzy głosowali na Trumpa w 2020 roku, nie zagłosuje na niego z powodu sposobu, w jaki zachował się po przegranych wyborach. To zapewne niewielka liczba, ale nie zero. Czy będzie to 2 proc., czy 5 proc., to robi olbrzymią różnicę" - analizuje.

Wallach przewiduje, że Republikanie - zarówno Trump w wyścigu prezydenckim, jak i kandydaci partii w wyborach do Kongresu, które odbędą się równocześnie z prezydenckimi - będą starali się odwrócić uwagę od tych kwestii, skupiając się na temacie imigracji.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

Źródło:

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl