Potężny wybuch na Jowiszu miał siłę kilkuset bomb atomowych [WIDEO]. Efekt uderzenia ogromnej skały kosmicznej było widać z Ziemi

Tomasz Dereszyński
Tomasz Dereszyński
Błysk wybuchu był widzialny z Ziemi
Błysk wybuchu był widzialny z Ziemi Arimatsu et al/Kyoto University/PONCOTS
Jowisz został uderzony przez obiekt wielkości budynku, uwalniając tak jasny błysk, że był on widziany z Ziemi. Wybuch miał siłę dwóch megaton trotylu. Dla przykłady bomba zrzucona na Hiroszimę miała tylko moc 16 kiloton.

Japońscy astronomowie z Uniwersytetu w Kioto zarejestrowali najpotężniejszy rozbłysk ostatnich dwóch dekad na Jowiszu. Zdarzenie spowodowane było upadkiem ciała o średnicy od 15 do 31 metrów i trwało pięć i pół sekundy.

Zespół kierowany przez Ko Arimatsu zarejestrował zdarzenie 15 października 2021 r. za pomocą naziemnego 27-centymetrowego teleskopu Planetary ObservatioN Camera for Optical Transient Surveys (PONCOTS). System PONCOTS prowadzi obserwacje w zakresie optycznym i bliskiej podczerwieni Jowisza.

Czas trwania wybuchu wynosił 5,5 sekundy. Energia kinetyczna wytworzona przez to ciało była równoważna około dwóm megatonom trotylu (TNT), co jest porównywalne z uderzeniem słynnego meteorytu Tunguskiego.

Masę ciała, które spadło na Jowisza, oszacowano na 4,1 tys. ton, a średnicę na około 15,8–31,5 metra.

Tym samym wydarzenie to jest najpotężniejszym rozbłyskiem o charakterze uderzeniowym obserwowanym w Układzie Słonecznym od czasu zderzenia fragmentów komety Shoemaker-Levy 9 z Jowiszem w 1994 roku.

Energia kinetyczna wytworzona w wyniku uderzenia była porównywalna z uderzeniem meteorytu tunguskiego na Ziemię w 1908 roku.

Katastrofa tunguska z 30 czerwca 1908 r. miała miejsce w tajdze w środkowej Syberii na obszarach niezamieszkanych. Zgodnie z wynikami badań z 2013 r. nastąpiła tam eksplozja, za którą odpowiedzialna była asteroida, poruszająca się z prędkością ok. 15 km/s i która rozpadła się na części na wysokości ok. 10 km ponad powierzchnią.

Efektem eksplozji tunguskiej było powalenie drzew w promieniu 40 km. Sama eksplozja widziana była w promieniu 650 km, słyszana w promieniu 1000 km a niezwykle silny wstrząs zarejestrowały wówczas sejsmografy na całej Ziemi. Uderzenie było tak silne, że ówczesne rosyjskie magnetometry pokazywały w jego rejonie drugi biegun północny.

Dla porównania, bomba zrzucona przez USA na Hiroszimę w 1945 r. miała siłę ok. 16 kiloton TNT a bomba zrzucona na Nagasaki także w 1945 r. - 22 kilotony TNT.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl