Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Festiwal Malta "w czasie zarazy" będzie objazdowy i kroczący

Marek Zaradniak
Początek festiwalu przyniesie m.in. znany spektakl "Shirley Valentine" z Krystyną Jandą.
Początek festiwalu przyniesie m.in. znany spektakl "Shirley Valentine" z Krystyną Jandą. Adam Kłosiński
Już w przyszłą środę 24 czerwca rozpocznie się Malta Festival Poznań 2020 "w czasie zarazy". Potrwa do jesieni. Przyniesie spektakle mobilnego teatru, dyskusje w siedzibie Fundacji Malta, miasteczko festiwalowe na Wilczaku i Generator Malta nad poznańskimi jeziorami i rzekami. Będzie objazdowy, kroczący, rozrzucony po mieście, ale nadal wychodzący do widza.

Festiwal zainauguruje w środę 24 czerwca o godzinie 16.00 w siedzibie Fundacji Malta spotkanie forum festiwalowego zatytułowane "Pandemia jako źródło kultury" z udziałem Przemysława Czaplińskiego i Cezarego Michalskiego. Następnego dnia w czwartek, 25 czerwca o godzinie 18 na Osiedlu Powstań Narodowych zobaczyć będzie można spektakl Krystyny Jandy "Shirley Valentine". Natomiast od 24 czerwca od godziny 10.00 do 26 czerwca na Różanym Potoku trwać będzie zorganizowany w ramach Generatora Malta performance Mateusza Kowalczyka "Dzikie strumienie". Dodajmy, że już 22 czerwca rozpocznie się nabór na organizowane również w ramach Generatora Malta warsztaty ruchowe Małgorzaty Myślińskiej "Gęsia skórka". Odbędą się one 7 i 8 lipca o godzinie 18 nad Jeziorem Strzeszyńskim.

Spektakle i koncerty na osiedlach

Podczas tegorocznego festiwalu miały odbyć się huczne obchody jego 30-lecia. Pandemia pokrzyżowała plany i trzeba się było przystosować do nowej sytuacji.

Ze swą mobilną sceną festiwal wjedzie na osiedla na Ratajach, Winiarach, nad Cybiną i na Stare Miasto. Tam zagrane zostaną m.in. spektakle Krystyny Jandy, Cezarego Tomaszewskiego, Macieja Podstawnego, Lecha Raczaka i Piotra Tetlaka.

Na widowni przed plenerową sceną spektakle zobaczy 150 osób, ale przedstawień będzie można posłuchać na falach Radia Afera 98,6 MHz, a także zobaczyć je z okien i balkonów. Mieszkańcy Śródki, Chwaliszewa, Jeżyc i Łazarza będą mogli uczestniczyć w serii wydarzeń teatralno-taneczno-muzycznych przygotowanych przez choreografkę Krystynę Lamę Szydłowską i reżyserkę Aleksandrę Bożek, które odbędą się na wybranych podwórkach.

W związku ze zniesieniem części obostrzeń w lipcu na Wilczaku stanie miasteczko festiwalowe. W jego programie znajdą się m.in koncerty Ralpha Kamińskiego i Bartłomieja Wąsika, warsztaty dla dzieci, pokazy filmowe i nocne silent disco. Swoje działania przedstawią tam artyści teatralni z Wielkopolski. Program ten współtworzyć będą twórcy wyłonieni w ramach otwartego naboru, który właśnie się rozpoczął.

Generator pełen wody

Natomiast Generator Malta jako program społeczno-artystyczny przyjrzy się w tym roku społecznym kontekstom wody ze szczególnym uwzględnieniem poznańskich akwenów. Na program złożą się koncerty w otoczeniu rzek i stawów, spacery śladami map sentymentalnych Dębca i Głównej i działania edukacyjno-artystyczne.

Forum czyli doroczne debaty na placu Wolności przeniesiono do siedziby Fundacji Malta. Dotyczyć będą przyszłości miast, demokracji, kultury i człowieka. Wśród dyskutantów znajdą się m.in. wspomniany już Przemysław Czapliński oraz Anna Wolff-Powęska i Adam Bodnar. Debaty będą transmitowane na żywo w mediach społecznościowych festiwalu.

Czy choreografia może zmienić świat?

Stary Browar Nowy Taniec na Malcie wspólnie z instytucjami z Nowego Jorku i San Francisco przez kilka miesięcy tworzyć będą projekt "Grand (Re) Union". W jego programie znajdzie się m.in. międzynarodowa i międzypokoleniowa konferencja performatywna. Projekt zainauguruje już najbliższą sobotę, 20 czerwca o godzinie 22.30 rozmowa z kuratorami projektu: Joanną Leśnierowską, Julie Phelps, Petera Pleyera, Marii Kreil i Rico Ribina. Spróbują oni odpowiedzieć na pytanie: Czy choreografia może pomóc zmienić świat? Dyskusję śledzić będzie można na Facebooku festiwalu Malta.

Wydarzeniem towarzyszącym festiwalu będzie również wystawa z okazji Święta Patronów Miasta Poznania Świętych Piotra i Pawła zorganizowana przez Asocjację 2006 na placu Wolności. Będzie ją można oglądać od 29 czerwca od godziny 10 do 2 lipca.

Muzyka powróci jesienią

Część festiwalowych wydarzeń przełożono na jesień. Zaprezentowane będą wtedy projekty muzyczne. Pierwszy z nich to "Projekt Krynicki", czyli premierowe wykonania kompozycji do utworów Ryszarda Krynickiego zamówionych przez festiwal u Pawła Mykietyna, Pawła Szymańskiego i Aleksandra Nowaka. Muzyczną podróżą przez 30-lecie festiwalu będzie koncert jubileuszowy Jazz Bandu Młynarski-Masecki.

Gdzie odbierać wejściówki?

Bezpłatne wejściówki będą dostępne w Centrum Informacji Kulturalnej na tydzień przed planowanym wydarzeniem w dwóch pulach. W piątki od godziny 17 i w sobotę od godziny 10.

Sprawdź też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski