Powiat wołomiński. Co warto zobaczyć? [ATRAKCJE, ZABYTKI, PRZYRODA]

Hubert Rabiega
Hubert Rabiega
Rozlewiska Bugu w Kuligowie
Rozlewiska Bugu w Kuligowie Fot. Diabelko, licencja CC-BY-SA
Piękne, leśne tereny, malownicza dolina Bugu i Liwca oraz dworki, kościoły i pałace pełne niezwykłych historii. Powiat wołomiński, tuż za rogatkami Warszawy, skrywa w sobie wiele miejsc, które warto poznać.

Powiat wołomiński zaczyna się w podwarszawskich Markach i Ząbkach, a na północy sięga aż po rzekę Bug. Jakie miejsca tego powiatu najlepiej wybrać na krótki wypoczynek? Oto kilka propozycji.

Powiat wołomiński - ciekawe miejsca i zabytki

W sercu powiatu, czyli Wołominie, jednym z najważniejszych miejsc jest "Dom nad łąkami", czyli Muzeum im. Zofii i Wacława Nałkowskich. Muzeum swoją siedzibę ma w rodzinnym domu znanej pisarki, który został zbudowany przez jej ojca Wacława. W ramach ekspozycji zwiedzający mogą zobaczyć m. in. fortepian Zofii Nałkowskiej, a także rodzinne fotografie i ocalały księgozbiór.

W sąsiedniej Kobyłce najważniejszym zabytkiem jest barokowy kościół pw. Świętej Trójcy z XVIII wieku, który przez niektórych nazywany jest jedną z architektonicznych pereł Mazowsza.

Na mapie powiatu wołomińskiego ważnym zabytkiem jest także drewniany, klasycystyczny dwór w Głuchach, w którym urodził się i spędził dzieciństwo słynny poeta Cyprian Kamil Norwid. W latach 60 XX wieku dwór wraz z okalającym go parkiem stał się własnością Beaty Tyszkiewicz i Andrzeja Wajdy, którzy cały kompleks odrestaurowali.

Warty zobaczenia jest także późnorenesansowy pałac w Chrzęsnem z XVII wieku. W Klembowie ważnym zabytkiem jest kościół pw. św. Klemensa, który powstał w czasach panowania króla Kazimierza Wielkiego. Ponadto na uwagę zasługują także pałac w Ślężanach oraz Chąjętach.

Miłośnicy historii powinni odwiedzić Radzymin, gdzie znajduje się cmentarz polskich żołnierzy, którzy polegli w decydującym starciu z nacierającymi bolszewikami podczas bitwy warszawskiej w sierpniu 1920 roku.

Powiat wołomiński - piękno przyrody

W podwarszawskiej Kobyłce najcenniejsze przyrodniczo tereny wchodzą w skład rezerwatu Grabicz, który jest ostoją dzikiego ptactwa.

Północne krańce powiatu oparte są na rzece Bug. Tereny te są już częścią Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego. Podziwiać tu można ponad 100-letnie bory sosnowe oraz kwieciste łąki w dolinie rzeki. Poza Bugiem malownicze tereny rozciągają się także w dolinach takich rzek jak: Liwiec, Osownica, Rządza, Cienka, Czarna i Długa.

Najcenniejsze lasy w gminie Klembów włączono do rezerwatu Dębina (najstarszy w powiecie) oraz torfowiskowego rezerwatu Śliże.

Powiat wołomiński - szlaki rowerowe

Dla miłośników wycieczek rowerowych w powiecie wołomińskim czekają cztery znakowane trasy. Pierwszy szlak wiedzie przez linię polskiej obrony w bitwie pod Radzyminem 1920 roku. Trasa zaczyna się i kończy w Radzyminie, a jej łączna długość wynosi około 25 km. Trasa prowadzi przez Rejentówkę, Beniaminów, Wólkę Radzymińską, Sieraków i Cegielnię.

Drugi szlak także ma charakter historyczny, bo dotyczy wielu bitew warszawskich, które miały miejsce w tej okolicy w czasie powstania listopadowego (pod Olszynką Grochowską), powstania kościuszkowskiego (pod Kobyłką) oraz bitwy warszawskiej (pod Radzyminem i Ossowem). Łączna długość: 36 km.

Trzeci szlak skupia się na Horowej Górze i rezerwacie Horowe Bagno. Łączna długość: 22 km. Ostatni, czwarty szlak, biegnie wokół Zielonki i liczy ok. 28 km.

Powiat wołomiński na mapie:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tanie linie trują! Ryanair i Wizz Air na czele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl