Potężna burza tropikalna pozostawiła w krajach Afryki śmierć i ogromne zniszczenia - WIDEO

Kazimierz Sikorski
Kazimierz Sikorski
Jeden z regionów Malawi po przejściu burzy Freddy.
Jeden z regionów Malawi po przejściu burzy Freddy. FOTO:Twitter
Freddy dała się we znaki Mozambikowi i Malawi. Specjaliści uznali ją za jedną z najsilniejszych burz, jakie zarejestrowano na półkuli południowej. Może to być też najdłużej trwający cyklon tropikalny.

Ponad sto osób zabitych po przejściu potężnej burzy przez dwa afrykańskie kraje, Mozambik i Malawi.

Najbardziej żywioł dała się we znaki Mozambikowi i Malawi. Skutki tropikalnej burzy Freddy są przerażające. Wstępnie mówi się o ponad stu zabitych, kilkuset rannych oraz ogromnych stratach materialnych.

Według Światowej Organizacji Meteorologicznej Freddy jest jedną z najsilniejszych burz, jakie kiedykolwiek zarejestrowano na półkuli południowej i może być najdłużej trwającym cyklonem tropikalnym.

W środkowym rejonie Mozambiku Freddy zrywała dachy z budynków i spowodowała ogromne powodzie wokół portu Quelimane. Potem żywioł ruszył w głąb lądu w kierunku Malawi z ulewnymi deszczami, które spowodowały w wielu miejscach osunięcia ziemi.

Pełny obraz szkód i ofiar, w szczególności w Mozambiku, nie jest jeszcze znany, ponieważ w niektórych częściach dotkniętego żywiołem obszaru nie ma prądu, nie ma też żadnej łączności.

Burza zabiła 99 osób w Malawi, w tym 85 w głównym centrum handlowym Blantyre, mówił Charles Kalemba, komisarz departamentu zarządzania katastrofami.

Całkowita liczba zabitych przez Freddy w Mozambiku, Malawi i na Madagaskarze od czasu pierwszego wyjścia na ląd w zeszłym miesiącu wynosi już około 150.

Centralny szpital w Blantyre bez przerwy przyjmuje rannych po przejściu zabójczej burzy.

Szefowa krajowej organizacji Lekarze bez Granic (MSF), Marion Péchayre, powiedziała w rozmowie telefonicznej Reuterowi, że w tej placówce jest d około 200 rannych. Dodała, że obrażenia były spowodowane spadającymi drzewami, osunięciami ziemi i gwałtownymi powodziami. Wiele [domów] to konstrukcje z gliny z blaszanymi dachami, więc to wszystko spadało ludziom na głowy.

TeDe

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl