Poznań w 1945 roku: To było, a nie jest... [ZDJĘCIA]

RED
Pod koniec XIX wieku stara polska Waga popadała w ruinę i nic nie wskazywało, żeby jej los miał się poprawić. Wtedy też ówczesne władze miasta zdecydowały o jej rozbiórce. Powodem była chęć wybudowania nowego ratusza przylegającego do renesansowej perły. Budowę ratusza, który miał mieścić siedzibę nadburmistrza i sale posiedzeń, rozpoczęto w 1891 roku. Wcześniej przez kilka lat spierano się nad jego kształtem. Ostatecznie uroczystości otwarcia odbyły się w 1895 roku. Pół wieku później wypalony w czasie działań wojennych został skazany na rozbiórkę. Do dziś toczą się spory, czy potrzebną. Ostatecznie zdecydowano, bo ,,naród tak chciał''.  Na jego miejscu powstała Waga. Od podstaw.
Pod koniec XIX wieku stara polska Waga popadała w ruinę i nic nie wskazywało, żeby jej los miał się poprawić. Wtedy też ówczesne władze miasta zdecydowały o jej rozbiórce. Powodem była chęć wybudowania nowego ratusza przylegającego do renesansowej perły. Budowę ratusza, który miał mieścić siedzibę nadburmistrza i sale posiedzeń, rozpoczęto w 1891 roku. Wcześniej przez kilka lat spierano się nad jego kształtem. Ostatecznie uroczystości otwarcia odbyły się w 1895 roku. Pół wieku później wypalony w czasie działań wojennych został skazany na rozbiórkę. Do dziś toczą się spory, czy potrzebną. Ostatecznie zdecydowano, bo ,,naród tak chciał''. Na jego miejscu powstała Waga. Od podstaw. Engelmann/ARH BIB UAM
Stary Rynek, Święty Marcin, hala Zeppelina, Waga... jak wyglądał Poznań w 1945 roku? Zobaczcie zdjęcia!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Poznań w 1945 roku: To było, a nie jest... [ZDJĘCIA] - Głos Wielkopolski

Komentarze 6

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

t
też poznaniak
Na pierwszym planie jest Plac Wroniecki...
K
Katarzyna Kulik
Co do Św. Marcina i nadburmistrza ma Pan rację, a co do hali Zappelina - nie. Dziękujemy.
B
BT
np. samolotów w hali Zappelina nie zdobyto, bo ich tam nie było - były na Ławicy...
W 1891r. Poznań miał nadburmistrza, a nie prezydenta itd.
K
Katarzyna Kulik
dziękujemy za czujność
w
wrednydziad
Autor tego artykułu zapewne nie wyściubia nosa z redakcji i od komputera, bowiem nawet nie wie, że wieżowce Alfy postawiono nie na południowej, a na północnej stronie ówczesnej ul. Czerwonej Armii (obecnie - na szczęście - na św. Marcina). W podpisach znalazłoby się również kilka innych błędów.
p
poznaniak
czy autor tego artykułu a w szczególności nie dostrzega istotnego błędu w opisie zdjęcia nr 8 . Tam nie jest pokazany Stary Rynek a Synagoga u zbiegu ul. Stawna Wroniecka której fragment do dzisiaj stoi jako daw. powojenna pływalnia miejska . Na zdjęciu jest również fragment targu sapieżyńskiego przy ul. Bóżniczej jeden z ważniejszych fragmentów tego fyrtla.
Wróć na i.pl Portal i.pl