Porwany w Burkina Faso Polak odzyskał wolność. Pomogło MSZ i polska ambasada w Dakarze

Kazimierz Sikorski
Kazimierz Sikorski
W wielu afrykańskich krajach działają coraz śmielej i brutalniej islamistyczne ugrupowania.
W wielu afrykańskich krajach działają coraz śmielej i brutalniej islamistyczne ugrupowania. BOUREIMA HAMA/AFP/East News
Porwany pod koniec kwietnia 2022 r. w Burkina Faso Polak jest już wolny.

Uprowadzony w afrykańskim Burkina Faso Polak jest już na wolności. Odzyskanie wolności przez Rafała Kamila Bednarskiego było możliwe dzięki doskonałej współpracy MSZ, Ambasady RP w Dakarze (stolica Senegalu) i polskich instytucji bezpieczeństwa z władzami Burkina Faso oraz pomocy ze strony rodziny, napisał rzecznik polskiego MSZ.

Polak został uprowadzony 27 kwietnia we wschodniej prowincji Gourma podczas podróży autobusem. W rejonie tym działają od kilku lat islamscy bojownicy. O porwaniu obywatela polskiego władze Burkina Faso nie informowały do ​​czasu jego zwolnienia. Jak podaje Reuters, porywacze zawieźli Polaka na posterunek wojskowy w pobliżu wschodniej granicy z Nigrem ciężarówką i tam go wypuścili.

Bednarski został zwolniony 24 czerwca i we wtorek przewieziono go do Wagadugu, gdzie został oficjalnie przekazany polskim władzom, które wysłały delegację do Burkina Faso.

W ostatnich latach w Burkina Faso, które od 2015 roku padło ofiarą ataków dżihadystów, w wyniku których zginęły tysiące osób, a 1,9 miliona zostało przesiedlonych, miało miejsce wiele porwań zagranicznych obywateli.

W grudniu 2018 roku na drodze między Bobo-Dioulasso a Wagadugu zniknęła włosko-kanadyjska para. Zostali zwolnieni w sąsiednim Mali po ponad roku niewoli.

Wcześniej 15 stycznia 2016 r. w Dżibo na północy kraju porwano australijską parę Kennetha Elliota i jego żonę Jocelyn.

W 2022 roku w tym afrykańskim kraju doszło do szeregu porwań po tym, jak rządzący państwem nasilili walkę z bojownikami, którzy mieli powiązania z Al-Kaidą i tzw. Państwem Islamskim.

5 kwietnia uzbrojeni mężczyźni porwali 83-letnią amerykańską zakonnicę z jej parafii w północnym mieście Kaya. Trzech obywateli Chin i obywatel Indii, którzy zaginęli w tym samym czasie co Bednarski, są również przetrzymywani jako zakładnicy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl