Powikłania po szczepieniu na COVID-19. Jaki niepożądany odczyn poszczepienny (NOP) może wystąpić po podaniu szczepionki?

Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk
Ból i zaczerwienienie w miejscu wstrzyknięcia to częste objawy po podaniu szczepionki na COVID-19, poważniejsze powikłania mogą jednak wymagać pomocy lekarskiej
Ból i zaczerwienienie w miejscu wstrzyknięcia to częste objawy po podaniu szczepionki na COVID-19, poważniejsze powikłania mogą jednak wymagać pomocy lekarskiej Łukasz Kaczanowski/Polska Press
Niepożądany odczyn poszczepienny (NOP) to niekorzystna reakcja organizmu na podanie szczepionki – od bólu w miejscu wkłucia, przez gorączkę i dreszcze, aż po szok anafilaktyczny. Sprawdź, jakie powikłania mogą wystąpić po szczepieniu na COVID-19, jak często występują, jakie objawy odnotowano w Polsce oraz jak wygląda kwestia rządowych rekompensat w przypadku ich wystąpienia.

Co to jest NOP, czyli niepożądany odczyn poszczepienny?

Niepożądany odczyn poszczepienny (NOP) to zaburzenie stanu zdrowia, które może wystąpić w ciągu 4 tygodni od podania szczepionki (okres ten jest definiowany jako dłuższy jedynie w przypadku na gruźlicę – wynosi do 12 miesięcy).

W odniesieniu do NOP na świecie stosuje się określenia takie jak „niekorzystne zdarzenia po szczepionce” (vaccine adverse event, VAE) lub „uraz szczepionkowy” (vaccine injury).

W Polsce przypadki NOP po podaniu stosowanych szczepionek obserwuje się raz na 10 tysięcy przypadków, a zagrażający życiu wstrząs anafilaktyczny – raz na milion podań. Według danych dostępnych dla szczepionki Pfizer-BioNTech częstotliwość występowania niepożądanych działań ubocznych wynosi 11,5 przypadków na milion osób.

Pogorszenie zdrowia po szczepieniu na koronawirusa jest zwykle łagodne i krótkotrwałe. Występujące wtedy objawy to głównie zaczerwienienie miejsca wstrzyknięcia i podwyższona temperatura, ew. deszcze, wysypka, biegunka czy kaszel. Kwalifikacja symptomów jako NOP i określenie ich ciężkości należy do lekarza.

Według obowiązujących przepisów:

 • Łagodny NOP – dolegliwości nie są nasilone i wiążą się z miejscowym obrzękiem kończyny górnej, silnym miejscowym zaczerwienieniem i gorączką.
 • Poważny NOP – przebiega z dużym nasileniem objawów takich jak znaczny obrzęk kończyny górnej, jej silnego zaczerwienienia i wysokiej gorączki, ale nie zwykle wymaga hospitalizacji w celu ratowania zdrowia, nie prowadzi do trwałego uszczerbku dla zdrowia i nie zagraża życiu.
 • Ciężki NOP – to objawy zagrażające życiu, mogące wymagać hospitalizacja w celu ratowania zdrowia, prowadzić do trwałego ubytku sprawności fizycznej lub umysłowej albo kończyć się śmiercią pacjenta.

Należy przy tym pamiętać, że ryzyko rozwoju niepożądanego odczynu poszczepiennego w ramach profilaktyki COVID-19, zwłaszcza poważnego i ciężkiego, jest dużo mniejsze niż zagrożenia związane z zachorowaniem.

Dowiedz się więcej na temat:

Niepożądane odczyny poszczepienne dla szczepionki Pfizer-BioNTech

Do niepożądanych skutków ubocznych wywoływanych przez szczepionkę Pfizer-BioNTech u osób w powyżej 16. roku życia, według oficjalnej informacji WHO należały najczęściej:

 • ból w miejscu wstrzyknięcia (84,1 proc.),
 • zmęczenie – 62,9 proc.
 • ból głowy – 55,1 proc.
 • ból mięśni – 38,3 proc.
 • dreszcze – 31,9 proc.
 • ból stawów – 23,6 proc.
 • gorączka – 14,2 proc.
 • opuchlizna wokół miejsca wkłucia – 10,5 proc.
 • zaczerwienienie miejsca ukłucia – 9,5 proc.
 • nudności – 1,1 proc.
 • złe samopoczucie – 0,5 proc.
 • powiększenie węzłów chłonnych, czyli limfadenopatia – 0,3 proc.

Do poważniejszych konsekwencji szczepień, również przeciw koronawirusowi SARS-CoV-2, należy też samoistne porażenie nerwu twarzowego, zwane porażeniem Bella. Zaburzenie jest wynikiem zapalenia nerwu i objawia się zaburzeniem kontroli mięśni twarzy, zwłaszcza po jednej jej stronie, czy ich drganiem objawem, które może obejmować również język.

Porażenie Bella zaobserwowano w badaniach u 4 osób z 37,5 tysiąca uczestników z 6 krajach świata, którzy wzięli udział w badaniach 2/3 fazy, oceniających skuteczność i bezpieczeństwo zastosowania szczepionki. Częstotliwość występowania porażenia była zgodna z danymi dla ogólnej populacji; może też występować ono jako skutek COVID-19. Jego objawy rozwinęły się u badanych osób po 3,9, 37 oraz 48 dniach, przy czym w pierwszym przypadku ustąpiły w ciągu trzech dni, a w pozostałych utrzymywały nawet przez 3 tygodnie lub dłużej.

Tak, jak każda szczepionka, również nowe preparaty typu mRNA, do których należy stosowany obecnie w Polsce produkt firm Pfizer i BioNTech, mogą wywoływać reakcje alergiczne, co często jest związane z działaniem zawartych w nich składników dodatkowych.

W badaniach klinicznych reakcje uboczne związane z nadwrażliwością występowały nieco częściej w grupie, której podano szczepionkę (rozpoznano je u 137 osób) niż u tych, którzy otrzymali placebo (111 osób). Natomiast ciężkie reakcje alergiczne odnotowano dopiero po zakończeniu prac, podczas masowych szczepień.

Producent ostrzega, że osoby z historią anafilaksji w reakcji na szczepionkę, lek lub żywność nie powinien otrzymać preparatu Pfizer BioNTech. Stan ten, w którym dochodzi do rozwoju ogólnoustrojowej reakcji alergicznej ze spadkiem ciśnienia i zaburzeniami oddychania, bezpośrednio zagraża życiu.

By uniknąć takiej sytuacji, prowadzi się odpowiednio kwalifikację do szczepień, a punkty, gdzie są one wykonywane, powinny być przygotowane do udzielenia właściwej pomocy.

Przeczytaj także:

Powikłania po szczepieniu na COVID-19 w Polsce

Więcej informacji na temat NOP po szczepieniu przeciw COVID-19 dostarcza kolejna faza badań preparatu Pfizer-BioNTech, która obecnie trwa i obejmuje otrzymujących go pacjentów na całym świecie.

Jak podaje rządowy portal gov.pl. szczepionkę przyjęło w Polsce setki tysięcy osób, a tylko w kilkudziesięciu przypadków zaobserwowano rozwój NOP.

Ponieważ zagrażające życiu konsekwencje w postaci anafilaksji występują po szczepieniach z częstotliwością 1 na 1 000 000 przypadków, ekspertów nie dziwi, że takiej takiej sytuacji jeszcze w kraju nie odnotowano.

Zgodnie z danymi na dzień 12 stycznia 2020 roku niepożądany odczyn poszczepienny wystąpił u 50 osób i było to głównie zaczerwienienie i krótkotrwała bolesność w miejscu wkłucia – objawy te wystąpiły u 42 osób, w tym u 46 kobiet i tylko u 4 mężczyzn.

Zaobserwowano też pojedyncze przypadki powikłań takich jak:

 • omdlenie, dwukrotna utrata przytomności, ból głowy; stan zdrowia oceniono dobry,
 • duszności, tachykardia, bladość powłok, senność,
 • bladość powłok skórnych, osłabienie, tachykardia, nudności,
 • drętwienie i obrzęk języka, trudność z przełykaniem śliny, duszność
 • osłabienie, bladość powłok, potliwość, pogorszenie kontaktu – pacjent hospitalizowany, z licznymi chorobami współistniejącymi,
 • metaliczny posmak w ustach, omdlenie z utratą przytomności – pacjent niehospitalizowany,
 • komorowe zaburzenia rytmu serca – trigeminia nadkomorowa,
 • odczyn w miejscu wstrzyknięcia o średnicy 3-5 cm, bolesność i powiększenie regionalnych węzłów chłonnych,
 • omdlenie, osłabienie, uczucie nudności, zawroty głowy, spadek ciśnienia tętniczego do 90/60 mm Hg, objawy bez duszności ani gorączki – pacjent nie był hospitalizowany.

Zobacz także:

Jak długo utrzymują się objawy działań niepożądanych?

Niepożądane odczyny po szczepieniu na COVID-19 utrzymują się średnio przez 10 dni, choć w badaniach klinicznych obserwowano je nawet przez kilka tygodni.

W przypadku poszczególnych objawów producent preparatu do szczepień podaje następujące dane:

 • czas utrzymywania się bólu w miejscu wkłucia po podaniu 2. dawki szczepionki wynosił średnio 2,5 dnia, choć u różnych uczestników badania było to 1-36 dni.
 • zaczerwienienie skóry wokół miejsca podania szczepionki utrzymywało się średnio przez 2,6 dnia (1-34 dni),
 • opuchlizna miejsca wykonania zastrzyku występowała średnio przez 2,3 dnia (w praktyce odczuwano przez okres od 1 do 34 dni).
 • powiększenie węzłów chłonnych obserwowano w rejonie ramion i szyi przez 2-4 dni po szczepieniu.

Polecamy również:

Zgłaszanie NOP i odszkodowania z Funduszu Kompensacyjnego

Niepożądane odczyny poszczepienne są rejestrowane w Polsce od 1996 roku na podstawie zgłoszeń lekarzy do powiatowych stacji sanitarno-epidemiologicznych, a ich weryfikacją i analizą zajmuje się Zakładu Epidemiologii NIZP-PZH. Zgłaszanie

Nie inaczej jest w przypadku szczepień przeciw koronawirusowi SARS-COV-2, przy czym osoby, które poniosą szczególny uszczerbek na zdrowiu, będą mogły uzyskać rekompensaty z nowo stworzonego Funduszu Kompensacyjnego.

Rekompensaty przysługują osoby, które po przyjęciu szczepionki przeciw COVID-19 będą wymagały przynajmniej 14-dniowej hospitalizacji lub wystąpi u nich szok anafilaktyczny. Ich wartość wyniesie od 10 tysięcy do 100 tysięcy złotych.

Sprawdź również:

Wideo

Materiał oryginalny: Powikłania po szczepieniu na COVID-19. Jaki niepożądany odczyn poszczepienny (NOP) może wystąpić po podaniu szczepionki? - Strona Zdrowia

Komentarze 19

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

A
Alf i Omeg
15 stycznia, 13:54, Abadon:

W Niemczech zmarło już dziesięć osób po otrzymaniu „genetycznej szczepionki” Pfizera

W Norwegii Pfitzer zabił 23 osoby

16 stycznia, 6:17, Gość:

W Izraelu podano 2.2 mln dawek . W Brazylii wąż zadusił Brazylijczyka , jak robił kupę w krzakach .

Od rana do wieczora

j888bie Adolfa abadona

wyobraźnia chora

psychol codziennie stęka

jak dostępność szczepień

to dla niego wielka m0rdęga

Nikt go nie chce szczepić

Świat ma go w swej doopie

a on codzienie sadzi

swoje teksty głupie

wiecznie toczy pianę

kłapie pyskiem najaranem

klei bzdury z netu

będąc tylko tępym , bezmyślnym baranem .

Braki edukacji to rzecz straszna

robi z idioty netowego mesjasza

jęczy "gdzie jest wolność nasza"

łże , pomawia i ludzi przestrasza .

Takie nawiedzone dzbany w necie

to żadna w tych czasach nowina

nikomu na pewno nie będzie żal

zgonu tego antyszczepionkowego sk.syna .

16 stycznia, 11:34, Gość:

Zdejmij człowieku klepki z oczu...

16 stycznia, 13:46, Gość:

Żałosne skamlanie niewykształconego psychopaty z urojeniami , widzącego klepki na oczach innych ludzi . "Czemu to widzisz drzazgę w oku swego brata, a belki we własnym oku nie dostrzegasz? "

16 stycznia, 15:27, Zen Kapa:

Twoja elokwencja jest na poziomie zarodnika paproci... edukacja też nie najwyższa skoro z błędemi cytujesz Biblię.Żenada!!!

Czy forum jest egzaminem na katechetę , żenujący Muchomorku ? Zapytaj Żwirka o kontekst , może rozumniejszy .

Z
Zen Kapa
15 stycznia, 13:54, Abadon:

W Niemczech zmarło już dziesięć osób po otrzymaniu „genetycznej szczepionki” Pfizera

W Norwegii Pfitzer zabił 23 osoby

16 stycznia, 6:17, Gość:

W Izraelu podano 2.2 mln dawek . W Brazylii wąż zadusił Brazylijczyka , jak robił kupę w krzakach .

Od rana do wieczora

j888bie Adolfa abadona

wyobraźnia chora

psychol codziennie stęka

jak dostępność szczepień

to dla niego wielka m0rdęga

Nikt go nie chce szczepić

Świat ma go w swej doopie

a on codzienie sadzi

swoje teksty głupie

wiecznie toczy pianę

kłapie pyskiem najaranem

klei bzdury z netu

będąc tylko tępym , bezmyślnym baranem .

Braki edukacji to rzecz straszna

robi z idioty netowego mesjasza

jęczy "gdzie jest wolność nasza"

łże , pomawia i ludzi przestrasza .

Takie nawiedzone dzbany w necie

to żadna w tych czasach nowina

nikomu na pewno nie będzie żal

zgonu tego antyszczepionkowego sk.syna .

16 stycznia, 11:34, Gość:

Zdejmij człowieku klepki z oczu...

16 stycznia, 13:46, Gość:

Żałosne skamlanie niewykształconego psychopaty z urojeniami , widzącego klepki na oczach innych ludzi . "Czemu to widzisz drzazgę w oku swego brata, a belki we własnym oku nie dostrzegasz? "

Twoja elokwencja jest na poziomie zarodnika paproci... edukacja też nie najwyższa skoro z błędemi cytujesz Biblię.Żenada!!!

G
Gość
15 stycznia, 13:54, Abadon:

W Niemczech zmarło już dziesięć osób po otrzymaniu „genetycznej szczepionki” Pfizera

W Norwegii Pfitzer zabił 23 osoby

16 stycznia, 6:17, Gość:

W Izraelu podano 2.2 mln dawek . W Brazylii wąż zadusił Brazylijczyka , jak robił kupę w krzakach .

Od rana do wieczora

j888bie Adolfa abadona

wyobraźnia chora

psychol codziennie stęka

jak dostępność szczepień

to dla niego wielka m0rdęga

Nikt go nie chce szczepić

Świat ma go w swej doopie

a on codzienie sadzi

swoje teksty głupie

wiecznie toczy pianę

kłapie pyskiem najaranem

klei bzdury z netu

będąc tylko tępym , bezmyślnym baranem .

Braki edukacji to rzecz straszna

robi z idioty netowego mesjasza

jęczy "gdzie jest wolność nasza"

łże , pomawia i ludzi przestrasza .

Takie nawiedzone dzbany w necie

to żadna w tych czasach nowina

nikomu na pewno nie będzie żal

zgonu tego antyszczepionkowego sk.syna .

16 stycznia, 11:34, Gość:

Zdejmij człowieku klepki z oczu...

Żałosne skamlanie niewykształconego psychopaty z urojeniami , widzącego klepki na oczach innych ludzi . "Czemu to widzisz drzazgę w oku swego brata, a belki we własnym oku nie dostrzegasz? "

G
Gość
15 stycznia, 13:54, Abadon:

W Niemczech zmarło już dziesięć osób po otrzymaniu „genetycznej szczepionki” Pfizera

W Norwegii Pfitzer zabił 23 osoby

16 stycznia, 6:17, Gość:

W Izraelu podano 2.2 mln dawek . W Brazylii wąż zadusił Brazylijczyka , jak robił kupę w krzakach .

Od rana do wieczora

j888bie Adolfa abadona

wyobraźnia chora

psychol codziennie stęka

jak dostępność szczepień

to dla niego wielka m0rdęga

Nikt go nie chce szczepić

Świat ma go w swej doopie

a on codzienie sadzi

swoje teksty głupie

wiecznie toczy pianę

kłapie pyskiem najaranem

klei bzdury z netu

będąc tylko tępym , bezmyślnym baranem .

Braki edukacji to rzecz straszna

robi z idioty netowego mesjasza

jęczy "gdzie jest wolność nasza"

łże , pomawia i ludzi przestrasza .

Takie nawiedzone dzbany w necie

to żadna w tych czasach nowina

nikomu na pewno nie będzie żal

zgonu tego antyszczepionkowego sk.syna .

Zdejmij człowieku klepki z oczu...

G
Gość
16 stycznia, 07:43, Abadon:

Po rozpoczęciu kampanii szczepienia obywateli na całym świecie na chorobę wyprodukowaną w Amerykańskich i Chińskich laboratoriach wojskowych niezależni lekarze i analitycy biją na alarm a rządy tuszują masowe powikłania poszczepienne i zgony zaszczepionych.

Choć całość działań wprowadzania nieprzetestowanej szczepionki na rynek, a tym samym nakłaniania obywateli do bezwiednego brania udziału w eksperymencie medycznym podlega pod kodeks norymberski to i w tym względzie zdecydowano utrzymać zmowę milczenia.

Jenner , Pasteur , Weigl , Salk , Medin , Koprowski , Enders , Ramon , Ferran a przeciw nim staje antyszczepionkowy abadon , antylekarski abadon , antysemicki abadon , antyspołeczny socjopata abadon , Górniak wdychająca przez maskę własne spaliny , Rola - "na wirusy nie da się robić szczepionek"), Gessler "cebula przyciąga wirusy i że można było oglądać je pod mikroskopem na początku XX w" oraz bliżej nieznani "niezależni lekarze" . No kogo wybierasz . NO KOGO WYBIERASZ ?

A
Abadon

Po rozpoczęciu kampanii szczepienia obywateli na całym świecie na chorobę wyprodukowaną w Amerykańskich i Chińskich laboratoriach wojskowych niezależni lekarze i analitycy biją na alarm a rządy tuszują masowe powikłania poszczepienne i zgony zaszczepionych.

Choć całość działań wprowadzania nieprzetestowanej szczepionki na rynek, a tym samym nakłaniania obywateli do bezwiednego brania udziału w eksperymencie medycznym podlega pod kodeks norymberski to i w tym względzie zdecydowano utrzymać zmowę milczenia.

G
Gość
15 stycznia, 13:54, Abadon:

W Niemczech zmarło już dziesięć osób po otrzymaniu „genetycznej szczepionki” Pfizera

W Norwegii Pfitzer zabił 23 osoby

W Izraelu podano 2.2 mln dawek . W Brazylii wąż zadusił Brazylijczyka , jak robił kupę w krzakach .

Od rana do wieczora

j888bie Adolfa abadona

wyobraźnia chora

psychol codziennie stęka

jak dostępność szczepień

to dla niego wielka m0rdęga

Nikt go nie chce szczepić

Świat ma go w swej doopie

a on codzienie sadzi

swoje teksty głupie

wiecznie toczy pianę

kłapie pyskiem najaranem

klei bzdury z netu

będąc tylko tępym , bezmyślnym baranem .

Braki edukacji to rzecz straszna

robi z idioty netowego mesjasza

jęczy "gdzie jest wolność nasza"

łże , pomawia i ludzi przestrasza .

Takie nawiedzone dzbany w necie

to żadna w tych czasach nowina

nikomu na pewno nie będzie żal

zgonu tego antyszczepionkowego sk.syna .

A
Abadon

W Niemczech zmarło już dziesięć osób po otrzymaniu „genetycznej szczepionki” Pfizera

W Norwegii Pfitzer zabił 23 osoby

G
Gość
15 stycznia, 10:07, Student:

Nie ma dokładnej kwalifikacji osób przed szczepieniem, szczepią nas jak barany a przecież w trakcie szczepienia nie możesz mieć opryszczki nawet kataru bo zwiększa się prawdopodobieństwo NOP.Rozregulowany po szczepieniu uklad immunologiczny nie zawsze wróci na swoje tory, ale skutki takie poczujemy za kilka lat wszelakimi chorobami tzw.autoimmunologicznymi.

Studiowałeś chyba oglądając Dr House'a . Skoro twój układ rozreguluje szczepionka , to co będzie jak wniknie pełnowartościowy patogen ?Niech ci ziemia lekką będzie ignorancie .

S
Student

Nie ma dokładnej kwalifikacji osób przed szczepieniem, szczepią nas jak barany a przecież w trakcie szczepienia nie możesz mieć opryszczki nawet kataru bo zwiększa się prawdopodobieństwo NOP.Rozregulowany po szczepieniu uklad immunologiczny nie zawsze wróci na swoje tory, ale skutki takie poczujemy za kilka lat wszelakimi chorobami tzw.autoimmunologicznymi.

G
Gość
14 stycznia, 13:31, Gość:

Kolejne cztery śmiertelne ofiary "nieszkodliwej" szczepionki w Szwecji:

https://wydarzenia.interia.pl/raporty/raport-koronawirus-chiny/aktualnosci/news-szwecja-cztery-schorowane-osoby-zmarly-po-przyjeciu-szczepio,nId,4984230

14 stycznia, 16:15, mikk:

Ale w artykule pod podanym linkiem wyraźnie napisali, cytuję:

"- Zmarłe osoby miały jakąś formę choroby podstawowej. Na razie nie widzimy związku przyczynowego między szczepieniem a śmiercią. Chcemy jednak dokładnie sprawdzić te przypadki - oświadczyła Veronica Arthurson ze Szwedzkiej Agencji ds. Produktów Medycznych."

Warto czytać!

14 stycznia, 19:43, Gość:

A co mieli powiedzieć? Że zabili z premedytacją tych ludzi. Jest oczywiste że będą udawać wariata.

Oddali swe życie dla dobra ludzkości .

W kolejnym temacie antyszczepionkowe sk3syny ruszyły do klawiatur .

"kłamstwo to najważniejsze narzędzie szatana aby sprowadzić człowieka na złą drogę"

Droga siostro, drogi bracie

Po działaniu ich poznacie

Po bredzeniu i po chamstwie

Po głupocie i po kłamstwie

Po owocach ich poznacie

Kiedy trumna wam zakołacze

Po zdróweczka swego stracie

Droga siostro, drogi bracie

Prdol tego psychicznego członka

Gdy dostępna jest szczepionka .

G
Gość

23 zgony po "nieszkodliwej" szczepionce w Norwegii:

https://legemiddelverket.no/nyheter/meldte-bivirkninger-etter-koronavaksine-pr-14-januar-2021?fbclid=IwAR2bKLVxbVgTGcX37Wk5rR2P7M0HUT7H68ZEfNblRC6YXO-HJfO5T7W7rBc

G
Gość

23 zgony w Norwegii:

https://legemiddelverket.no/nyheter/meldte-bivirkninger-etter-koronavaksine-pr-14-januar-2021?fbclid=IwAR2bKLVxbVgTGcX37Wk5rR2P7M0HUT7H68ZEfNblRC6YXO-HJfO5T7W7rBc

G
Gość

Dziesięć ofiar śmiertelnych "bezpiecznej" szczepionki w Niemczech.

https://wydarzenia.interia.pl/raporty/raport-koronawirus-chiny/aktualnosci/news-niemcy-10-osob-zmarlo-krotko-po-przyjeciu-szczepionki-na-cov,nId,4986744

G
Gość
14 stycznia, 13:31, Gość:

Kolejne cztery śmiertelne ofiary "nieszkodliwej" szczepionki w Szwecji:

https://wydarzenia.interia.pl/raporty/raport-koronawirus-chiny/aktualnosci/news-szwecja-cztery-schorowane-osoby-zmarly-po-przyjeciu-szczepio,nId,4984230

14 stycznia, 16:15, mikk:

Ale w artykule pod podanym linkiem wyraźnie napisali, cytuję:

"- Zmarłe osoby miały jakąś formę choroby podstawowej. Na razie nie widzimy związku przyczynowego między szczepieniem a śmiercią. Chcemy jednak dokładnie sprawdzić te przypadki - oświadczyła Veronica Arthurson ze Szwedzkiej Agencji ds. Produktów Medycznych."

Warto czytać!

A co mieli powiedzieć? Że zabili z premedytacją tych ludzi. Jest oczywiste że będą udawać wariata.

Dodaj ogłoszenie