Potomkowie ocalonych z wojennej niewoli oglądali dom w Częstochowie. To właśnie w nim polska rodzina ukrywała żydowską rodzinę podczas wojny

Katarzyna Stacherczak
Katarzyna Stacherczak
Potomkowie ocalonych z wojennej niewoli oglądali dom w Częstochowie
Potomkowie ocalonych z wojennej niewoli oglądali dom w Częstochowie Łukasz Kolewiński
Mosze Hoffman, syn ocalałych z zagłady Hayi i Lewiego, przyleciał do Polski, by całej swojej rodzinie pokazać dom przy ul. Komornickiej w Częstochowie. To właśnie w tym miejscu polska rodzina ukrywała jego rodziców w czasie wojny.

Dom w Częstochowie

Historia wciąż jest żywa. Doskonale obrazuje to przykład wielopokoleniowej rodziny Hoffmanów, która wraz z małymi dziećmi przyjechała specjalnie do Polski i Częstochowy, żeby zobaczyć jak dziś wygląda miejsce, w którym ukrywali się ich rodzice, dziadkowie, pradziadkowie…

- Historia domu przy ulicy Komornickiej w Częstochowie wiąże się z okupacyjnymi losami siedmiorga Żydów zbiegłych z zakładu pracy przymusowej Hassag, których uratował Edward Konarski z żoną Wandą i siostrą Władysławą Mermer - mówi Tomasz Jamroziński z biura prasowego magistratu.

Z naszych informacji wynika, że w sumie w czasie wojennej okupacji ukrywało się tam dziewięcioro Żydów. Poza to Zeav i Chaya byli to: David i Rachela Szlezinger, Meier i Chaya Sztenberg, oraz Simcha Sztenberg, a także Ari i Sara Jurysta.

Rodzina mieszkała wówczas w podczęstochowskiej wsi - obecnie jest to jedna z dzielnic miasta.

Młodych uciekinierów ukrywali przez 22 miesiące. Przez długie, okupacyjne miesiące nie opuszczali niskiego pomieszczenia pod dachem. Rodzina z Mirowa pomogła na tyle, na ile dało się w obliczu strasznego zagrożenia.

Ta pierwsza swoją relację przekazała Instytutowi Yad Vashem, który pośmiertnie przyznał rodzinie Konarskich medale "Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata".

Goście z Izraela spotkali się z przedstawicielami samorządu

Z potomkami ocalonych spotkali się przedstawiciele częstochowskiego samorządu: Jolanta Urbańska, wiceprzewodnicząca Rady Miasta i społeczna konsultantka prezydenta miasta ds. społeczności żydowskiej, która współorganizowała wizytę oraz Piotr Grzybowski, zastępca prezydenta Częstochowy.

- Mosze Hoffman, opowiadając o swoich rodzicach, pokazywał zdjęcia osób i miejsc związanych z tą historią. Część rodziny Hoffmanów poprosiła o drabinę, żeby zobaczyć strych domu przy Komornickiej - mówi Tomasz Jamroziński z biura prasowego magistratu.

Dom przy Komornickiej – po niedawnej śmierci córki Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata - nie jest obecnie zamieszkany. Wejście na posesję umożliwili dalsi krewni rodziny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Potomkowie ocalonych z wojennej niewoli oglądali dom w Częstochowie. To właśnie w nim polska rodzina ukrywała żydowską rodzinę podczas wojny - Dziennik Zachodni

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl