Powstaje Krajowa Grupa Spożywcza. Ma pomóc rolnikom i konsumentom, ale pośrednicy i zachodnie koncerny raczej nie polubią holdingu

Lucyna Talaśka-Klich
Lucyna Talaśka-Klich
Trzonem Krajowej Grupy Spożywczej jest Krajowa Spółka Cukrowa. Na zdjęciu: Cukrownia Kruszwica
Trzonem Krajowej Grupy Spożywczej jest Krajowa Spółka Cukrowa. Na zdjęciu: Cukrownia Kruszwica Krajowa Spółka Cukrowa
Na początek piętnaście spółek znajdzie się w Krajowej Grupie Spożywczej, która ma pomóc nie tylko rolnikom, ale i konsumentom skracając drogę żywności od pola do stołu. Holding powstaje na bazie Krajowej Spółki Cukrowej.

– Bolączką polskiego rolnictwa jest fakt, że przetwórstwo nie jest w polskich rękach, oczywiście poza mleczarstwem – podkreślił Henryk Kowalczyk, wicepremier i minister rolnictwa, podczas konferencji na temat budowy holdingu spożywczego - Krajowej Grupy Spożywczej.

- Silny podmiot będzie dawać nowe szanse rozwojowe dla sektora rolno-spożywczego, jakże ważnego dla polskiej gospodarki i dla polskich rolników – stwierdził Jacek Sasin, wicepremier i minister aktywów państwowych.

Dla przeciwdziałania zmowom cenowym

Zdaniem wicepremiera Kowalczyka powołanie holdingu doprowadzi do skrócenia drogi od pola do stołu, dzięki eliminacji zbyt dużej liczby pośredników. Poza tym będzie możliwe przeciwdziałanie zmowom cenowym na rynkach. - Silny podmiot na rynku nie pozwoli na oferowanie rolnikom np. 9 groszy za kilogram jabłek przemysłowych, jak to miało miejsce w przeszłości – podkreślił szef resortu rolnictwa.

Polscy rolnicy wielokrotnie zwracali uwagę, że ich pozycja na rynku jest słaba, bo najczęściej nie są współwłaścicielami zakładów przetwórczych, a tylko dostarczycielami surowca. - I dlatego od dawna czekali na powołanie holdingu spożywczego - powiedział Marek Szczygielski, doradca przewodniczącego Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich przy Prezydencie RP.

- Mam nadzieję, że holding ustabilizuje sytuację np. na rynku owoców, ale rolnicy nie powinni liczyć, że kupi od nich wszystkie plony za dużo większe pieniądze niż oferują im inne podmioty, bo to nie byłoby rozsądne - stwierdził Wiktor Szmulewicz, prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych. - Przecież grupa nie może narazić się na bankructwo.

Od produkcji nasion po przetwórstwo

W skład grupy ma wchodzić 15 wiodących spółek, podzielonych na 6 segmentów: produkcja nasienna, produkcja cukru, produkcja skrobi, sektor zbożowo-młynarski, sektor rolny i przetwórstwo spożywcze.

Skarb Państwa, w imieniu którego działa Minister Aktywów Państwowych, prowadzi proces konsolidacji spółek z branży rolno-spożywczej w celu stworzenia holdingu spożywczego na bazie zasobów Skarbu Państwa - poinformował resort rolnictwa.
Aby można było zrealizować te zamierzenia trzeba było przekazać nadzór właścicielski 7 spółek z Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa do Ministerstwa Aktywów Państwowych. Umowę już podpisano.

Są to spółki: „DANKO” Hodowla Roślin z siedzibą w Choryni; Małopolska Hodowla Roślin z siedzibą w Krakowie; Poznańska Hodowla Roślin z siedzibą w Tulcach; Kutnowska Hodowla Buraka Cukrowego z siedzibą w Straszkowie; Pomorsko Mazurska Hodowla Ziemniaka z siedzibą w Strzekęcinie; Hodowla Zwierząt i Nasiennictwo Roślin Polanowice z siedzibą w Polanowicach; Kombinat Rolny Kietrz z siedzibą w Kietrzu.

To też może Cię zainteresować

Ministerstwo Aktywów Państwowych przedstawi Radzie Ministrów wniosek o wyrażenie zgody na przeniesienie udziałów spółek podlegających konsolidacji do Krajowej Spółki Cukrowej i tym samym formalne powołanie Krajowej Grupy Spożywczej.

- Dobrze się stało, że trzonem tej grupy będzie Krajowa Spółka Cukrowa, która jest silną firmą i już dawno postawiła na dywersyfikację działalności - stwierdził Marek Szczygielski. - Grupa Kapitałowa KSC dysponuje udziałami w pięciu spółkach, które zajmują się m.in. przetwórstwem zbóż i warzyw. A przecież np. przy przerobie buraków można zbudować wiele kolejnych biznesów, takich jak produkcja pasz z tzw. produktów ubocznych a nawet wodoru.

Jego zdaniem grupie bardzo przyda się także dobra dystrybucja i własna sieć handlowa.

Wicepremier Kowalczyk wspomniał o handlu w ramach holdingu: – Wojna w Ukrainie ponownie uświadomiła wszystkim, jak ważne jest bezpieczeństwo żywnościowe i chcemy, aby Krajowa Grupa Spożywcza to bezpieczeństwo jeszcze bardziej wzmocniła poprzez przetwórstwo, a następnie handel.

To też może Cię zainteresować

- Przydałoby się także przyłączenie do holdingu firm z branży mięsnej - stwierdził Wiktor Szmulewicz, prezes KRIR.- Bo zdarzało się, że niektóre zakłady nie chciały kupować zdrowych świń ze stref czerwonych ASF (chodzi o afrykański pomór świń - przyp. red.) albo zaniżały ceny w skupie. Duże, zagraniczne podmioty wykorzystywały swoją silną pozycję na rynku, kupowały tańszy surowiec a na sklepowych półkach konsumenci nie widzieli spadku cen.

Niebawem Krajowa Grupa Spożywcza zostanie wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego. Jej roczny przychód szacowny jest na poziomie 3,5 mld zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl