Port lotniczy Radom sprzedany PPL. Premier Mateusz Morawiecki: To wielka szansa dla Radomia i realne miejsca pracy

Izabela Kozakiewicz
- Budowa tego lotniska to wielka szansa dla Radomia, ale też całego regionu – mówił na radomskim Sadkowie premier Mateusz Morawiecki.
- Budowa tego lotniska to wielka szansa dla Radomia, ale też całego regionu – mówił na radomskim Sadkowie premier Mateusz Morawiecki. Joanna Gołąbek
W sobotę ,13 września syndyk i prezes Przedsiębiorstwa Państwowe Porty Lotnicze podpisali umowę sprzedaży portu cywilnego na Sadkowie. Nowy właściciel za radomskie lotnisko zapłacił miasto 12,7 miliona złotych. - Od dziś możemy uruchamiać inwestycję w Radomiu – mówi Mariusz Szpikowski, prezes Portów Lotniczych.

Umowa została podpisana wcześnie rano w warszawskiej siedzibie Przedsiębiorstwa Państwowe Porty Lotnicze. Kilka godzin później w hangarze na radomskim Sadkowie informowali o tym między innymi premier Mateusz Morawiecki, prezes Mariusz Szpikowski i członkowie rządu. Sekretarz stanu w ministerstwie infrastruktury Mikołaj Wild i sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Wojciech Skurkiewicz podpisali dokument nazywany oświadczeniem o powierzeniu zarządzania radomskim lotniskiem Portom Lotniczym.

Szansa dla Radomia i regionu

- Budowa tego lotniska to wielka szansa dla Radomia, ale też całego regionu – mówił na radomskim Sadkowie premier Mateusz Morawiecki. – Budowa tego portu do wielkości zdolnej obsłużyć 10 milionów pasażerów będzie spójna z koncepcją infrastruktury lotniskowej kraju. Podpisanie umowy i inwestycja za ponad miliard złotych da realne miejsca pracy. Tę inwestycję do Radomia przyprowadził minister Skurkiewicz. Ona bez wsparcia rządowego nie byłaby możliwa, a dzięki niej Radom stoi przed wielką szansą i przełoży się na życie mieszkańców.

Premier Morawiecki przypomniał też o inwestycjach drogowych, na które pieniądze wykłada rząd, a które zapewnią dogodną komunikację z portem na Sadkowie. Wymieniła tu przebudowę krajowych tras numer 7, 12 i 9 oraz kolejową „ósemkę”.

- Dziś spełnia się marzenie wielu radomian – mówił Wojciech Skurkiewicz. – Inwestycje rządowe podnoszą Radom do rangi miast największych. Radom jest idealnie skomunikowany z resztą kraju. Mamy już, albo będziemy mieć doskonałe połączenia drogowe. Dziś podpisana jest umowa, dzięki której powstanie u nas port lotniczy. Od dziś zaczynamy dynamiczny rozwój Radomia, ale też całego regionu.

Ma odciążyć Okęcie

Po rozbudowie, którą planują Państwowe Porty Lotnicze Sadków ma odciążyć przepełnione już lotnisko imienia Fryderyka Chopina na warszawskim Okęciu.

- Długo analizowaliśmy prognozy ruchu lotniczego dla Mazowsza oraz maksymalną przepustowość dla lotniska Chopina i wiemy, że od 9 do 15 milionów pasażerów musi być obsłużonych poza Warszawą – wyjaśniał Mariusz Szpikowski. – Potrzebne jest lotnisko komplementarne i powstanie ono w Radomiu. Z punktu widzenia biznesowego to jest bardzo dobra inwestycja. Jednym z kryteriów wyboru miejsca było także to, aby po uruchomieniu Centralnego Portu Lotniczego port zapasowy dla Okęcia mógł przynosić zyski, był uzasadniony z ekonomicznego punktu widzenia. Radom ma taki potencjał.

W założeniach Sadków ma być przystosowany do obsługi lotów czarterowych i niskokosztowych. Jak zapewniali przedstawiciele strony rządowej tanie linie lotnicze nie będą zmuszane do tego, aby przenosić się do Radomia.

- Jeżeli przedsiębiorcy uznają Radom za atrakcyjną alternatywę jestem przekonany, że skorzystają z oferty – mówił Mikołaj Wild. – Nowa infrastruktura będzie atrakcyjna dla przewoźników, poczekajmy jak na to zareagują. Ruch lotniczy będzie intensywnie wzrastał, w kolejnych latach będzie więcej pasażerów niż będziemy w stanie obsłużyć na Okęciu. Tu w Radomiu jest propozycja dla tych, którzy nie zmieszczą się w Warszawie.

Okęcie w założeniach ma spełniać funkcję lotniska tranzytowego. Jak mówił Mikołaj Wild „ma się skupić na tym do, czego zostało stworzone – do bycia lotniskiem tranzytowym na cały świat”.

Start za dwa lata

Jak już pisaliśmy Państwowe Porty Lotnicze zamierzają przedłużyć do 2,5 kilometra pas startowy na Sadkowie. Ma być budowany między innymi nowy, większy terminal pasażerski, aktualny trzeba wyburzyć. Na lotnisko mają być nowe płyty postojowe, drogi kołowania. Powstanie też parking dla samochodów.

- W pierwszym etapie inwestycja pochłonie 420 milionów złotych – informował Mariusz Szpikowski.
Według planów przedstawianych wielokrotnie przez Mariusza Szpikowskiego oraz polityków PiS port ma Sadkowie do obsługi pasażerów ma być gotowy wiosną 2020 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Port lotniczy Radom sprzedany PPL. Premier Mateusz Morawiecki: To wielka szansa dla Radomia i realne miejsca pracy - Echo Dnia Radomskie

Wróć na i.pl Portal i.pl