Powstał film o obozie dla Ślązaków w Lasowicach. Nakręcił go polsko-niemiecki zespół [WIDEO]

Krzysztof Szendzielorz
Krzysztof Szendzielorz
Polsko-niemiecki zespół filmowy zakończył pracę nad udokumentowaniem zapomnianej historii obozu pracy, który znajdował się w tarnogórskiej dzielnicy Lasowice. Premiera dokumentu, nad którym pracowały Alicja Schatton oraz Isabel Theiler, odbędzie się we wtorek, 29 stycznia o godz. 18, w Muzeum w Tarnowskich Górach.

W czasie II wojny światowej w tarnogórskich Lasowicach utworzono najpierw obóz pracy, w którym internowano Żydów. Z czasem dołączyli do nich radzieccy i brytyjscy jeńcy wojenni Stalagu 344 Lamsdorf, którzy zatrudniani byli w komandach pracy na terenie miasta i w okolicznych zakładach przemysłowych. Po zakończeniu wojny w tym samym miejscu utworzono obóz pracy dla ludności górnośląskiej, która w oparciu o postanowienia konferencji poczdamskiej miała zostać wysiedlona z terenu Śląska.

O historii tego miejsca i ludzi tam internowanych opowiada film "Obóz w dwóch reżimach. Ślady pamięci o Lasowicach", który jeszcze przed wakacjami zaczęły realizować Alicja Schatton oraz Isabel Theiler. Polsko-niemiecki zespół pracował w ramach programu Geschichtswerkstatt Europa Europejskiego Uniwersytetu Viadrina we Frankfurcie pod egidą Fundacji Pamięć, Odpowiedzialność, Przyszłość.

- Udało nam się zarejestrować relacje 20 mieszkańców powiatu tarnogórskiego, którzy widzieli, jak ten obóz powstawał, rozwijał się i wreszcie został zlikwidowany - mówi Alicja Schatton.

Współautorka dokumentu podkreśla, że udało się dotrzeć do wielu innych osób, ale niektóre z nich nie chciały rozmawiać. - Dla części osób były to rany z przeszłości, o których nie chcieli bądź nie potrafili rozmawiać. Rozumiemy to i nie przekonywaliśmy ich na siłę - dodaje.

Niektórzy świadkowie zdarzeń mieli też w pamięci tylko jedno konkretne zdarzenie. Alicja Schatton podkreśla też, że udało się jej skontaktować z osobami, które zostały uwięzione w obozie, ale nie zarejestrowano ich. Na przykład Żyda mieszkającego w Paryżu. W Lasowicach był w wieku 16 lat.

- Skromne finanse nie pozwoliły nam na odwiedzenie tego człowieka, który teraz jest w podeszłym wieku. Niemniej on spisał już swoje relacje w książce - tłumaczy Schatton i podkreśla życzliwość mieszkańców Lasowic, z którymi się spotkała.

- Mówili nam: "Dobrze, że wreszcie ktoś zajmuje się upamiętnieniem tej historii". Pomagał nam też proboszcz lokalnej parafii - mówi Schatton.

Dokument będzie można zobaczyć 25 stycznia o godz. 18 w Muzeum w Tarnowskich Górach. To właśnie tej instytucji i Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach autorki przekażą na własność kopie filmów. - Film to materiał źródłowy, który posłuży historykom do pogłębienia tematu - dodaje.


*Michał Smolorz nie żyje ZDJĘCIA I WIDEO Z POGRZEBU
*Dramatyczny pożar kościoła w Orzeszu-Jaśkowicach [UNIKATOWE ZDJĘCIA I WIDEO]
*Ogólnopolski Ranking Szkół Ponadpodstawowych 2013 SPRAWDŹ NAJLEPSZE LICEA I TECHNIKA
*Horoskop na 2013 rok ZOBACZ, CO MÓWIĄ KARTY

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Powstał film o obozie dla Ślązaków w Lasowicach. Nakręcił go polsko-niemiecki zespół [WIDEO] - Dziennik Zachodni

Komentarze 95

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Q
QWERTY
Cytuję za "Szmaterlokiem" sprzed roku:

" Na temat obozu w Lasowicach próżno szukać jednak jakichkolwiek większych publikacji. Zaś liczba stronic mu poświęconych w opasłej, wydanej przed dekadą „Historii Tarnowskich Gór”, liczy… Od podania cyfry (sic.) powstrzyma mnie tylko wrodzona łagodność i niezłośliwość.

Tymczasem niezwykłą wręcz aktywność w kwestii upamiętnienia łagru wykazała tarnogórska Rada Miejska. W 2009 r. zacni rajcowie postanowili przeznaczyć bowiem sumę 30 tys. zł na budowę pomnika w Lasowicach (tak, tak, stosowne dokumenty, pod którymi podpisał się ówczesny Przewodniczący Rady Szczęsny, wygrzebałem w Internecie, podaję więc szczegółową pozycję budżetową: dział 921, rozdział 92195).

W kolejnym zaś – 2010 roku na Komisji edukacji, kultury i sportu przetoczyła się burzliwa dyskusja na ten właśnie temat. Uczestniczył w niej zarówno burmistrz, jak i jego zastępca oraz pułk innych decydentów i artystów. A jak się puszyli, przekrzykiwali, perorowali! W protokole z posiedzenia zajęli bitych 10 stron – rewelacyjna lektura, polecam każdemu!

Jeślibym miał jednak zapytać o efekt, znów mi zarzucą wredność. Bo, jak się zdaje, żadnego monumentu w Lasowicach nie zbudowano, a po ubitej pianie i pobożnych życzeniach nie pozostał już dziś ślad (poza arcyciekawym protokołem). O obozie zaś wszyscy przypomną sobie znowu pod koniec stycznia przyszłego roku. Będzie jakaś sesyjka (może tym razem o godz. 10 rano?), uroczysta Msza, złoży się wieńce i powie kilka słów do mikrofonu. I to jest też prawdziwa tragedia. Tarnogórska."
M
Mieszkaniec okolicy
Z ustnego przekazu mieszkańca okolic obozu w Lasowicach słyszałem, że jako kilkoletnie dziecko widywał w sąsiedztwie obozu wystające z ziemi fragmenty płytko zakopanych ciał, ponadgryzane przez lisy i inne dzikie zwierzęta.
n
nie popieram sandmana
to jest poziom dyskusji !
u
uśmiałem się
a może jesteśmy świadkami powstawania nowego języka ?
P
Prosto
da się
x
xxx
a co za tym idzie spłodzynoie takiego uposledzonego jełopas jak ty
Z
Zmostu
To co napisał Sandman kończy dyskusję. Jak zabolało "Ślązaków i innych Niemców" (cytat z wypowiedzi jakiegoś Ślązaka) świadczą niedorzeczne wpisy obszczy..... z dnia 24 i 23.01.13.
Była zbrodnia, to musiała być kara.
P
Przegrana
Nikt nikogo nie zdradzal ,jak juz to swoja "babe"
Jednych w cielano tam a drugich po drugiej stronie .Dobrowlnie to np. ja ide oddac ToTO LoTek
w
w cielony.
Slazakow w cielali bo oni nigdzie dobrowolnie nie szli tak samo jak mnie w cielono do wojska za komuny pomimo ,ze mialem komunistow , sekretarzy, zwiazkowcow , Zomowcow i tych z tymi czerwonymi legitymacjami w d**** bo to
byli ciule i w moich oczach nimi pozostana tak samo jak my pozostaniemy hanysami nawet po smierci..
C
Chebziok poraz kolejny
No wlasnie moglo by byc tak dobrze jak u naszych na zachodzie a nie jest bo takie ciule przysli na Slask i tak rzadzili i rzadza ,ze jak by nie A. Merkel czytaj Niemcy to bysmy jak ci biedni Albanczycy ,Rumuni , Bulgarzy zyli .
Piszecie ,ze polacy mieli pecha ,ze dostali sie po stronie waszego przyjaciela Ruska . Moze macie racje a my uwazamy ,ze my mieli pecha ,ze dostalismy sie pod panowanie polakow ale skoro teraz nadarzyla sie okazja oderwac sie od was to dlaczego tego nie wykorzystac . Wy tez oderwaliscie sie od Putina.
Ja dzieka Bogu mieszkam czasowo poza panowaniem Warszawiakow ale gdy pomysle ,ze jakby taki Kaczynski mial mna rzadzic to ide boso tam gdzie mnie oczy powioza tak jak nasi dziadkowie przysli boso z Rosi po 45
b
berek
sandman- tys jest dupny chlopie,ty stary purcie, ty kochany wszystko wiesz na kazdy temat, na wszystkim sie znosz najlepiej. Mimo ze nie jestes gornoslazakiem ,tylko elementem naplywowym a Slask uratowal ci zycie, ciagle wtracasz swoje 3 grosze opowiadajac sie niepochlebnie o Slazakach i regionie.Zegnam.
a
arkona
nie moze tak dalej byc, zeby dokumentacje i rozmowy z ostatnimi swiadkami tego co sie tu na Slasku dzialo byly robione bez dostatecznego wsparcia instytucji ktore sa za to oplacane. Spotkalem na Slasku kompetentnych i mlodych ludzi ktorzy az pala sie do zbierania materialow i filmowania rozmow, ale odmawia sie im pomocy. Mam konkretne przyklady. Dlaczego te dwie studentki nie dostaly dostatecznych srodkow na ten projekt filmowy zeby pojechac np. do tego pana z Holandii ? Dlaczego nie ma w tym projekcie materialow archiwalnych czy wogole jakis zdjec zewnetrznych a tylko gadajace glowy, bo tanio. To sa dzisiaj absolutnie rzeczy podstawowej wagi. Ktos musi zapytac glosno na jakie filmy zostaja przyznane srodki w "Silesia Film". Dlaczego wspiera sie za nie poprawne programy osrodka telewizji panstwowej w Katowicach ? Od kogo mloda generacja ktora tu sie juz na Gornym Slasku urodzila ma sie cokolwiek o swojej historii dowiedziec ? Od swoich ojcow na pewno nie, bo sa w wiekszosci przyjezdni.
.
kto następny? długo by pisać
s
skazak niemiec .......
Slazak polak -ja ,slazak niemiec - nie ???????????????
Zlodziej polak - nie , zlodziej hanas - ja ???????????????
Sandman - ciul - ja,ja,ja,ja,
08/15
Jeżeli takim śmieciem karmisz umysły swego potomstwa,jesteś jednym z tych co nie pozwalają temu narodowi czuc się swobodnie wśród cywilizacji Europejskiej.
Wróć na i.pl Portal i.pl