Posłanka Senyszyn interweniuje w sprawie chrześcijańskiej kawiarni na dworcu PKP we Wrocławiu

sz
Posłanka Joanna Senyszyn zwróciła się z interwencją poselską do Krzysztofa Mamińskiego, prezesa PKP S.A., w sprawie „Kawiarni Chrześcijańskiej”, która powstała na Dworcu Głównym PKP we Wrocławiu. Co nie spodobało się działaczce lewicy?

Oto treść interwencji poselskiej Joanny Senyszyn

Na dworcu PKP Wrocław Główny została otwarta „Kawiarnia Chrześcijańska”, prowadzona przez stowarzyszenie „Pomoc Kościołowi w Potrzebie”. Oprócz usług gastronomicznych, ma sprzedawać dewocjonalia i prowadzić działalność o charakterze religijnym.
W związku z powyższym, działając na podstawie art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 9 maja 1996 r. o wykonywaniu mandatu posła i senatora (tj. Dz. U. z 2018 r. poz. 1799) zwracam się w trybie interwencji poselskiej z następującymi pytaniami:
1. Na jakich zasadach została zawarta umowa najmu powierzchni na dworcu PKP Wrocław Główny ze stowarzyszeniem „Pomoc Kościołowi w Potrzebie” - komercyjnych czy innych? Jeżeli zastosowano zasady specjalne, to na jakiej podstawie prawnej?
2. Czy w przedmiotowej sprawie odbyło się postępowanie przetargowe?
3. Jakimi konkretnie przesłankami kierował się organ zarządzający dworcem w wyborze stowarzyszenia o charakterze religijnym na najemcę powierzchni użytkowej na dworcu kolejowym? Jakie konkretnie ułatwienia w obsłudze podróżnych przynosi sprzedaż dewocjonaliów oraz agitacja religijna na terenie dworca kolejowego, które już zapowiedział w mediach najemca powierzchni?

Przypomnijmy, że kawiarnia (oraz sklep i sala konferencyjna) powstała w holu Dworca Głównego naprzeciwko Biedronki. Jest to inicjatywa stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie, które tutaj ma również swoją wrocławską siedzibę.

Dlaczego akurat Dworzec Główny? Przedstawiciele stowarzyszenia dzięki takiej lokalizacji chcą dotrzeć do jak najszerszego grona odbiorców - zarówno mieszkańców miasta, jak i turystów korzystający z dworca. Prezentowane tam bowiem będą wystawy o życiu wspólnot religijnych na świecie, organizowane prelekcje na temat wykluczenia, prześladowania na tle religijnym czy terroryzmu i wojny. Przy kawie i przekąskach będzie można podyskutować na tematy związane z celem stowarzyszenia, jakim jest pomoc prześladowanemu kościołowi katolickiemu.

Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie powstało w 1947 r. i jest międzynarodową organizacją pozarządowa związaną z kościołem katolickim z siedzibą główną w niemieckim Königstein.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na i.pl Portal i.pl