Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Komisja rewitalizacji zmienia miasto [FILM]

Bartosz Trzebiatowski
Ulica Wrocławska ma być zamknięta dla ruchu
Ulica Wrocławska ma być zamknięta dla ruchu Waldemar Wylegalski
Zamknięcie (już od 30 kwietnia) dla samochodów ulicy Wrocławskiej, zakończenie tworzenia I etapu "strefy 30" (kwiecień) oraz debata nad przyszłością śródmieścia (marzec) - to najbliższe cele komisji rewitalizacji Rady Miasta Poznania. Można powiedzieć, że jest to komisja, która daje miastu pozytywnego "kopa".

- Chcemy, żeby śródmieście tętniło życiem, żeby każdy chciał tu spędzać czas - mówi radny Łukasz Mikuła, członek komisji rewitalizacji.

Rok 2011 pod względem ułatwiania życia w centrum był owocny. Nie tylko po latach niemocy, udało się doprowadzić do ustawienia nowych ławek (np. na ul. 27 Grudnia czy św. Marcin), ale na wniosek komisji ruszyły prace nad stworzeniem katalogu mebli miejskich i małej architektury (ma być gotowy wiosną 2012) i wreszcie rozpoczęto tworzenie "strefy 30", mającej na celu - wzorem miast europejskich - uspokoić ruch w ścisłym śródmieściu.

CZYTAJ TEŻ:

RADNI ZA USTAWĄ O REWITALIZACJI MIAST

Już zakończono pierwsze prace, m.in. "wyniesiono" skrzyżowania ulicy Działyńskich z Nowowiejskiego i Libelta (mają na kierowcach wymuszać zdjęcie nogi z gazu), wykonano nowe przejście dla pieszych na ulicy 3 Maja (przy skrzyżowaniu z pl. Wolności).

Pod koniec kwietnia zamknięta dla ruchu zostanie ulica Wrocławska, która stanie się deptakiem z ogródkami gastronomicznymi. Pozostawiony zostanie jedynie dojazd (od ulicy Jaskółczej) do parkingu znajdującego się obok dawnego hotelu Saskiego.

W przyszłości (realny wydaje się rok 2013) w deptak ma zostać przekształcona także ulica Żydowska.

- W ten sposób dwie główne ulice prowadzące do Starego Rynku, od południa i północy, będą zachęcać do spędzania czasu w tej okolicy - mówi Ł. Mikuła.

Ale komisja rewitalizacji nie tylko dba o poprawę wizerunku miasta i praktyczne aspekty w nim życia, jak ławki czy kosze na śmieci.

- Na nasz wniosek powstał program "Centrum warte Poznania". To konkurs, który ma wspierać finansowo działalność kulturalną, społeczną i naukową prowadzoną w śródmieściu przez wszelkiego rodzaju klubokawiarnie, księgarnie czy organizacje pozarządowe. Działania kulturotwórcze są dla nas także bardzo istotne - mówi Mariusz Wiśniewski, szef komisji.

Ponadto komisja wystąpiła do Sejmu RP i ministra infrastruktury o uchwalenie ustawy rewitalizacyjnej dla miast.

- Walczymy też o tereny po byłych stacjach Orlenu, naszym zdaniem są to idealne miejsca na zieleńce z ławeczkami. Dlatego apelujemy o pilne uchwalenie planów miejscowych, żeby wykluczyć możliwość zabudowy tych miejsc - wskazuje Ł. Mikuła.

Chcesz skontaktować się z autorem informacji? [email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski