Powstała lista ofiar niemieckiego terroru w Poznaniu

BLD
W Sali Czerwonej Pałacu Działyńskich w Poznaniu odbyła się dzisiaj premiera unikatowej w skali kraju publikacji pod tytułem "Ofiary terroru i działań wojennych 1939-1945 w Poznaniu"
W Sali Czerwonej Pałacu Działyńskich w Poznaniu odbyła się dzisiaj premiera unikatowej w skali kraju publikacji pod tytułem "Ofiary terroru i działań wojennych 1939-1945 w Poznaniu" UW Poznań
Ile było ofiar terroru hitlerowskiego w stolicy Wielkopolski? Na to pytanie próbują odpowiedzieć dr Łukasz Jastrząb i Joanna Lubierska w książce "Ofiary terroru i działań wojennych 1939-1945 w Poznaniu".

Na rynku właśnie ukazała się pierwsza książka, która jest wykazem osób zamordowanych w trakcie wojny w stolicy Wielkopolski. Publikacja „Ofiary terroru i działań wojennych 1939-1945 w Poznaniu” jest efektem kilkuletniej pracy Łukasza Jastrząba oraz Joanny Lubierskiej i zawiera 4,7 tys. nazwisk.

– Lista, która powstała w oparciu o dokumenty zgromadzone w IPN nadal pozostaje niekompletna. Nie każdej osobie w latach 1939-1945 wystawiano wówczas akt zgonu, nie każdy z dokumentów znalazł się w księgach poznańskiego Urzędu Stanu Cywilnego i ostatecznie nie każdy dokument został uwzględniony w kwerendzie prowadzonej dla Okręgowej Komisji Badania Zbrodni Hitlerowskich. Szacuje się jednak , że w Poznaniu podczas wojny zginęło ok. 12 tys. osób – zaznacza Ł. Jastrząb.

W książce można znaleźć m.in. nazwiska osób, które straciły życie w wyniku nalotów niemieckiego lotnictwa w 1939 r., na terenie Fortu VII, czyli pierwszego obozu koncentracyjnego, który Niemcy utworzyli w okupowanej Polsce, obozu w Żabikowie, więzienia przy ul. Młyńskiej. Co ciekawe w zestawieniu ujęto również ofiary nalotów alianckich.

– To ważne, by pamięć o ofiarach została przesuwana w stronę cywilów – podkreśla historyk.

Patronat nad wydawnictwem objął wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann, który także napisał wstęp do publikacji. – Chyba nie ma lepszego momentu na ukazanie się takiej publikacji, zwłaszcza jeśli mamy do czynienia z fatalną próbą zrównywania ofiar z katami. Mieliśmy do czynienia ze zbrodniami niemieckimi, nie nazistowskimi, czy faszystowskimi. Warto o tym pamiętać – komentuje Z. Hoffmann.

POLECAMY:

TOP 100 polskich nazwisk

Oto najczęściej kradzione auta

Stary Poznań na zdjęciach!

Sprawdź, czy jesteś bystry [QUIZ]

Wszystko o Lechu Poznań [NEWSY, TRANSFERY]

Quizy gwarowe, które pokochaliście [SPRAWDŹ SIĘ]

ZOBACZ TEŻ: Info z Polski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Powstała lista ofiar niemieckiego terroru w Poznaniu - Głos Wielkopolski

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

m
mieszkaniec Winiar
to przypominam , że o ulicy Czerwonej Armii nie mówił żadny porzundny poznaniak - przez dziesięciolecia mówiliśmy Święty Marcin, kwestia lat - panie wojewodo , około 2 tysiecy poznaniaków walczyło o wyzwolenie , około150 zginęło - tym ludziom , ich rodzinom PIS ZROBIŁ ŚWIŃSTWO , ten numer zamknął PISowi szanse na dobry wynik w wyborach samorządowych , a ulica 23 lutego oficjalnie powróci , póki co będzie w głowach poznaniaków,
W
Wlkp
I dlatego zmieniają nazwę ulicy 23 Lutego , gdyż data za bardzo kojarzy się z zakończeniem terroru niemieckiego. P.S. Byli także przyzwoici Niemcy podczas II wojny , którzy przyjaźnie traktowali Polaków.
Wróć na i.pl Portal i.pl