Posłowie PiS chcą zmienić ustawę o samorządzie, by pomóc radnym z sejmiku podlaskiego

Andrzej Matys
Andrzej Matys
Karol Pilecki
Karol Pilecki
Posłowie Prawa i Sprawiedliwości chcą zmienić ustawę o samorządzie województwa, żeby radni PiS wreszcie mogli kierować podlaskim sejmikiem. Złożyli już w Sejmie projekt, w którym generalnie chodzi o ty, by Karol Pilecki z PO już nigdy nie przerwał i nie przeciągał obrad sejmiku.

- Specustawa PiS o sejmiku podlaskim! A wszystko dlatego, że przewodniczącym sejmiku podlaskiego jest Karol Pilecki z PO. Czysty bolszewizm - skomentował Robert Tyszkiewicz, podlaski poseł i szef PO w regionie.
W swoim projekcie, grupa posłów PiS proponuje, aby podczas nieobecności przewodniczącego i niewyznaczenia wiceprzewodniczącego, jego zadania przejął najstarszy wiekiem radny. Jeśli wiceprzewodniczący sejmiku jest nieobecny lub nie został wybrany - sesje prowadzi radny, którego wskaże premier rządu RP. Byłoby tak wtedy, gdy przewodniczący lub wiceprzewodniczący odmawiał lub uchylał się od prowadzenia obrad. Posłowie chcą również; by na przerwę w obradach zgadzał się cały sejmik i określał jej czas, a sesję zamykano po wyczerpaniu pełnego porządku obrad.

- Nic o tym projekcie nie wiedzieliśmy. Moim zdaniem, żaden z radnych z naszego sejmiku nie prosił posłów o pomoc przez zmianę ustawy. Zostaliśmy tym projektem tak samo zaskoczeni, jak radni PO i PSL, z którymi rozmawialiśmy w ostatni czwartek. Karol Pilecki pierwszy otrzymał informację o tym projekcie. My wcześniej słyszeliśmy jedynie, że o czymś podobnym się rozmawia, ale z nami nikt nic nie ustalał - zapewnia sekretarz podlaskiego Prawa i Sprawiedliwości Sebastian Łukaszewicz.
Dodaje, że sprawa najbliższej sesji, która odbędzie się 11 grudnia została ustalona.

Zobacz także: Nowy sejmik województwa podlaskiego 2018. Przedstawiamy 30 radnych z czterech okręgów wyborczych

- Mają zostać przeprowadzone wybory zarządu województwa i wiceprzewodniczących sejmiku. Przewodniczącym nadal będzie Karol Pilecki. My tych ustaleń będziemy się trzymali i mam nadzieję, że druga strona również - mówi Sebastian Łukaszewicz.
- Pod projektem podpisani są posłowie z klubu PiS, ale ja nie - zapewnia poseł Dariusz Piontkowski. Nie wyklucza jednak, że jednym z powodów przygotowania tego projektu jest sytuacja w sejmiku podlaskim.

Gdy pytamy przewodniczącego sejmiku, co sądzi o ustawie "Lex Pilecki" uśmiecha się i mówi, że mu przykro. - Wszystko szło w dobrym kierunku. Ustaliliśmy, że sesja będzie 11 grudnia, że przeprowadzimy ważne i potrzebne głosowania. Teraz PiS przystawia nam pistolet do głowy i co, mam wierzyć w ich dobre intencje. Jak mieć zaufanie do ludzi, kiedy my prowadzimy rozmowy, a tu z centrali PiS wychodzi takie coś. Skoro komuś marzy się władza absolutna, niech robi co chcą - twierdzi Karol Pilecki.
Zapewnia, że nie miał zamiaru przeciągać przerwy w obradach i nie zwoływać sesji do 25 stycznia 2019 roku. Gdyby do tego dnia nie wybrano zarządu województwa, władzę przejąłby komisarz i odbyłyby się nowe wybory do sejmiku. - 11 grudnia sesja będzie. Ja na pewno nie zachoruję. Pamiętam, co ustalaliśmy podczas spotkań przedstawicieli trzech klubów. Powtórzę, sesja będzie i wszystko odbędzie się normalnie - dodaje Karol Pilecki.

Zobacz także: Sesja sejmiku województwa podlaskiego przerwana. Opozycja protestowała. "To kompromitacja" grzmi PiS

Teraz pat w sejmiku ma pomóc rozwiązać ustawa "Lex Pilecki". Podczas pierwszej sesji tej kadencji radni wybrali Karola Pileckiego, choć samodzielną większość ma PiS z koalicjantami (16 głosów na 30 radnych). Tak zaprotestowali przeciwko narzuconym przez centralę partii kandydatom do zarządu województwa. Na kolejnym posiedzeniu już pogodzony klub PiS wybrał marszałka elekta - Artura Kosickiego. Potem sesję przerwał przewodniczący Pilecki, bo radni KO i PSL wyszli z obrad. Okazało się bowiem, że PiS chce powołać wiceszefa sejmiku, a potem odwołać szefa, czyli Pileckiego.

Wnioskiem grupy posłów PiS o zmianie ustawy o samorządzie województwa zajmie się Sejm. Gdyby poprawki "Lex Pilecki" zostały przyjęte, zaczną obowiązywać dzień po ogłoszeniu. Najbliższe posiedzenia zaplanowano na 12 i 13 grudnia. Na razie w harmonogramie nie ma słowa o wprowadzeniu projektu ustawy "Lex Pilecki" do porządku obrad.

Karpie wyławiane z... dostawczaka, sklepowe uwijające się jak w ukropie. Świąteczne zakupy w regionie ćwierć wieku temu

Karpie wyławiane z... dostawczaka, sklepowe uwijające się ja...

Koniec L4. Wchodzą e-zwolnienia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

b
bora
W dniu 09.12.2018 o 10:53, Jacek napisał:

a może by tak zrobić radnym PIS test z podstawowych aktów dotyczących samorządu województwa? Bo to raczej ich totalna niewiedza spowodowała (o tym, że Przewodniczący ma takie uprawnienia) zaistniała sytuacja.

 Przed 12 latami mszczono sie na mieszkańcach za glosowanie na PIS, przez 3 lata wojowano z PIS i hamowano rozwój. Po ostatnich wyborach zawie. . w Sejmiku. Czyli zwykły Kowalski z Podlaskiego narażany jest na negatywne skutki partyjniactwa, a Polska się rozwija.

J
Jacek
a może by tak zrobić radnym PIS test z podstawowych aktów dotyczących samorządu województwa? Bo to raczej ich totalna niewiedza spowodowała (o tym, że Przewodniczący ma takie uprawnienia) zaistniała sytuacja.
Wróć na i.pl Portal i.pl