"Poznań – Strasburg. Od imperialnych do europejskich powinowactw": wystawa poświęcona architekturze miasta niemieckiego i polskiego

Maciej Szymkowiak
Maciej Szymkowiak
Biblioteka Raczyńskich zaprasza na wystawę poświęconą imperialnym i europejskim powinowactwom Poznania i Strasburga.
Biblioteka Raczyńskich zaprasza na wystawę poświęconą imperialnym i europejskim powinowactwom Poznania i Strasburga. Robert Wozniak
W niedzielę, 21 sierpnia w Poznaniu rozpocznie się XXIII Międzynarodowy Kongres Nauk Historycznych. Do stolicy Wielkopolski przyjadą historycy z różnych stron świata. Wydarzeniu towarzyszy wystawa „Poznań – Strasburg. Od imperialnych do europejskich powinowactw”. Wernisaż już w sobotę.

„Poznań – Strasburg. Od imperialnych do europejskich powinowactw”

Wystawa będzie dostępna od soboty, 20 sierpnia do soboty, 22 października w Galerii Atanazego w Bibliotece Raczyńskich przy al. Marcinkowskiego 23 w Poznaniu. Wernisaż w sobotę o godz. 17.

Inicjatywę podjęły poznańskie i strasburskie uczelnie. Założeniem jest pokazanie podobieństw między dwoma miastami, których łączy koniec XIX wieku (wówczas oba należały do cesarstwa niemieckiego).

Czytaj też:

Wystawa ukaże historię ośrodków, skupiając się głównie na pruskiej architekturze, która do dziś jest widoczna w obu miastach. Całość podzielono na cztery części, aby prezentacja była bardziej przejrzysta.

Złożona jest z następujących elementów:

  • „Historia paralelna” – dotyczy historycznych powinowactw, punktów stycznych we wspólnej historii obu miast i odmiennych odsłon ich dziejów od końca XVIII do początku XXI wieku.
  • „Napięcia i dialogi” – ujawniały się one poprzez podkreślanie odrębności różnych społeczności dokonujących wyboru odmiennych stylistyk architektonicznych; kreowanie i burzenie pomników; dublowania instytucji kultury i nauki, adresowanych do odrębnych obywateli, którzy jednak też wspólnie korzystali z miejskich przestrzeni.
  • „Wytwarzanie tradycji” – pokazano przywoływane wzorce, służące identyfikacji poszczególnych grup, propagowane przez państwo oraz tworzone z inicjatyw oddolnych.
  • „Modernizacje” – poświęcony został zmianom, jakie zaszły w przestrzeni miejskiej Poznania i Strasburga po II wojnie światowej.

Zobacz też:

W październiku na zakończenie wystawy odbędzie się międzynarodowa konferencja naukowa. Udział wezmą badaczki i badacze, którzy skupią się na historii, architekturze, urbanistyce oraz dziedzictwie kulturowym europejskich miast.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

"Polskie Hawaje", "Wielkopolskie Malediwy", "Mała Chorwacja" - w Polsce nie brakuje miejsc, które swym nadzwyczajnym wyglądem zasłużyły na te wyjątkowe określenia. Choć nie wszystkie te miejsca można legalnie odwiedzać, zapierające dech w piersiach widoki i przejrzysta, turkusowa woda, przyciągają rzesze turystów. W odpowiedzi na zainteresowanie, kilka z nich jest lub będzie dostępne dla szukających dobrego miejsca do odpoczynku. Niektóre najpewniej zawsze pozostaną zamknięte. Czytaj dalej i zobacz jak wyglądają i gdzie się znajdują --->

"Polskie Hawaje" kuszą turystów. Piękne plaże, błękitna woda...

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl