Poznaliśmy pierwszych kandydatów na sędziów Sądu Najwyższego

Jakub Oworuszko
Jakub Oworuszko
fot. Marek Szawdyn/ Polska Press
Krajowa Rada Sądownictwa wybrała kandydatów na sędziów Izby Dyscyplinarnej oraz Karnej Sądu Najwyższego. Okazuje się, że niektórzy z nich są związani z ministerm sprawiedliwości Zbigniewem Ziobrą. W tle pojawił się jeszcze jeden wątek: Ziobro skierował wniosek do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie przepisów na podstawie których Sąd Najwyższy zawiesił niektóre zapisy nowej ustawy o SN.

Piątek był drugim dniem obrad komisji Krajowej Rady Sądownictwa. Do obsadzenia było tylko jedno stanowisko sędziowskie w Izbie Karnej i pięciu kandydatów. KRS rekomendowała na nie sędziego Wojciecha Sycha. Za jego kandydaturą głosowało 18 członków rady, wszyscy byli za. - Pan sędzia wykazał się bardzo bogatym dorobkiem nie tylko orzeczniczym, ale też naukowym - tłumaczył sędzia Jarosław Dudzicz, cytowany przez Rmf24.pl.

W czwartek KRS przegłosowała 12 kandydatur do izby Dyscyplinarnej SN. Miejsc do obsadzenia jest 16, więc nabór wniosków trzeba będzie powtórzyć. Tymczasem już zarekomendowani kandydaci budzą wiele kontrowersji ze względu na powiązania z politykami obozu władzy.

Jak podała „Gazeta Wyborcza” wśród rekomendowanych jest prokurator Małgorzata Bednarek, którą przed laty Zbigniew Ziobro powołał na stanowisko szefa Prokuratury Okręgowej w Bielsku-Białej, a gdy PiS stracił władzę, „założyła i kierowała stowarzyszeniem Ad Vocem, zrzeszającym najbliższych współpracowników obecnego ministra sprawiedliwości”. Aktualnie Bednarek pełni funkcję szefowej śląskiego wydziału PK.

„Zielone światło” od KRS dostał też prokurator Jarosław Duś, dyrektor biura prokuratora krajowego i pierwszego zastępcy Zbigniewa Ziobry Bogdana Święczkowskiego.

Rada zarekomendowała do SN także prof. Uniwersytetu Warszawskiego Jana Majchrowskiego, doradcę marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego (PiS). „GW” wśród „ludzi Ziobry” wymienia też, m.in. dr. Tomasza Przesławskiego, który zasiada w radzie programowej kwartalnika naukowego Ministerstwa Sprawiedliwości „Probacja”.

KRS ponownie zbierze się w poniedziałek oraz wtorek i pochyli się nad kandydaturami do Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych oraz Izby Cywilnej. Do obsadzenia jest tam 27 stanowisk.

W piątek rzecznik Sądu Najwyższego odniósł się do kwestii zawodowej przyszłości prof. Małgorzaty Gersdrof. - Pani prezes jest sędzią, jest zobowiązana do działania z godnością. Nie wyobrażam sobie, pani prezes też sobie tego nie wyobraża, że ona będzie w jakiś sposób protestować, trzymać się biurka, nie wyjdzie z gabinetu. Jeśli ci pierwsi, nowi sędziowie trafią do SN, to wśród nich będzie sędzia, któremu prezydent powierzy kierowanie Sądem. Z tą chwilą, tak przypuszczam, pani prezes opuści sąd - wyjaśnił Michał Laskowski w radiu Tok Fm.

Zmianom w Sądzie Najwyższym sprzeciwa się nie tylko opozycja. W piątek prezesi Krajowej Izby Radców Prawnych i Naczelnej Rady Adwokackiej wystowowali list do prezydenta, w którym apelują, by do czasu orzeczenia przez Europejski Trybunał Sprawiedliwości (ws. pytań prejudycjalnych wysłanych przez sędziów SN) Andrzej Duda nie powoływał nowych sędziów. „Obecny, niezwykle pośpieszny i nietransparentny proces oceniania nowych kandydatów na sędziów SN stanowi istotne zagrożenie dla bezpieczeństwa obywateli” - podkreślono w liście.

Ziobro skierował wniosek do Trybunału Konstytucyjnego

Jak poinformowała w czwartek wieczorem Prokuratura Krajowa, Zbigniew Ziobro, czyli Prokurator Generalny , skierował wniosek do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie przepisów na podstawie których Sąd Najwyższy zawiesił niektóre zapisy nowej ustawy o SN.

„Każdy polski sąd jest związany zasadą nadrzędności konstytucji w polskim porządku prawnym. Oznacza to, że nawet Sąd Najwyższy nie może przypisywać sobie kompetencji, które nie wynikają z obowiązującego prawa. A polskiemu porządkowi prawnemu w ogóle nie jest znana instytucja zawieszenia stosowania przepisów obowiązujących ustaw” - wyjaśnia w komunikacie dział prasowy Prokuratury Krajowej. Ziobro uznał, że działanie sędziów „stanowi rażące przekroczenie kompetencji Sądu Najwyższego”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl