Poseł PiS Marcin Porzucek: Sędziowie nie powinni kontestować wyboru innych sędziów. Dopytywanie o nazwiska w "neo KRS" może być prowokacją

Łukasz Cieśla
Łukasz Cieśla
Poseł Marcin Porzucek jest jednym z wnioskodawców projektu zakładającego karanie sędziów dopytujących o legalność tzw. neo-KRS. Jego zdaniem nie należy ujawniać nazwisk osób, które poparły kandydatów do neo-KRS. - Aby nakręcić spiralę szykan i gróźb, jakich dopuszcza się dziś lider opozycji Grzegorz Schetyna? Jako obywatel nie wiem, kto poparł listy wyborcze komitetu Platformy Obywatelskiej. I rozumiem, że nie powinny być upubliczniane - przekonuje poseł PiS Marcin Porzucek.
Poseł Marcin Porzucek jest jednym z wnioskodawców projektu zakładającego karanie sędziów dopytujących o legalność tzw. neo-KRS. Jego zdaniem nie należy ujawniać nazwisk osób, które poparły kandydatów do neo-KRS. - Aby nakręcić spiralę szykan i gróźb, jakich dopuszcza się dziś lider opozycji Grzegorz Schetyna? Jako obywatel nie wiem, kto poparł listy wyborcze komitetu Platformy Obywatelskiej. I rozumiem, że nie powinny być upubliczniane - przekonuje poseł PiS Marcin Porzucek. Łukasz Gdak
Rozmowa z Marcinem Porzuckiem, posłem PiS, który podpisał się pod projektem zmierzającym do karania sędziów za badanie legalności powołania tzw. neo-KRS.

Dlaczego podpisał się Pan pod projektem zakładającym karanie sędziów za badanie legalności tzw. neo-KRS?
Marcin Porzucek: Ta nazewnicza nowomowa o neo-KRS pokazuje, że niektórym chodzi głównie o sianie zamętu. Moi wyborcy w Pile, Nowym Tomyślu czy Chodzieży od dawna proszą o kontynuacje, a wręcz przyspieszenie zmian w wymiarze sprawiedliwości. Nominacja sędziowska to kompetencja konstytucyjna Prezydenta RP. Nie możemy dopuścić do chaosu, a do tego zmierzają próby kontestowania powołania jednych sędziów przez innych sędziów. Sędziowie nie mogą być szykanowani przez innych sędziów oraz stowarzyszenia prawnicze.

WIĘCEJ
Sędziowie powołani przez neo-KRS mają zbadać głośną sprawę pedofilii księdza z zakonu chrystusowców

Zgodnie z obowiązującym kodeksem postępowania cywilnego postępowanie sądowe jest nieważne, jeśli skład sądu jest niewłaściwy. Kto miałby to badać, jeśli nie sędziowie?
Jeśli sędzia jest powołany przez prezydenta, nie powinno się kontestować jego wyboru.

Sędziowie nie tyle konstestują, ile zadają pytania prawne. Mają do tego prawo.
Owszem, ale dopytywanie o nazwiska na listach może być uznane za prowokację i próby wywierania nacisków. Zgłosiliśmy projekt, który będzie przedmiotem dyskusji, zapewne będą padać różne argumenty. Mogą pojawić się poprawki. Przede wszystkim trzeba patrzeć na konstytucję. Niektórzy dużo niej mówią, a jej nie przestrzegają.

Sprawdź też:

Konstytucji przestrzegał prezydent Duda, który przed wyrokiem sądu ułaskawił ministra Mariusza Kamińskiego?
Prezydent mógł podjąć tę decyzję w każdej chwili.

Znam jeden przypadek ze świata, gdy doszło do ułaskawienia przed sprawą sądową. W 1974 roku prezydent USA Gerald Ford aktem łaski, przed postępowaniem sądowym, uchronił przed więzieniem byłego prezydenta Nixona, uwikłanego w aferę Watergate.
I jak to ma związek z Polską?

Taki, że nie można ułaskawiać ludzi nieskazanych. Jest to niezgodne z konstytucją.
W Polsce o niezgodności z konstytucją orzeka Trybunał Konstytucyjny.

WIĘCEJ
Ułaskawienie Mariusza Kamińskiego: poseł PiS z Poznania tłumaczy decyzję prezydenta Andrzeja Dudy

Do którego powołujecie byłych posłów waszej partii, jak Stanisława Piotrowicza i Krystynę Pawłowicz. 
Przypomnę, że w TK zasiada wciąż Leon Kieres, wybierany wcześniej na senatora z list PO. Takie praktyki były zawsze. Przypomnę też, że sędziów do Trybunału Sprawiedliwości UE nominują rządy państw członkowskich UE.

Trybunał Sprawiedliwości UE w niedawnym wyroku wskazał, że polskie sądy mogą badać kwestię legalności powołania poszczególnych sędziów. Dlaczego PiS chce tego zakazać pod groźbą surowych kar?
Uważam, że zgodnie z artykułem 8 naszej konstytucji, to właśnie konstytucja jest najważniejszym źródłem prawa w Polsce. Być może trzeba było wcześniej rozmawiać o znowelizowaniu konstytucji, ale różnych rzeczy nie zmieniono. Przypomnę też, że mamy mandat społeczny, który spektakularnie odnowiliśmy dwa miesiące temu.

WIĘCEJ
Jakie znaczenie ma wyrok TSUE? Odpowiada prof. Maciej Gutowski, dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Poznaniu

No dobrze, ale gdzie jest w konstytucji napisane, że sędziowie nie mogą zadawać pytań, że nie mogą mieć wątpliwości o legalność danego sądu?
Pytania nie powinny mieć charakteru kontestowania.

Sprawdź też:

Gdzie jest opisane, jakie pytania może sformułować sędzia?
Za chwilę możemy uznać, że wszystko wszystkim wolno. Może zakończmy trójpodział władz? Możemy to wszystko sprowadzić do absurdu.

Pytam konkretnie: gdzie w konstytucji, na którą się Pan powołuje, jest zapisany zakaz zadawania pytań przez sędziów?
Konstytucja nie ma miliona artykułów, nie wszystko jest w niej zapisane.

I dlatego taki zakaz chcecie wprowadzić ustawą? 
Sprawujemy władzę ustawodawczą i polega ona właśnie na przegotowywaniu przepisów. Szczególnie, gdy są oczekiwane społecznie. Nie możemy dopuścić do anarchii w Polsce.

Padają opinie, że w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego PiS wprowadza stan wojenny z sędziami. Jak Pan to skomentuje?
Przede wszystkim pamiętajmy, że wielu sędziów rozumie trójpodział władzy i intencje regulacji, które proponujemy. Projekt został złożony 12 grudnia. Natomiast 13 grudnia jesteśmy świadkami oburzających opinię publiczną wyroków ws. oskarżonego o gwałt na ciężarnej pracownicy byłego prezydenta Olsztyna oraz ws. zniesławienia, jakiego miał się dopuścić znany lewicowy aktywista wobec córki ministra sprawiedliwości w rządzie PO-PSL, która była kuratorem 118-latka (sic!) w procesie reprywatyzacji kamienicy w Warszawie.

Czy anarchią, o której Pan mówi, nie jest niewykonanie wyroku sądu? NSA nakazał ujawnienie list poparcia sędziów z tzw. neo-KRS, ale kancelaria Sejmu tego nie zrobiła.
Zdaje się, że kancelaria Sejmu tłumaczyła to koniecznością ochrony danych.

Kancelaria Sejmu skierowała sprawę do szefa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, którym jest wieloletni radny PiS.
A wie pan, że prezesem NIK długo pozostawał wieloletni polityk PO Krzysztof Kwiatkowski? Tak było, jest i będzie, że na całym świecie osoby związane z polityką kierują później różnymi instytucjami. W kwestii list poparcia dojdziemy za chwilę do absurdu, że jakiś sędzia nakaże ujawnienie, którzy wyborcy poparli moją kandydaturę w wyborach.

Czyli obywatele nie mają prawa wiedzieć, kto poparł sędziów do tzw. neo-KRS?
Aby nakręcić spiralę szykan i gróźb, jakich dopuszcza się dziś lider opozycji Grzegorz Schetyna? Jako obywatel nie wiem, kto poparł listy wyborcze komitetu Platformy Obywatelskiej. I rozumiem, że nie powinny być upubliczniane.

Pół wieku to szmat czasu. Postanowiliśmy zajrzeć do archiwum Narodowego Archiwum Cyfrowego i poszukać zdjęć Poznania z przełomu lat 60. i 70. XX wieku. Zobaczcie, jak wyglądał Stary Rynek, kiedy jeszcze swobodnie jeździły po nim samochody, ciężarówki i autobusy. Prezentujemy również archiwalne zdjęcia Świętego Marcina, Międzynarodowych Targów Poznańskich i placu Wolności. Zajrzyjcie do galerii Poznania sprzed pół wieku i przenieście się w czasie!Zobacz też: 30 zdjęć przedwojennego Poznania. Nie uwierzysz, jak pięknie wyglądał! [GALERIA]Na zdjęciu Stary Rynek w 1973 roku. Z lewej Domki Budnicze. Za nimi Ratusz. Widoczne także samochody - m.in. autobus Jelcz 043.Przejdź do kolejnego zdjęcia --->

Poznań sprzed pół wieku. Zobacz niezwykłe zdjęcia Starego Ry...

Sprawdź też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl