reklama

Powstanie partia Leszka Balcerowicza? Ryszard Petru założył stowarzyszenie Nowoczesna.pl

Tomasz Skłodowski AIPZaktualizowano 
Ryszard Petru: Nie wykluczam założenia partii, ale dzisiaj takiej decyzji jeszcze nie ma
Ryszard Petru: Nie wykluczam założenia partii, ale dzisiaj takiej decyzji jeszcze nie ma Fot. Piotr Smoliński
Jeszcze przed wyborami parlamentarnymi na jesieni może powstać w Polsce nowa partia polityczna o charakterze liberalnym i wolnorynkowym.

Założyliśmy stowarzyszenie i mam olbrzymi odzew w kraju. Jest w Polsce przestrzeń na ugrupowanie wolnorynkowe - powiedział w poniedziałkowym wywiadzie radiowym Ryszard Petru, przewodniczący Towarzystwa Ekonomistów Polskich.

Petru założył niedawno stowarzyszenie Nowoczesna.pl. - W debacie publicznej unika się najważniejszych tematów, które dotyczą ludzi - ocenia Petru. Chce dyskutować między innymi o przyczynach emigracji, niskich płac w Polsce, o edukacji, bezrobociu, ochronie zdrowia. - Politycy, premier Kopacz, ale też Kaczyński czy Miller zupełnie oderwali się od rzeczywistości, nie wiedzą, w którym kierunku zmierza świat - diagnozuje Petru.

Nie wyklucza, że stowarzyszenie przekształci się w partię polityczną i stanie do wyborów. Przyznał, że współpracuje z prof. Leszkiem Balcerowiczem oraz byłym posłem Władysławem Frasyniukiem. - To musi być grupa ludzi, którzy naprawdę szczerze uważają, że sprawy idą zbyt wolno w pewnym kierunku. Generalnie chodzi o grupę ludzi, która nie akceptuje polityki ciepłej wody w kranie - podkreślił Petru. Zadeklarował, że byłaby to partia o wolnorynkowym programie gospodarczym, liberalna, nastawiona na rozwiązywanie konkretnych problemów, zwłaszcza ludzi młodych i przedsiębiorców. Petru skrytykował obecną politykę koalicji rządowej, w której panuje bałagan i brak kompetencji. Jako przykłady wymienił blokowanie przez Ministerstwo Finansów projektu ustawy o domniemaniu niewinności podatnika oraz sytuację w służbie zdrowia. - Dziś najlepszym pacjentem jest pacjent zdrowy, a najgorszym - chory - ocenił Petru.

- To słuszne cele, ale jeśli ta partia powstanie, to będzie drugim Kongresem Liberalno-Demokratycznym i padnie tak samo jak pierwszy KLD - prognozuje politolog Wojciech Jabłoński z Uniwersytetu Warszawskiego. Jego zdaniem prof. Balcerowicz jest wciąż żywym symbolem biedy, bezrobocia i bankructwa gospodarki. - Jego powrót do polityki wzmocni antyrynkową opozycję i osłabi Platformę Obywatelską w roku wyborczym - uważa Jabłoński. Zdaniem politologa ujawnienie inicjatywy powołania nowej partii jest szokującym przykładem politycznej i medialnej niekompetencji.

Flesz - nowi marszałkowie Sejmu i Senatu, sukces opozycji

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 38

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

C
Cztelnik

Witaj BIS PO , kogo chcecie państwo robić '' na szaro'' , jesteście nową POOOOOO!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

M
Mamrot

2 dni i 10% poparcia hahahahahahahahahaha wiekszej sciemy świat nie widział to chyba najwieksze klamstwo i totalna manipulacja

P
Polak

lepiej niezadowolenimalkontenci.pis :-)

b
b

nowobogadzcy.prl

a
aga

ci specjalisci mysle o panu balcerowiczu nie powinni juz sie udzielac dobrze pamietam lata 90-te jak ktos chce powtorki z rozrywki to niech popyta swoje mamy i babcie czy warto oni nie prezentuja liberalnej spokojnej ekonomii a juz na pewno nie bedzie ona nadzorowana prawnie

M
Myślacy

Jeśli przepisujesz ulotki PIS to lepiej opowiada to kopia Pana Jarosława Błaszczak. Musisz dodać coś od siebie.

M
Myślacy

Młody człowieku kampania wyborcza się zakończyła . Teraz zacznij myśleć bo to co piszesz świadczy ot tym że z wiedzą u ciebie tak sobie . Polecam podręcznik logiki i jeśli przeczytasz z zrozumieniem to przestaniesz pisać ........ No chyba że jesteś niepoprawnym grafomanem.
Życzę zdrowia , zdrowych oczu i otwartego umysłu , ale nie aż tak że mózg Panu wypadnie.

M
Myślacy

Nareszcie ktoś mówi o rzeczach mądrych czyli o pieniądzach moich , twoich i wszystkich .Daleko od kaczyzmu , dudzizmu , kukizmu i innych mało mądrych sprawach .

E
Erkar

Wygląda to na Platformę Ratunkową dla PO. Byle tylko odciągnąć ludzi od Kukiza i PISu oraz zapewnić kolejne lata świetności dla tyh, którzy zechcą kontynuować okradanie kraju. Kamieni kupa!

30latek

Nie dajcie się oszukać tym samym osobom od 20 lat, nie wierzcie w ich ani jedno słowo. To jest szalupa ratunkowa dla PO.

M
Miss Ter

Czego oczekują Polacy od państwa:
1.poczucia bezpieczeństwa, w tym dobrostan tj. zapewnienie pracy i obniżanie biedy i ubóstwa. Oczekują zaspokojenia swoich potrzeb bytowych, mniej ich obchodzi, czy będzie system prezydencki, czy parlamentarny, czy wybory będą według ordynacji większościowej, czy JOW jednomandatowe okręgi wyborcze.
tworzenia godziwych warunków życia dla najbiedniejszych ( poprzez zwiększenie mieszkań socjalnych, komunalnych i pod tani wynajem dla młodzieży), stwarzanie równych szans wykształcenia, dbanie o dobrobyt Polaków i zaspokojenie potrzeb ludzi,
2. zdecydowanych działań w celu zmiany stanu prawnego i jego prostoty i przejrzystości. W szczególności dotyczy to ustaw podatkowych. Polacy czują deficyt informacji prawnych. nie mają wiedzy o obowiązującym prawie, o tym z jakich środków można korzystać, gdzie się mają udać, jak się poruszać w gąszczu przepisów.
usprawnienia pracy Prokuratury i Sądów. Nie są zadowoleni z pracy i decyzji prokuratur, sądów i urzędów, które załatwiają sprawy bardzo wolno i długo.Polacy rozumieją demokrację nie tylko jako równość wobec prawa ale i wolność osobistą oraz walkę z korupcją w urzędach i administracji państwowej,
gwarancji i ochrony podstawowych potrzeb i dóbr, jak zdrowie, bezpieczeństwo, edukacja i dostęp do kultury..
3. że państwo prawidłowo zaplanuje budżet i że zawrze umowę społeczną w tych obszarach, na które nie starcza środków w danym okresie.
4. „emerytury państwowej”. Nie ma znaczenia, czy będzie wypłacana z ZUS, czy z budżetu państwa. Polacy oczekują zabezpieczenia finansowego na stare lata. Uwzględniając fakt wpłacania składki do systemu emerytalnego, lecz nie opłacając PIT - to z ZUS lub gdy tego nie robili, ale płacili obowiązkowy podatek PIT- to z budżetu .
5 .podwyższenie kwoty wolnej od podatku wymaga rozwagi, albo rozpatrzenia skutków z podatkiem VAT, gdyż są to złożone kwestie. Dyskusja wymaga rozpatrzenia czynników ekonomicznych i społecznych. Zwiększenie kwoty wolnej od podatku można rozpatrzyć dla wybranych grup, np. jednoosobowych firm młodych do 35 roku życia oraz emerytów, (ale nie uwzględniając najbogatszych). Ta ulga wpłynęłaby na ożywienie konsumpcji (wzrost wpływów z VAT), która spada w tych grupach.
aby Polska był dobrze zarządzana. W tym zawarte są oczekiwania dotyczące świadczeń socjalnych, ładu, porządku, bezpieczeństwa i dobrych warunków dla rozwoju ekonomicznego, politycznych wolności, wolność słowa, wolności osobiste, np. wyboru miejsca pracy i zamieszkania,
6. zwiększenia własnej aktywności w życiu publicznym i przejmowanie odpowiedzialności we władzach lokalnych (gminy) i ogólnopolskich (parlament) poprzez m.in. ograniczenie kadencyjności( do 2-ch kadencji) w wyborach samorządowych i parlamentarnych.
7. Ograniczenie do 50 liczby senatorów lub likwidacja Senatu.
Kto to obroni ten program i go zrealizuje !!! KUKIZ, PETRU, PiS, PO, LEWICA "X"...?

M
Marek

Balcerowicz sprzedał Polskę sieciom markietowym, sam z podatkami uciekł do Irlandi , a teraz ma ratować nasze finanse ? Śmiechu warte, nie dajmy się na tonabrać- to będzie Platforma w nowym opakowaniu.

d
dyd

ja juz pracuje nad odpowiednimi tekstami do neta pozdrawiam

B
Basiak

Niemcy pohitlerowskie w 25 lat po przegranej wojnie byli potęgą gospodarczą. Polska po wygranych obu wojnach światowych, po zwycięstwie nad komunizmem, po wyzwoleniu się z uzależnienia od Rosji, znowu jest dziadem. Dlaczego? Bo pod przykrywką rozmawiania o problemach znowu kolejny raz chce się z Polaków zrobić bezwolnych głupców. Wciskają nam bzdury, że nie mają możliwości działania, a siedzą na szczytach władzy decyzyjnej od ćwierć wieku. I wmawiają nam, że nic nie mogą. Więc trzeba ich wyrzucić, obojętnie w jakie nowe stowarzyszenia czy partie by się przebierali.

R
Roman

Najłatwiej to wybrzydzać i ziać agresją. Poprę inicjatywę Petru.

Dodaj ogłoszenie