Powiat żyrardowski. Zabytki, atrakcje turystyczne, piękna przyroda. Co warto zobaczyć w tym regionie?

Małgorzata Puzyr
Małgorzata Puzyr
Obszar powiatu żyrardowskiego oferuje wiele atrakcyjnych miejsc, które warto zobaczyć. Na zdjęciu rzeka Rawka w Dolecku
Obszar powiatu żyrardowskiego oferuje wiele atrakcyjnych miejsc, które warto zobaczyć. Na zdjęciu rzeka Rawka w Dolecku fot. Wikipedia/Tomasz Kura/CC BY 2.5
Mazowsze Zachodnie jest miejscem o dużym potencjale turystycznym, ale jak do tej pory regionem niewypromowanym i nie do końca odkrytym. Obszar powiatu żyrardowskiego oferuje wiele atrakcyjnych miejsc, które warto zobaczyć.

Obszar powiatu żyrardowskiego obejmuje pięć jednostek administracji samorządowej – gminę miejską Żyrardów, gminy miejsko-wiejskie Mszczonów i Wiskitki oraz gminy wiejskie Puszcza Mariańska i Radziejowice.

Perełki Żyrardowa

Miasto Żyrardów leży w odległości jedynie 45 km od Warszawy. Jego powstanie i rozwój wiąże się z lokalizacją na tym terenie na początku XIX w. fabryki lniarskiej. Turystów zachwyci zabytkowe centrum miasta, które jest jedynym w Europie, zachowanym w całości, zespołem urbanistyczno-architektonicznym miasta przemysłowego przełomu XIX i XX wieku.

Żyrardów jest jedną z osad robotniczych, które budowano według projektów tzw. „miast idealnych”, czy "miast ogrodów". Dzięki temu miasto można zaliczać do grona jednego z najważniejszych osiągnięć europejskiej urbanistyki drugiej połowy XIX wieku.

W gminnej ewidencji zabytków Żyrardowa widnieje ponad 300 obiektów, wśród których znajduje się m.in. brama wjazdowa z przełomu XIX i XX w., wybudowany w latach 20-tych XX w. dworzec kolejowy, stara przędzalnia z I poł. XIX w., czy pończoszarnia z II poł. XIX w..

Dynamicznie rozwijający się Mszczonów

W powiecie żyrardowskim znajduje się jedno z najdynamiczniej rozwijających się miast w kraju – Mszczonów. Dzięki przeobrażeniom, jakie zaszły w nim w ciągu ostatnich 15 lat zyskał sobie przydomek – "Tygrys Mazowsza". Miasteczko jest dziś prężnie działającym ośrodkiem logistyczno-przemysłowym z ciekawymi propozycjami turystycznymi.

W Mszczonowie zostały wybudowane Termy Mszczonów, czyli kompleks basenowy wykorzystujący wodę geotermalną do celów rekreacyjnych, będący unikatowym darem natury w skali całego kraju.

Pałac w Radziejowicach

Radziejowice to wieś nad rzeką Pisią Gągoliną. Powstała w XIV w. wokół drewnianego dworu.

Niezwykle interesującym obiektem jest tu zespół pałacowo-parkowy, składający się z pałacu właściwego, połączonego z nim galerią – neogotyckiego zameczku oraz parku krajobrazowego w typie angielskim. Obecnie pałac w Radziejowicach pełni funkcję Domu Pracy Twórczej Ministerstwa Kultury, gdzie w stałej ekspozycji można zobaczyć wnętrza pałacowe z pamiątkami po rodzinie Krasińskich oraz wielkim polskim malarzu Józefie Chełmońskim.

Odwiedzając Radziejowice warto również zwrócić uwagę na klasycystyczny kościół parafialny wzniesiony w latach 1820-1822, zaprojektowany przez Jakuba Kubickiego.

Wieś pośród lasów

Puszcza Mariańska to miejscowość założona pośród lasów Puszczy Korabiewskiej w 1670 r. przez kleryka Stanisława Krajewskiego, byłego rycerza, który za zasługi wojenne otrzymał nadanie ziem od króla Michała Korybuta Wiśniowieckiego.

Z zabytków najcenniejszy jest drewniany kościół z 1755 r., obecnie odbudowany po tragicznym pożarze, jaki miał miejsce na początku maja 1993r. Obok kościoła znajduje się klasztor Marianów z cennymi księgami kościelnymi i świeckimi – obecnie plebania.

Odwiedzając Puszczę Mariańską, warto również zwrócić uwagę na dawną szkołę Marianów należącą do zespołu klasztornego z 1782 r. (obecnie Urząd Gminy) oraz drewniany budynek dawnej Szkoły Edukacji Narodowej z XIX w.

Pierwsza wzmianka o miejscowości pochodzi z 1221 r. i dotyczy dzisiejszych Starych Wiskitek. Powstał tam drewniany dwór myśliwski, z którego książęta mazowieccy wyruszali na łowy do pobliskich puszcz: Wiskickiej, Miedniewickiej i Jaktorowskiej. Na zaproszenie książąt polowali tu m.in. Władysław Jagiełło, Jan Olbracht i Zygmunt August.

od 7 lat
Wideo

Oszuści 2 - oferty wyjazdów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl