Powiat miński. Co warto zobaczyć? [PRZYRODA, ATRAKCJE, ZABYTKI, HISTORIA]

Hubert Rabiega
Hubert Rabiega
Główną atrakcją Sulejówka jest Muzeum Józefa Piłsudskiego mieszczące się w dworku „Milusin”, gdzie w latach 20. XX w. mieszkał Józef Piłsudski.
Główną atrakcją Sulejówka jest Muzeum Józefa Piłsudskiego mieszczące się w dworku „Milusin”, gdzie w latach 20. XX w. mieszkał Józef Piłsudski. Fot. Film07, licencja CC-BY-SA
Podwarszawski Sulejówek z Muzeum Józefa Piłsudskiego to jedna z największych, ale niejedyna atrakcja turystyczna powiatu mińskiego. Ciekawe miejsca można odkryć także w Mińsku Mazowieckim, Kałuszynie, Mrozach, Cegłowie i Halinowie. Na miłośników przyrody czekają m.in. rezerwaty Jedlina oraz Przełom Witówki.

Powiat miński rozciąga się na wschód od Warszawy, tuż za rogatkami stolicy, jest więc wygodnym i łatwo dostępnym miejscem na krótki, weekendowy wypoczynek. Co warto zatem zobaczyć w tej okolicy?

Powiat miński i jego zabytki

Sercem powiatu mińskiego jest oczywiście Mińsk Mazowiecki. Będąc w tym mieście warto zobaczyć zabudowę Starego Rynku z okazałym kościołem oraz Plac Kilińskiego (Nowy Rynek). Ważnym zabytkiem jest ponadto Pałac Dernałowiczów wraz z zespołem parkowym.

W podwarszawskim Sulejówku najważniejsze jest oczywiście Muzeum Józefa Piłsudskiego. Zobacz tam warto także zabytkowy zespół willowy przy ulicy Oleandrów 5 w skład którego wchodzi m.in. willa „Milusin” zbudowana dla Józefa Piłsudskiego w 1923 roku oraz dworek „Siedziba” sprzed ponad 110 lat.

W Halinowie obejrzeć warto pałacyk w stylu szwajcarskim w otoczeniu pozostałości parku. Zabytkami Kałuszyna są: klasycystyczny ratusz i poczta z pierwszej połowy XIX w., neogotycki kościół, dawne koszary królewskie zwane oberżą, które gościły Napoleona Bonaparte oraz nowy cmentarz żydowski. Będąc w Cegłowie skosztować warto dwa produkty tradycyjne: sójkę mazowiecką oraz kozi ser twarogowy. W Mrozach w okresie wiosenno-letnim można się przejechać unikalną wąskotorową linią tramwaju konnego.

Powiat miński - wypoczynek na łonie przyrody

Najlepsze obszary przyrodnicze powiatu mińskiego są chronione w ramach szeregu rezerwatów. Jednym z nich jest rezerwat Jedlina w gminie Cegłów z bardzo dobrze zachowanymi drzewostanami jodły pospolitej. Kolejnym jest Bagno Pogorzel, czyli duży naturalny zbiornik retencyjny w gminie Mińsk Mazowiecki. Dobrym miejscem na wycieczkę jest też torfowisko Zawały w gminie Dobre.

W powiecie mińskim położony jest też rezerwat Rogoźnica w gminie Mrozy z unikalną roślinnością torfowiskową. Na miłośników nietuzinkowej przyrody czeka też rezerwat Florianów w gminie Mrozy, gdzie można odpocząć podziwiając naturalne formy geologiczne i geomorfologiczne pochodzenia lodowcowego i wodnolodowcowego, takie jak ozy, moreny czołowe i wydmy paraboliczne. W dolinie rzeki Witówki warto zobaczyć rezerwat Przełom Witówki (gmina Mrozy). W tej samej gminie znajduje się także rezerwat Barania Ruda, na terenie którego oczy zwiedzających cieszy m.in. storczyk stoplamek krwisty (gatunek chroniony). Znajdują się tak także kompleksy olsów z fragmentami łęgów olszowo-jesionowych i turzycowisk.

Wiele chronionych i zagrożonych gatunków roślin i zwierząt oraz bory bagienne tworzą z kolei rezerwat o nazwie Torfowisko Jeziorek, który także leży na terenie gminy Mrozy. Jeśli zaś szukamy niezwykłych widoków, wówczas warto wybrać się na wędrówkę po Wólczańskiej Górze w gminie Siennica. W obrębie tego rezerwatu podziwiać można nie tylko ciekawe formy geologiczne, ale też urokliwe widoki na dolinę rzeki Świder i okolicę.

Trasy rowerowe

Powiat miński warto zwiedzać aktywnie, np. podczas przejażdżki rowerem. Wśród wielu możliwych tras warto wyróżnić dwie propozycje.

Pierwsza trasa przebiega przez: Marysin Wawerski – Wesołą – Sulejówek – Długą Szlachecką – Długą Kościelną i Halinów, łącznie 19 km. Trasę można jeszcze skrócić zaczynając od Sulejówka, gdzie zwiedzić warto Muzeum Józefa Piłsudskiego. Zarówno w Sulejówku, jak i w Halinowie jest wiele miejsc, gdzie można dobrze zjeść. Będąc w Halinowie koniecznie trzeba zajrzeć do zabytkowego parku.

Druga propozycja trasy rowerowej jest nieco dłuższa, bo liczy łącznie 30 km i ciągnie się szosami asfaltowymi. Trasa biegnie przez Celestynów – Kołbiel – Zalesie – Siennicę – Łękawicę i kończy się w Cegłowie.

Powiat miński na mapie:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tanie linie trują! Ryanair i Wizz Air na czele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl