Tradycyjne Potrawy wigilijne: przepisy na 12 potraw wigilijnych. Potrawy wigilijne takie jak moczka, siemiotka czy makówki goszczą w trakcie wigilii na stołach wielu Ślązaków. „…bo na wilijo to musi być moczka, siemieniotka, makówki, kartofle, ryba i co tam jeszcze się dowo zawsze. To musi być jak mo być wilijo…”. - napisała Elżbieta Łabońska w "Śląskiej kucharce doskonałej". Przed Świętami Bożego narodzenia warto przypomnieć kilka, świątecznych dań. POTRAWY WIGILIJNE NA ŚLĄSKU. 12 POTRAW WIGILIJNYCH PRZEPISY.

POTRAWY WIGILIJNE: ZOBACZ TRADYCYJNE ŚLĄSKIE POTRAWY WIGILIJNE. NAJEDŹ NA OBRAZ I ZNAJDŹ PRZEPISY NA ŚWIĄTECZNE POTRAWY

Makówki: ”A cóż to dopiero były za kulinarne przeżycia, gdy zbliżały się święta.

Wtedy w całym domu pachniało wszystkimi piernikowymi wonnościami: anyżkiem, cynamonem, wanilią, kolendrą, goździkami, imbirem (…). W wanience pluskały się ryby, w rondlu smażył się na miodzie mak do makówek (…). W tej książce znajdują się również przepisy na makówki opolskie i makówki cieszyńskie”. - napisała Wera Sztabowa w "Krupnioku i Moczka, czyli gawędy o kuchni śląskiej" Wigilijne potrawy, takie jak makówki na Śląsku są znane przynajmniej od początku XIX wieku.

Składniki:
25 dag zmielonego maku, 2-3 czerstwe bułki, 1 l mleka lub wody, 4 łyżki cukru, 2 łyżki miodu, 1 paczka cukru waniliowego lub olejek migdałowy, 2 łyżki roztopionego masła, 4 łyżki rodzynek, 2 łyżki kakao, kilka migdałów, szczypta soli.

Przygotowanie makówek nie jest trudne. Na początku mak zalewamy wrzącym mlekiem. Dodajemy cukier, opłukane rodzynki oraz sparzone i pokrojone migdały. Kolejny krok to dodanie masła, kakao oraz miodu i szczypty soli. Całość musimy zagotować. Następnie kroimy bułkę w plasterki i kładziemy warstwami w salaterce. Bułki powinny znaleźć się na spodzie, a mak na górze. Po przygotowaniu potrawy, powinniśmy ją na chwilę odstawić, tak aby bułki zmiękły i nasączyły się mlekiem.

Zobaczcie zdjęcia:
Zobacz galerię

Siemieniotka jest jedną z najbardziej znanych świątecznych zup. Wigilijne potrawy, takie jak siemieniotka wykonywane są nadal w wielu domach, pomimo iż nie jest to potrawa młoda. Pierwszych wzmianek o tej potrawie należy doszukiwać się w XIX wieku.
Składniki: 1 kg nasion konopi, 1 cebula, 100 ml słodkiej śmietany, sól, cukier, pieprz

Wykonanie tej potrawy jest bardzo proste. Na początku gotujemy nasiona konopi. Musimy pamiętać, aby przy tym odlewać wodę kilka razy. Pozwoli to pozbyć się goryczy z nasion. Następny krok to odcedzenie nasion w momencie kiedy zaczną pękać. Po ich odcedzeniu ucieramy je drewnianą pałką na sitku.

Przelewamy przy tym całość wodą, aby uzyskać mleczko. Teraz musimy powstałe mleczko zagotować z wodą oraz główką cebuli. Po wygotowaniu cebuli, wyjmujemy ją, a do mleczka dodajemy słodką śmietanę. Całość doprawiamy pieprzem, solą i cukrem. Zupę należy podawać z uprażoną kaszą jęczmienną, wigilijne potrawy z zupą siemieniotką na pewno nabiorą nowego, świątecznego charakteru.

Moczka, bryja, mołcka „…bo na wilijo to musi być moczka, siemieniotka, makówki, kartofle, ryba i co tam jeszcze się dowo zawsze. To musi być jak mo być wilijo…”. - napisała Elżbieta Łabońska w "Śląskiej kucharce doskonałej". Moczka jest potrawą bardzo lubianą i smaczną. Składa się z orzechów, migdałów, ugotowanych owoców oraz innych bakalii. Pierwsze wzmianki o tej potrawie pochodzą z XIX w. Widniała w nich ona pod nazwą bryja.

Składniki:
250 dag piernika (ciemnego), 20 dag migdałów, 40 dag rodzynek, 150 dag orzechów laskowych, sok z 3 dużych cytryn, szczypta soli, 3 duże łyżki cukru, 3 litry wody.

Wykonanie moczki nie jest trudne. Wcześniej przygotowany piernik musimy zamoczy na kilka godzin w 3 litrach wody, do momentu aż się dobrze rozmoczy. Następnie musimy sparzyć migdały i obrać ze skórek. Wigilijne potrawy bardzo często są wzbogacone bakaliami. Tak samo rzecz wygląda z moczką. Migdały i orzechy musimy drobno pokroić. Następnie dodajemy resztę składników i całość mieszamy. Bryja gotujemy na małym ogniu przez około 30 minut. Moczka powinna mieć wygląd rzadkiej marmolady z kawałkami orzechów, migdałów oraz ugotowanych owoców.