Posiłki w szpitalach. Te jedzenie może nawet zaszkodzić zdrowiu. Zatrważające wyniki kontroli NIK. Szokujące zdjęcia [FOTO]

luk
Jedzenie serwowane w szpitalach nie pomaga wyzdrowieć, a może nawet zaszkodzić zdrowiu! Zatrważające wyniki kontroli NIK
Jedzenie serwowane w szpitalach nie pomaga wyzdrowieć, a może nawet zaszkodzić zdrowiu! Zatrważające wyniki kontroli NIK fb.com/szpitalnyposilek
W większości kontrolowanych szpitali pacjenci otrzymywali posiłki nieadekwatne do stanu zdrowia. Były one przygotowywane z surowców niskiej jakości, o niewłaściwych wartościach odżywczych. Pacjentom serwowano zbyt mało warzyw i owoców, za dużo mięsa czerwonego, tłustych przetworów mięsnych, tłustych wędlin, w tym gorszej jakości.

System ochrony zdrowia nie gwarantuje prawidłowego żywienia pacjentów w szpitalach - alarmuje Najwyższa Izba Kontroli. Przepisy nie określają norm żywieniowych pacjentów, jakości produktów, zasad kontroli usług żywienia szpitalnego, czy zasad zatrudniania dietetyków na oddziałach. Dostarczane produkty nie usprawniają funkcjonowania organizmu, a czasem mogą szkodzić - wskazała w raporcie NIK.

W większości kontrolowanych szpitali pacjenci otrzymywali posiłki nieadekwatne do stanu zdrowia. Były one przygotowywane z surowców niskiej jakości, o niewłaściwych wartościach odżywczych. Bywało, że jadłospisy diety podstawowej nie pokrywały się z danymi deklarowanymi przez producentów na etykietach produktów.

Badania próbek posiłków szpitalnych przeprowadzonych na zlecenie NIK przez organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej i Inspekcji Handlowej, wykazały niedobory składników odżywczych, mogących powodować uszczerbek na zdrowiu pacjentów, jak np.: odwapnienie, zmiękczenie i zniekształcenie kośćca, niedokrwistość, niedotlenienie tkanek , nadmierną pobudliwość mięśniową , drżenie i bolesne skurcze mięśni, stany lękowe, bezsenność, nadciśnienie czy zaburzenia w funkcjonowaniu nerek.

Niedoborom tym towarzyszyła zwiększona podaż np. witaminy A, która w nadmiarze może być toksyczna. W większości szpitali stwierdzono ponadto zbyt duży udział soli w posiłkach (od 142% do 374% normy), a także zaniżaną (od 3% do 28%), bądź zawyżaną (od 13% do 50%) wartość kaloryczną posiłków.

Zobacz też Na co chorujemy najczęściej? Sprawdź listę chorób, na które w 2017 roku chorowali Podlasianie: grypa, krztusiec, HIV (lista)

Pacjentom serwowano zbyt mało warzyw i owoców, za dużo mięsa czerwonego, tłustych przetworów mięsnych, tłustych wędlin, w tym gorszej jakości. Podawano potrawy trudnostrawne i bogate w nasycone kwasy tłuszczowe, ryby konserwowe lub hodowane w rejonach zanieczyszczonych, a także substytuty deklarowanych w jadłospisie produktów: zamiast „masła” - „tłuszcz mleczny do smarowania”, zamiast „sera” - suszony hydrolizat białkowy o smaku sera i aromacie sera. Nie dostawali jogurtu lub mleka acidofilnego, a ryb morskich stanowczo za mało.

O skuteczności leczenia pacjentów w szpitalach decyduje nie tylko właściwie prowadzony przez personel medyczny proces leczniczy, ale także prawidłowe żywienie chorych oraz edukacja żywieniowa.

Wyniki kontroli NIK potwierdzają dane z kontroli podlaskiego sanepidu. Badaniami sposobu żywienia w 2017 roku objęto 692 obiekty żywienia zbiorowego zamkniętego, do oceny teoretycznej sposobu żywienia pobrano ogółem 35 próbek (zestawień dekadowych), z czego 28, tj.80,0% nie spełniało zaleceń. Materiały pobierano w blokach żywienia w szpitalach, domach opieki społecznej, w stołówkach w bursach i internatach oraz żłobkach i domach małego dziecka.

Sieć szpitali - województwo podlaskie (lista)

Przyczyną kwestionowania próbek zbadanych teoretycznie była nieprawidłowa wartość energetyczna oraz niewłaściwy procent udziału energii z białka i tłuszczu - negatywnie oceniono 53,57% próbek.

Ponadto w części próbek stwierdzono niezgodną z zaleceniami zawartość witaminy C, niewłaściwą zawartość wapnia oraz żelaza, przypadającą na jeden dzień ocenianej dekady.

Ponadto w trakcie czynności kontrolnych oceniono 678 jadłospisów, z czego w 70 przypadkach wniesiono zastrzeżenia i uwagi, co stanowi 10,32% ogółu przeanalizowanych.

Najczęściej stwierdzane nieprawidłowości to: brak dodatków warzywnych i/lub owocowych głównie w posiłkach serwowanych na śniadania i kolacje oraz brak wykorzystania warzyw / owoców sezonowych, mało urozmaicone żywienie w ciągu ocenianej dekady (powtarzające się produkty wchodzące w skład posiłków, wąski asortyment używanych surowców), brak pełnowartościowego źródła białka w głównych posiłkach serwowanych w ciągu dnia.

Przykłady posiłków serwowanych w szpitalach można oglądać w internecie. Np. na FB na stronie "Posiłki w szpitalach" wielokrotnie prezentowane były dania serwowane m.in. w podlaskich szpitalach.

Fanpage "Posiłki w szpitalach" od kilku lat gromadzi zdjęcia szpitalnych posiłków z całej Polski. Myślicie, że już nic nie jest Was w stanie zaskoczyć? To zobaczcie te zdjęcia! Kliknij tutaj i przejdź do kolejnego zdjęcia --->

Posiłki w szpitalach ciągle zadziwiają. Przygotujcie się na ...

Te zdjęcia nie są podrabiane. Robią je pacjenci i rodziny pacjentów ze szpitali w całej Polsce. W internecie jest miejsce, gdzie można oglądać zdjęcia szpitalnych posiłków. Na portalu społecznościowym Facebook jest profil o nazwie "Posiłki w szpitalach". Ludzie z całej Polski nadsyłają tu zdjęcia, na których widać to, co serwują im szpitale w kraju. Zobaczcie sami, jak wyglądają posiłki, które serwowane są pacjentom. Do naszej redakcji także czytelnicy przysłali mnóstwo zdjęć.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Jedzenie w szpitalach. Zobacz, jak karmią pacjentów w polski...

Szpital Wojewódzki. Posiłki w szpitalu. Śmieje się cała Pols...

Magazyn Informacyjny

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Komentarze 5

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

S
Sroo
Ty się leczyć idziesz czy żrecz? A w słoik zupy z domu i na tydzień ma ci wystarczyć to nie hotel
G
Gość
W dniu 13.04.2018 o 14:46, Gość napisał:

Więźniowie lepiej jadają za nasze podatki. Tam przynajmniej jest wybór a w szpitalu musisz jeść ( albo przynajmniej spróbować zjeść) to co Ci dadzą.

Szpital ma leczyć a nie być formą oszczędzania wydatków.

Jeśli komuś nie odpowiada szpitalne jedzenie, może tak jak w domku, zjeść to co przyniesie żona albo mąż.

Sam raport jest typowym wytworem "specjalistów" z NIK-u.

Trzy, czerto dniowy a nawet miesięczny pobyt w szpitalu, może spowodować odwapnienie. Mało się nie posikałem.

Zbyt dużo mięsa czerwonego w posiłkach - to jest najlepszy przykład kontaktu z rzeczywistością.

 

Nie wiem jak jest w więzieniach, w szpitalu nigdy nie leżałam, ale mam bliskich, których odwiedzałem w szpitalach, nikt z nich nie narzekał. Czasami prosili o coś czego zabraniał im lekarz.

G
Gość
prywaciarze którym oddano karmienie chorych muszą zarobić na majbacha. co, tylko toruński ojczulek może mieć złote mercedesy ?!
G
Gość
W dniu 13.04.2018 o 14:46, Gość napisał:

Więźniowie lepiej jadają za nasze podatki. Tam przynajmniej jest wybór a w szpitalu musisz jeść ( albo przynajmniej spróbować zjeść) to co Ci dadzą.

Też tego nie rozumiem, człowiek poleży tydzień w szpitalu a potem miesiąc dochodzi do siebie po tym smacznym jedzeniu, to chyba wieżniowie co nic nie robią cały dzień powinni dostawać jakieś wynalazki a nie chorzy ludzie, z resztą ta cała służba zdrowia to jedna wielka patologia, słabe leczenie ,miesięczne kolejki po to żeby schorowany człowiek poszedł do lekarza prywatnie i bulił za wizytę jak za zboże a doktorki dalej krzyczą ,że im mało i mało i co zrobisz???

G
Gość

Więźniowie lepiej jadają za nasze podatki. Tam przynajmniej jest wybór a w szpitalu musisz jeść ( albo przynajmniej spróbować zjeść) to co Ci dadzą.

Wróć na i.pl Portal i.pl