Powstanie Warszawskie dzień po dniu [ARCHIWALNE ZDJĘCIA] [KALENDARIUM] 63 dni heroicznej walki o Warszawę

mmZaktualizowano 

Wideo

Zobacz galerię (57 zdjęć)
1 sierpnia 1944 r. wybuchło Powstanie Warszawskie - największa akcja zbrojna podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. Przez 63 dni żołnierze Armii Krajowej prowadzili heroiczną i osamotnioną walkę, której celem była niepodległa Polska, wolna od niemieckiej okupacji i dominacji sowieckiej. Prezentujemy zdjęcia archiwalne i kalendarium wydarzeń.

Zdobycie Prudentialu, najwyższego budynku przedwojennej Warszawy, miało olbrzymie znaczenie dla morale nie tylko żołnierzy, lecz także mieszkańców stolicy. Na 16-piętrowym wieżowcu dzięki powstańcom z batalionu "Kiliński" już w pierwszym dniu zrywu załopotała biało-czerwona flaga widoczna doskonale z wielu, nawet bardzo odległych od centrum, punktów miasta. Ten oddział wsławił się też. m.in. zdobyciem gmachu PAST-y w dwudziestym dniu powstania.

Czytaj także

Niestety w pierwszych godzinach powstania takich zwycięstw było niezbyt wiele. Powstańcom nie udało się zdobyć ważnych mostów: Poniatowskiego i Kierbedzia, w rękach Niemców nadal były Dworzec Główny oraz Poczta Główna.

2 sierpnia oddziały powstańcze opanowały w całości Stare Miasto i znaczną część Śródmieścia. W pozostałych dzielnicach sprawy miały się o wiele gorzej.

Już w pierwszych dniach powstania rozpoczęła się eksterminacja ludności cywilnej. Oddziały Heinza Reinefartha, Oskara Dirlewangera oraz Bronisława Kamińskiego rozpoczęły egzekucje mieszkańców Woli. Ginęli mężczyźni, ale też kobiety i dzieci, zabici zostali pacjenci wolskich szpitali. Liczba ofiar szacowana jest na ponad 650 tys. Brytyjski historyk Norman Davies napisał, że to najczarniejsze dni w historii Warszawy.

W tym samym czasie oddziały RONA pacyfikowały Ochotę. Dochodziło tam do masowych egzekucji, gwałtów, do których dochodziło na Zieleniaku, gdzie koncentrowano ludność dzielnicy. Liczbę ofiar szacuje się na ok. 10 tys. osób.

Łącznie w powstańczej Warszawie życie straciło od 150 do 200 tys. cywilów. W trakcie walk poległo 16 tys. powstańców.

W obliczu ofensywy wojsk niemieckich po dwóch miesiącach walk i wobec olbrzymich strat w ludziach 1 października 1944 r. Komenda Główna AK rozpoczęła rozmowy na temat zawieszenia broni. Dzień później podpisano akt kapitulacji powstania. Do niewoli trafiło ok. 12 tys. żołnierzy, rozpoczęło się też wysiedlanie ludności cywilnej. Przez obóz przejściowy w Pruszkowie przeszło ponad pół miliona ludzi. Część wywieziono na roboty do Niemiec.

Czytaj także

Mimo przewagi uzbrojenia i liczebności ogromne straty ponieśli również naziści. W Warszawie zginęło ok. 10 tys. niemieckich żołnierzy, drugie tyle było rannych.

Trwające 63 dni powstanie było największym zrywem przeciwko hitlerowskim najeźdźcom w całej okupowanej Europie.

rocznica wybuchu powstania warszawskiego

Poznaj Tajemnice Państwa Podziemnego:
"Tajemnice Państwa Podziemnego" to dokumentalny serial historyczny wyprodukowany przez Polska Press Grupę we współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego. Patronem medialnym jest miesięcznik "Nasza Historia".

Tajemnice Państwa Podziemnego - wydanie specjalne Naszej Historii

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 223

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

p
pif-paf
2019-08-01T12:42:46 02:00, Marek nn:

Bandyci spod szyldu AK wysyłali na śmierć niewinne dzieci. Te karmione kłamstwami, cieszyły się jak małpa z gwizdka i poświęcały swoje życie w imię ambicji politycznych garstki szaleńców.

2019-08-04T15:39:33 02:00, Gość:

Bez komentarza !!!

Publikowanie komentarza bez komentarza jest idiotyzmem, Marku nn

G
Gość
2019-08-01T12:42:46 02:00, Marek nn:

Bandyci spod szyldu AK wysyłali na śmierć niewinne dzieci. Te karmione kłamstwami, cieszyły się jak małpa z gwizdka i poświęcały swoje życie w imię ambicji politycznych garstki szaleńców.

Bez komentarza !!!

p
pif-paf
2018-08-01T16:30:08 02:00, Ślonzok nie polok :

My Slonzoki nie są żadne poloki. To sfałszowana propaganda historyczna polski zrobiła z Nas poloków. To jest kłamstwo XX wieku.

Po lekku wychodzimy z tego Biało-Czerwonego Matrixa !

2019-07-29T12:09:32 02:00, Gość:

To kim jesteście? Niemcami?

2019-08-01T12:48:20 02:00, Gość:

Tak , ja jestem Niemcem , na swojej ziemi od 800 lat , a Ty-- -polski zdobywco , przyszedles jak hiena cmentarna , by na kosciach zamordowanych Niemcow sobie wygodne gniazdko urzadzic .

A gdzie to wcześniej była twoja ziemia, z której przybyłeś do Polski jako zaproszony (lub nie) gość, co się okazał kanalią i podrzynał gardła gospodarzom? Twoja ziemia, jako niemieckiego wrzoda, jest dokładnie za Łabą. Pamiętaj o tym już od dzisiaj i na zawsze. Zdrajca - odwiecznym prawem - będzie tępiony do skutku. A Niemiec już na pewno.

G
Gość

Nie ma gorszego draństwa jak łamanie KONSTYTUCJI własnego państwa !!!

p
pif-paf
2019-08-01T12:32:06 02:00, Gość:

Polacy zamiast oklamywac innych i siebie samych powinni popatrzyc jak sie zachowuja : nieslychanie ordynarna mowa , pelna ku.. i hu...i olbrzymia agresja wobec tych , ktorzy osmiewaja sie miec inne zdanie.

Ordynarny sposob mowienia swiadczy o poziomie mornalnym i umyslowym - chociaz lepiej byloby mowic o braku jakiegokolwiek poziomu.

Jak przeklinają Ślązacy - patrz tutaj:

https://www.facebook.com/godejponaszymu/posts/1564043590393248?comment_id=1564069533723987

p
pif-paf
2019-08-01T12:32:06 02:00, Gość:

Polacy zamiast oklamywac innych i siebie samych powinni popatrzyc jak sie zachowuja : nieslychanie ordynarna mowa , pelna ku.. i hu...i olbrzymia agresja wobec tych , ktorzy osmiewaja sie miec inne zdanie.

Ordynarny sposob mowienia swiadczy o poziomie mornalnym i umyslowym - chociaz lepiej byloby mowic o braku jakiegokolwiek poziomu.

https://www.facebook.com/godejponaszymu/posts/1564043590393248?comment_id=1564069533723987

g
gość
2019-08-01T12:49:07 02:00, ~~Lubelak:

Jaki dowódca wysyła dzieci na karabiny maszynowe ?

https://nowahistoria.interia.pl/polska-walczaca/news-powstancom-warszawskim-ofiarnie-pomagaly-dzieci,nId,1472493

No przecież wasz Hitler, ty ośle!

A
A

na pochybel nazistom, czarnym i czerwonym na pochybel im wszystkim.

G
Gość
2018-08-01T16:30:08 02:00, Ślonzok nie polok :

My Slonzoki nie są żadne poloki. To sfałszowana propaganda historyczna polski zrobiła z Nas poloków. To jest kłamstwo XX wieku.

Po lekku wychodzimy z tego Biało-Czerwonego Matrixa !

2019-07-29T12:09:32 02:00, Gość:

To kim jesteście? Niemcami?

2019-08-01T12:48:20 02:00, Gość:

Tak , ja jestem Niemcem , na swojej ziemi od 800 lat , a Ty-- -polski zdobywco , przyszedles jak hiena cmentarna , by na kosciach zamordowanych Niemcow sobie wygodne gniazdko urzadzic .

Ciągnij się stąd do rzeszy.

~~Lubelak

Jaki dowódca wysyła dzieci na karabiny maszynowe ?

https://nowahistoria.interia.pl/polska-walczaca/news-powstancom-warszawskim-ofiarnie-pomagaly-dzieci,nId,1472493

G
Gość
2018-08-01T16:30:08 02:00, Ślonzok nie polok :

My Slonzoki nie są żadne poloki. To sfałszowana propaganda historyczna polski zrobiła z Nas poloków. To jest kłamstwo XX wieku.

Po lekku wychodzimy z tego Biało-Czerwonego Matrixa !

2019-07-29T12:09:32 02:00, Gość:

To kim jesteście? Niemcami?

Tak , ja jestem Niemcem , na swojej ziemi od 800 lat , a Ty-- -polski zdobywco , przyszedles jak hiena cmentarna , by na kosciach zamordowanych Niemcow sobie wygodne gniazdko urzadzic .

~~Lubelak

Pan Nikt: Powstanie warszawskie, czyli przepis na to jak „skatynizować” Polskę

https://www.youtube.com/watch?v=aGgOL-ybaAk

G
Gość
2019-08-01T07:49:24 02:00, Gość:

To się w końcu obróci przeciwko Polsce, to nieustanne gadanie o bohaterskości (...) To przerabianie historii. Kłamstwo. Opowiadanie bajek o wspaniałym narodzie, który bohatersko stał murem przeciwko złu, wszystkich chronił i ratował, kogo się dało - mówi Onetowi Stanisław Aronson, żołnierz AK, uczestnik Powstania Warszawskiego

Aronson- syn Arona ilu takich synów Arona,Mosze,Icków podejmowało decyzje w Londynie o powstaniu?

Calkowita racja !!!!

G
Gość
2019-08-01T08:14:22 02:00, ~~Lubelak:

Tak właśnie Stalinowi udało się skatynizować Polaków !

2019-08-01T08:19:25 02:00, Gość:

Chazar Beria ,agent Londynu,strzelający Polakom w tył głowy -chazarzy.W 1947 Szef Garnizonu Moskwy- marszałek Żukow każe rozwalić 4000 chazarów z NKWD. Niestety więcej to się nie powtórzyło.

Boze , czemu nie ma u nas wiecej takich ludzi jak Ty ?

Mam nadzieje ze chazarsko- zydowskie oglupienie ustapi , jak grozna , ale zwalczona choroba......

M
Marek nn

Bandyci spod szyldu AK wysyłali na śmierć niewinne dzieci. Te karmione kłamstwami, cieszyły się jak małpa z gwizdka i poświęcały swoje życie w imię ambicji politycznych garstki szaleńców.

Dodaj ogłoszenie