Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań bardzo wysoko w prestiżowym rankingu. Jacek Jaśkowiak komentuje: "Lepsi od Wiednia"

Grzegorz Szkiłądź
Grzegorz Szkiłądź
Prestiżowe Pismo Samorządu Terytorialnego "Wspólnota" zaprezentowało jeden z najbardziej wyczekiwanych zestawień - "Sukces kadencji 2018-2023". W rankingu miast wojewódzkich bardzo wysokie miejsce zajął Poznań.
Prestiżowe Pismo Samorządu Terytorialnego "Wspólnota" zaprezentowało jeden z najbardziej wyczekiwanych zestawień - "Sukces kadencji 2018-2023". W rankingu miast wojewódzkich bardzo wysokie miejsce zajął Poznań. Robert Woźniak
Prestiżowe Pismo Samorządu Terytorialnego "Wspólnota" opublikowało najnowszy raport, w którym oszacowało sukces, jaki odniosły samorządy w dobiegającej właśnie końca kadencji. W rankingu miast wojewódzkich bardzo wysokie miejsce zajął Poznań. - Lepsi od Wiednia - skomentował wyniki dumny prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak. Sprawdź, jak stolica Wielkopolski wypadła w prestiżowym rankingu.

Poznań bardzo wysoko w prestiżowym rankingu. "Lepsi od Wiednia"

Pismo Samorządu Terytorialnego "Wspólnota" zaprezentowało jeden z najbardziej wyczekiwanych zestawień - "Sukces kadencji 2018-2023". W rankingu miast wojewódzkich bardzo wysokie miejsce zajął Poznań.

Końcowy wskaźnik sukcesu jest sumą czterech wskaźników cząstkowych odnoszących się do:

  • sukcesu finansowego (związanego z budżetem jednostki samorządowej),
  • sukcesu ekonomicznego (wiążącego się ze stanem gospodarki lokalnej),
  • sukcesu infrastrukturalnego (odnoszącego się przede wszystkim do komunalnej infrastruktury technicznej),
  • sukcesu społecznego (który uwzględnia szeroko rozumiane polityki społeczne, np. wyniki edukacyjne, ale także polityki związane z ochroną środowiska czy lokalnym transportem publicznym).

- W Poznaniu kluczem do wysokiej pozycji miasta w rankingu jest konsekwencja w działaniach. We wszystkich czterech kategoriach stolica Wielkopolski uplasowała się na czołowych pozycjach - zaznaczają autorzy raportu.

Sprawdź w galerii, jak w rankingu wypadł Poznań:

- Szczególnie cieszy znaczący skok w części "Sukces społeczny". W tym zestawieniu liczyło się bowiem to, czego mieszkańcy mogą samodzielnie doświadczyć na co dzień - nowe drogi i torowiska, inwestycje w komunikację publiczną, ochrona środowiska, opieka w żłobkach i mieszkania komunalne. Miasto konsekwentnie stawia na opiekę żłobkową. Tworzy warunki, które umożliwiają rodzicom i opiekunom łączenie życia zawodowego z rodzinnym. Liczba miejsc dla maluchów w placówkach publicznych i niepublicznych wzrosła z 4322 w 2016 r. do 5114 w 2023 r. Nie bez znaczenia jest przy tym wsparcie z miejskiego budżetu. Zapewnienie odpowiedniej opieki i edukacji najmłodszym poznaniakom jest bardzo ważne, dlatego dofinansowanie do żłobków stanowi istotną część polityki prorodzinnej miasta - czytamy w raporcie.

Skąd tak wysokie miejsce Poznania?

- W Poznaniu sukcesywnie przybywa mieszkań. Od 2018 r. oddano do użytku ponad 1 tys. nowych lokali o dobrym standardzie i zróżnicowanym metrażu. Podnoszony jest również standard w pozostałych budynkach - są kompleksowo modernizowane - tłumaczą autorzy prestiżowego zestawienia.

- Miasto realizuje także, jako jedno z pierwszych w Polsce, nowatorski program mieszkaniowy: Społeczną Agencję Najmu. Oferta SAN-u jest adresowana do osób, które mieszczą się w tzw. luce dochodowej, czyli zarabiają zbyt dużo, by starać się o lokale komunalne, ale za mało, by dostać kredyt hipoteczny. SAN pośredniczy między właścicielami mieszkań na wynajem i osobami, którym dochody lub sytuacja życiowa utrudniają najem mieszkania w warunkach rynkowych - zwracają uwagę autorzy rankingu "Wspólnoty".

Jacek Jaśkowiak komentuje wyniki "Wspólnoty"

Wyniki skomentował prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak. - Na jakość życia mieszkańców Poznania wpływają m.in. działania na rzecz klimatu i środowiska naturalnego. Regularnie sadzimy nowe drzewa i rośliny - tylko w lasach komunalnych w ostatnich latach mamy na koncie 430 tys. nowych nasadzeń - stwierdził prezydent Poznania.

- Rosną wydatki na poprawę jakości powietrza. Od lat realizujemy program Kawka Bis. W tym roku, podobnie jak w ubiegłym, na dotacje do wymiany starych pieców przeznaczone zostanie aż 10 mln zł. O tym, jaka jest jakość powietrza każdego dnia, a także o ewentualnych zagrożeniach poznaniacy dowiadują się z tablic informacyjnych rozmieszczonych na przystankach komunikacji miejskiej. Strażników miejskich kontrolujących to, czym palą poznaniacy, w poprzednich latach wspierał specjalny dron - pochwalił się Jacek Jaśkowiak.

- Dbamy również o to, by w mieście przybywało zieleni. Powstają parki i skwery, gdzie to tylko możliwe sadzone są drzewa i krzewy, stawiane są domki dla owadów miododajnych. Ważne jest także zagospodarowanie wód opadowych. Mieszkańcy mogą starać się o dofinansowanie na zbieranie i wykorzystywanie deszczówki, np. budowę przydomowych zbiorników retencyjnych - zaznaczył prezydent Poznania, a swoją wypowiedź opatrzył nagłówkiem "Lepsi od Wiednia".

Autorami rankingu "Wspólnoty" są: Paweł Swianiewicz - profesor ekonomii, kierownik Zakładu Studiów Społeczno-Ekonomicznych w Instytucie Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu oraz Julita Łukomska - adiunkt w Katedrze Rozwoju i Polityki Lokalnej na Wydziale Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego.

Pismo Samorządu Terytorialnego "Wspólnota" od ponad 30 lat dostarcza fachowej wiedzy niezbędnej urzędnikom w codziennej pracy - informacje, analizy prawne oraz porady niezbędne w pracy radnych i pracowników jednostek samorządu terytorialnego.

Prestiżowe Pismo Samorządu Terytorialnego "Wspólnota" zaprezentowało jeden z najbardziej wyczekiwanych zestawień - "Sukces kadencji 2018-2023". W rankingu miast wojewódzkich bardzo wysokie miejsce zajął Poznań.

Poznań bardzo wysoko w prestiżowym rankingu. Jacek Jaśkowiak...

ZOBACZ TEŻ:
Poznań to idealne miejsce do życia - tak twierdzi większość zadowolonych mieszkańców stolicy Wielkopolski. Potwierdzają to prestiżowe rankingi jakości życia, w których miasto regularnie zajmuje wysokie miejsca. Ale w tej beczce miodu jest kilka łyżek dziegciu. Jakiś czas temu zadaliśmy internautom pytanie: co najbardziej irytuje Cię w Poznaniu? Otrzymaliśmy setki odpowiedzi i na ich podstawie stworzyliśmy to wstydliwe zestawienie. Oto 10 powodów, żeby nie mieszkać w Poznaniu. Smog i remonty to tylko początek!

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Miejskie Historie - Trzcianka:

od 16 lat

Obserwuj nas także na Google News

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski