Poseł Mieczysław Kasprzak: nowe propozycje rozliczeń za prąd z fotowoltaiki są niekorzystne i zahamują rozwój tej dziedziny OZE

Józef Lonczak
Józef Lonczak
Planowane są kolejne zmiany w ustawie dotyczącej Odnawialnych Źródeł Energii (OZE).
Planowane są kolejne zmiany w ustawie dotyczącej Odnawialnych Źródeł Energii (OZE). Józef Lonczak
Zaproponowane nowe sposoby rozliczeń za energię elektryczną produkowaną przez domowe instalacje fotowoltaiczne są zdecydowanie mniej korzystne od dotychczasowych. Jeśli po 1 stycznia 2022 r. wejdą w życie, to stracą prokonsumenci i zostanie zahamowany rozwój fotoinstalacji w Polsce.

- Planowane zmiany w ustawie dotyczącej Odnawialnych Źródeł Energii (OZE) jest tematem bardzo pilnym i bulwersującym. Chodzi o sposoby rozliczania firm energetycznych z prosumentami, czyli osobami, którzy zainstalowali na dachach swoich domów czy garaży instalacje fotowoltaiczne i dostarczają nadwyżki energii elektrycznej do sieci. Teraz nowy sposób rozliczeń będzie mniej korzystny – tłumaczył poseł na Sejm RP Mieczysław Kasprzak, podczas wtorkowej konferencji prasowej w Rzeszowie.

- Według nowych zasad właściciel instalacji fotowoltaicznej sprzeda swoją energię ze słońca po około 25 groszy za kilowatogodzinę. A jeśli on będzie potrzebował energii elektrycznej z sieci, to zapłaci 65 – 70 groszy na kilowatogodzinę, czyli 2–3 razy drożej niż za dostarczony przez siebie prąd

– mówił poseł Mieczysław Kasprzak.

Aby lepiej zrozumieć zakres zmian, warto je porównać z dzisiejszymi zasadami. Obecnie system rozliczeń działa następująco. Właściciel małej instalacji fotowoltaicznej, czyli prosument nadwyżkę energii, przekazuje do sieci zakładu energetycznego. Ta energia, wraca do niego z powrotem, ale nie w całości. Jest ona pomniejszona o 20 proc. w przypadku najmniejszych instalacji o mocy do 10 kW. W przypadku instalacji o większej mocy (10 kW - 50 kW) „prowizja” zakładu energetycznego wynosi 30 proc. Właściciel instalacji fotowoltaicznej wyprodukowaną swoją nadwyżkę (80 proc. lub 70 proc.) może odebrać w ciągu roku. Jeśli jej nie odbierze to ona przepada na rzecz zakładu energetycznego.

- Proponowane zmiany uderzą zwłaszcza w tych, którzy planowali montaż instalacji fotowoltaicznej w swoim gospodarstwie domowym. Liczyli, że przy dotychczasowym sposobie rozliczeń mogą zainstalować sobie nowoczesne ogrzewanie elektryczne swojego domu, czy zakup pompy cieplnej. Nowe rozliczenia rozliczenia są niekorzystne i zahamują rozwój OZE opartej na fotowoltaice – mówił poseł Kasprzak.

Jeszcze nie wiadomo, jakie rozwiązania ostatecznie w tej sprawie przyjmie parlament. Poseł Kasprzak zapowiedział, że jeśli projekt ustawy trafi do sejmu, to będzie wprowadzał do niego poprawki, aby były one jak najmniej dotkliwe dla nowych właścicieli instalacji fotowoltaicznych.

Proponowane zmiany mają nie dotyczyć umów już zawartych pomiędzy właścicielami instalacji fotowoltaicznych, a zakładami energetycznymi.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Poseł Mieczysław Kasprzak: nowe propozycje rozliczeń za prąd z fotowoltaiki są niekorzystne i zahamują rozwój tej dziedziny OZE - Nowiny

Wróć na i.pl Portal i.pl