Potargany banknot to problem? Jak go wymienić

Sławomir Bromboszcz
Sławomir Bromboszcz
Sławomir Bromboszcz
Mieszkanka Oświęcimia przypadkiem potargała stuzłotowy banknot. Poszła go wymienić do swojego banku i została odesłana z kwitkiem. To jest niedopuszczalne.

- W banku wypłaciłam większą sumę. Dostałam je spięte gumką. Gdy próbowałam wyciągnąć 100 zł, banknot przerwał się na pół - opowiada. Po kilku dniach poszła do placówki. Była pewna, że z wymianą nie będzie żadnego problemu. Niestety, nie dla pań siedzących za ladą.

- Usłyszałam wiele wymówek, m.in. że nie mają takiego obowiązku i że w sumie to nie mogą - opowiada kobieta. Panie poradziły jej, by poszła do innego banku albo skleiła banknot i próbowała nim zapłacić w jakimś sklepie. - I przekazała problem dalej? Przecież to nieuczciwe - dodaje oświęcimianka.

Rzeczniczka banku BGŻ NBP Paribas Izabela Tworzydło zapewnia, że jej bank przyjmuje i wymienia banknoty. - Tego od nas wymaga zarządzenie prezesa Narodowego Banku Polskiego - informuje i przeprasza za zaistniałą sytuację.

Wymieniane są banknoty, które są rozpoznawalne i nie ma wątpliwości, że są autentyczne. Banknot może być wyprany, zabrudzony, a nawet potargany na kilka kawałków. Jeżeli z kawałków uda się odtworzyć 100 proc. powierzchni lub choć jeden kawałek ma 75 proc. powierzchni całego banknotu, to dostaniemy pełną jego wartość. W przypadku od 75 do 45 proc. powierzchni - tylko połowę.

Wymiana zużytych lub zniszczonych pieniędzy
Zużyte lub uszkodzone banknoty i monety Narodowego Banku Polskiego, czyli po prostu wszystkie polskie złotówki, można wymienić na nowe w kasie dowolnego banku działającego w Polsce.

Ogólne zasady wymiany
Banki zobowiązane są – na mocy zarządzania prezesa NBP – wymienić zniszczony banknot, jeśli więcej niż 45 proc. jego pierwotnej powierzchni zachowało się w jednym kawałku i możliwe jest rozpoznanie jego nominału.

Banknot, który zachował od 45 do 75 proc. pierwotnej powierzchni, zostanie wymieniony za połowę jego wartości nominalnej.

Banknot, który zachował ponad 75 proc. powierzchni, a także banknot przerwany bądź poplamiony, bank wymieni za jego pełną wartość nominalną.

Ogólna zasada odnosząca się do zniszczonych lub zużytych monet jest taka, że wymianie podlegają monety, oraz ich elementy (rdzeń i pierścień), które mają uszkodzenia typu mechanicznego

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Potargany banknot to problem? Jak go wymienić - Gazeta Krakowska

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl