Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznańscy genetycy zmieniają historię Polski

Karolina Koziolek
Karolina Koziolek
Prof. Marek Figlerowicz wraz z zespołem bada pochodzenie społeczeństwa polskiego. Pierwsze wyniki jego badań zdumiały naukowców. 2 tys. lat temu  żyły tu otwarte społeczeństwa
Prof. Marek Figlerowicz wraz z zespołem bada pochodzenie społeczeństwa polskiego. Pierwsze wyniki jego badań zdumiały naukowców. 2 tys. lat temu żyły tu otwarte społeczeństwa Łukasz Gdak
Przełomowe badania poznańskich naukowców burzą mit o tzw. Prasłowianach. To otwarte społeczeństwa skierowane na Zachód.

Wciąż nie wiemy kim byli Piastowie, którzy stworzyli państwo polskie. Historycy spierają się, czy Mieszko, pierwszy władca Polski, pochodził z Czech, a może z lokalnych elit plemiennych? Jest też prawdopodobna hipoteza, mówiąca, że Mieszko był... wikingiem.

W ten spór historyków wkroczyli niedawno poznańscy genetycy. Szukają twardych danych potwierdzających pochodzenie nie tylko Piastów, ale i społeczeństwa polskiego. Można to zrobić tylko w jeden sposób. Badając genomy dawnych mieszkańców.

Badania te mogą spowodować przełom w myśleniu o tym, skąd się wywodzimy jako naród. I co oznacza, lub raczej czy ma jakikolwiek sens, popularne dziś w niektórych kręgach określenie „prawdziwy Polak”.

Zbadanie sprawy wydaje się być relatywnie proste. Naukowcy postanowili zbadać DNA osób zamieszkujących ziemie polskie 2 tysiące lat temu i porównać je z DNA osób żyjących tu w czasach Mieszka, podczas rodzenia się polskiej państwowości. Wyniki badań zaskoczyły ich samych.

- Na terenie obecnej Wielkopolski, 2 tysiące lat temu, żyły otwarte społeczeństwa, kontaktujące się nie tylko z sąsiadami, ale i całym ówczesnym europejskim światem. Nie były to zamknięte w puszczy enklawy. Historie o wielkiej Lechii można zatem włożyć między bajki - mówi prof. Marek Figlerowicz.

Drugie ważne odkrycie dotyczy kierunku, w jakim było skierowane ówczesne społeczeństwo. - Ten kierunek był zdecydowanie zachodni - mówi naukowiec z PAN.

Skarb w centrum Poznania. Archeolodzy znaleźli monety sprzed kilkuset lat:

Źródło: TVN24

Poznań oferuje mnóstwo atrakcji. Co koniecznie trzeba zobaczyć w stolicy Wielkopolski? Oto 20 propozycji najwyżej ocenianych przez TripAdvisor - największy serwis turystyczny na świecie.Przejdź do kolejnego zdjęcia ------>Atrakcje na ulicach Poznania:

Co trzeba zobaczyć w Poznaniu? 20 najlepszych atrakcji! [ZDJĘCIA]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski