Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Porozumienie rządu i związkowców! [OFICJALNY DOKUMENT PDF] Strajk na Śląsku zakończony

MCH, CIS, AMC
Porozumienie rządu i górniczych związkowców
Porozumienie rządu i górniczych związkowców DZ
Koniec strajku na Śląsku! Wiemy już, na czym polega porozumienie rządu i związkowców górniczych. ZOBACZ SZCZEGÓŁY - DOKUMENT PDF

Strajk na Śląsku:

Co wydarzy się kolejnego dnia górniczych strajków? Zapraszamy do śledzenia rozwoju sytuacji na Dziennikzachodni.pl, a także poprzez Facebook i Twitter #StrajknaŚląsku

AKTUALIZACJA GODZ. 19:33:

Kolorz o podpisaniu porozumienia z rządem: "W ciula nie daliśmy się zrobić".

Dominik Kolorz: Porozumienie trudne, ale dobre

Porozumienie jest trudne, ale dobre - powiedział Dominik Kolorz, szef śląsko-dąbrowskiej „Solidarności”. Podkreślił, że miejsca pracy i kopalnie zostały uratowane, jednocześnie zapowiedział rozmowy dot. programu dla całego górnictwa.

- Przede wszystkim doprowadziliśmy do tego, że program polskiego górnictwa nie jest programem, który jeszcze 10 dni temu był zagrożeniem likwidacji jego części. Jest to trudny program naprawczy. Pewnie nie zdarzy się tak, że kogoś nie będzie boleć - powiedział Kolorz.

Podkreślił, że najważniejsze jest to, że utrzymane zostały miejsca pracy. Dodał, że teraz w rękach ludzi, zarządów spółek, związków zawodowych będzie to, jak te kopalnie i nowa kompania będą funkcjonować. - Na tę chwilę jestem święcie przekonany, że to porozumienie wejdzie w życie i będzie dobrze skutkować dla Śląska i dla pracowników kopalń - zaznaczył.

Wideo: TVN24/x-news

AKTUALIZACJA GODZ. 19:12:

Premier podkreśliła, że podpisanie porozumienia było możliwe tylko dlatego, że obie strony: rządowa i związkowa wierzyły, że to co robią ochroni miejsca pracy i zapewni przyszłość górnictwu. – Chcę przekazać ponad 47 tysiącom ludzi pracującym w Kompanii Węglowej, że niespokojny czas się skończył – mówiła Ewa Kopacz.

Zapewniła, że obietnica iż polska energetyka będzie oparta na polskim węglu to nie są puste obietnice. - Te słowa mają swój ciężar – mówiła. Dodała, że polski rząd ma dobry instrument by zrealizować program dla górnictwa, zabezpieczyć branże przed niestabilnością. Jako najważniejsze cele premier wymieniła właśnie stabilizację finansową i działanie w oparciu o zdrowe zasady ekonomiczne.

- Uchroniliśmy Kompanię Węglową przed upadłością, uratowaliśmy miejsca pracy. To jednak dopiero początek drogi do naprawy polskiego górnictwa – zapewniła.

Dominik Kolorz, przewodniczący śląsko-dąbrowskiej Solidarności podziękował górnikom, ich rodzinom i mieszkańcom regionu, że byli razem.

- To porozumienie trudne, ale dobre. To trudny program naprawczy, będzie boleć. Utrzymaliśmy miejsca pracy, utrzymaliśmy kopalnie, które były skazane na likwidację – mówił Kolorz. Dodał, że szkoda, że rozmowy odbywały się pod pręgierzem manifestacji, strajków. ¬ Obyśmy już nigdy nie musieli rozmawiać w obliczu takich dramatów, jakie w ostatnich dniach miały tutaj miejsce – podkreślił.

Jego zdaniem program naprawy Kompanii jest przyzwoity, ale przed Śląskiem daleka droga do uzdrowienia reszty węglowego sektora. Przypomniał, że trudna sytuacja jest tak W Jastrzębskiej Spółce Węglowej, jak i w Katowickim Holdingu Węglowym.
Zdradził także , że najistotniejszym elementem porozumienia jest połączenie kapitałowe węgla z energetyką.

Związkowcy podkreślają, że nadal są poważne zagrożenia.

- Nie mamy wpływu na ceny węgla na światowych rynkach, a te spadają. Nadal też nie zablokowano przywozu węgla z Rosji. Reszta to ogromny sukces. Uratowaliśmy wszystkie kopalnie i wszystkie miejsca pracy. Węgiel otrzyma ogromny zastrzyk finansowy z energetyki – mówi Bogusław Ziętek, przewodniczący WZZ Sierpnia 80.

Jak będą wyglądać zmiany w węglu? Poważni inwestorzy brani pod uwagę to Węglokoks i Tauron. Węglokoks przejmie część kopalni i jednocześnie zostanie dokapitalizowany spółkami energetycznymi. Powstanie nowa Kompania Węglowa, w której skład wejdzie ten „twór” oraz to co z Kompanii zostanie.

- Mam nadzieję, ze powstanie w ten sposób zdrowe przedsiębiorstwo, które będzie mogło rywalizować na wolnym rynku – podkreśla Ziętek.
AKTUALIZACJA GODZ. 19:00

Najważniejsze punkty porozumienia rządu z górnikami, to:
1. Rezygnacja ze zwolnień górników, wszyscy znajdą zatrudnienie
2. Wydłużenie odpraw dla pracowników administracji i przeróbki z 3,5 miesiąca do 12 miesięcy.
3. Żadna z kopalń nie zostanie zlikwidowana, natomiast podzielone zostaną kopalnie Sośnica- Makoszowy i Bobrek-Centrum. Część z nich trafi do nowej spółki węglowej pozostałe do SRK.

Wideo: TVN24/x-news

AKTUALIZACJA GODZ. 18:45

- Chcę, by na Śląsku biło serce polskiego przemysłu - powiedziała w Katowicach premier Ewa Kopacz po podpisaniu porozumienia między stroną rządową a związkowcami.


Kopacz: "Chcę, by na Śląsku biło serce polskiego przemysłu"

Ziętek: Będą osłony socjalne dla tych, którzy chcą odejść. Jest inwestor na Makoszowy. Mamy dobre porozumienie. Uratowaliśmy miejsca pracy i kopalnie. Pokój i Sośnica zostają w Kompanii Węglowej.

AKTUALIZACJA GODZ. 18:21

- Program dla całego Śląska od marca - mówi premier Ewa Kopacz.

AKTUALIZACJA GODZ. 18:17

- Dziękuję wszystkim na Śląsku, że byli z górnikami. Dali lekcję pokory dla pani premier - powiedział w TVN24 Piotr Duda, szef Solidarności, komentując porozumienie między rządem a górnikami.

Duda o porozumieniu między rządem a górnikami: "Lekcja pokory dla premier Kopacz i rządu"

AKTUALIZACJA GODZ. 17:40

W sobotę o 17.30 premier Ewa Kopacz podpisała w Katowicach porozumienie z przedstawicielami górniczych związków zawodowych.

- Dziękuję za kompromis dla dobrej przyszłości polskiego górnictwa - powiedziała Kopacz.

AKTUALIZACJA GODZ. 17:00

Podpisanie porozumienia z udziałem szefowej rządu odbędzie się o ok. godziny 17.00 w Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach.

Po podpisaniu porozumienia odbędzie się konferencja prasowa premier Ewy Kopacz, pełnomocnika rządu ds. restrukturyzacji górnictwa Wojciecha Kowalczyka oraz szefa śląsko-dąbrowskiej Solidarności Dominika Kolorza.

AKTUALIZACJA GODZ. 16:45

Premier Ewa Kopacz jest już w Katowicach.

AKTUALIZACJA GODZ. 15:15

Premier Ewa Kopacz będzie w Katowicach o 17.00.

AKTUALIZACJA GODZ. 14:57

Ziętek potwierdza, że porozumienie niemal pewne, nie będzie likwidacji. Nanoszone są ostatnie poprawki

AKTUALIZACJA GODZ. 14:44

W katowickim UW wciąż trwa przerwa. Na sali obrad pojawiła się tabliczka przy jednym z miejsc z nazwiskiem premier Ewy Kopacz.

AKTUALIZACJA GODZ. 14:35

- Niewykluczone, że siedzimy do oporu. Bo jak się coś tak dobrze zaczyna, to czasem źle się kończy - mówi jeden ze związkowców.

AKTUALIZACJA GODZ. 14:30

Wyproszono wszystkich dziennikarzy i media, zamknięto drzwi. Czyżby porozumienie stało się faktem?

AKTUALIZACJA GODZ. 14:05

W UW przerwa w obradach. Związkowcy i strona rządowa w dobrych nastrojach. Wszyscy mocno zachrypnięci.

AKTUALIZACJA GODZ. 13:55

Do Urzędu Wojewódzkiego wszedł Jarosław Grzesik z górniczej solidarności. - Dziękuje wszystkim za poparcie, to jest nasze zwycięstwo - powiedział.

AKTUALIZACJA GODZ. 11:25

Zgodnie z zapowiedziami punktualnie o godz. 11 wznowiono przerwane w nocy rozmowy związków zawodowych ze stroną rządową na temat przyszłości Kompanii Węglowej, przeznaczonych do wygaszenia kopalń i zatrudnionych w niej ludzi.

- W tej chwili temat rozmów dotyczy już pzrede wszystkim dwóch kwestii: ewentualnych inwestorów którzy chcieliby przejąć kopalnie przeznaczone do skierowania do Spółki Restrukturyzacji Kopalń i gwarancji zatrudnienia dla pracowników – powiedział przed wejściem na salę Dominik Kolorz, szef Śląsko-dąbrowskiej Solidarności.

Potwierdził jeszcze raz, że o ile siadając wczoraj do rozmów widział iskierkę nadziei na porozumienie, to przed ich zawieszeniem późno w nocy pojawiło się już światło w tunelu.

Wszystko zatem skazuje na to, że zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami o godz. 14.00 rozpoczna się rozmowy plenarne.

Nieoficjalnie mówi się o ponownym przyjeździe do Katowic premier Ewy Kopacz. CIS

AKTUALIZACJA GODZ. 11:05

W UW ruszyła kolejna tura rozmów związków z rządem. Dominik Kolorz: Rozmawiamy o inwestorach i zachowaniu miejsc pracy.

AKTUALIZACJA GODZ. 11:00

Będzie przełom w rozmowach? Nieoficjalnie: Rozpoczynające się rozmowy mają dużą szansę na pomyślny finał. Nieoficjalnie: Ok. godz. 14 na Śląsk ma przyjechać premier Ewa Kopacz. Związkowcy twierdzą, że stanowiska się zbliżyły.

***

Strajk na Śląsku: - Jest wypracowana pewna formuła porozumienia. Czy jednak do niego dojdzie, okaże się dopiero dzisiaj - zapowiada Bogusław Zietek, szef Sierpnia 80. Dziś o godz. 11 w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim związkowcy będą kontynuować rozmowy z przedstawicielami strony rządzącej, a na 14 zaplanowane jest spotkanie plenarne, w szerszym gronie. Jak podkreśla Ziętek, nadal nie ma zgody na likwidację czterech kopalń.

Przypomnijmy, chodzi o włączenie do Spółki Restrukturyzacji Kopalń (SRK), czterech zakładów Kompanii Węglowej - KWK Bobrek-Centrum, Sośnica-Makoszowy, Pokój i Brzeszcze. Zdaniem związkowców w praktyce takie rozwiązanie oznaczałoby likwidację wspomnianych zakładów.

#strajknaśląsku Tweets


*Miss Studniówki 2015 ZDJĘCIA Najpiękniejsze dziewczyny studniówki
*Abonament RTV 2015 droższy! [ILE WYNOSI ABONAMENT + ZWOLNIENIA] Kto nie musi płacić abonamentu?
*Poszukiwani przestępcy z woj. śląskiego. Czy widziałeś te osoby? [TOPLISTA POSZUKIWANYCH]
*Aneta Zając nago w Playboyu [PIKANTNE ZDJĘCIA + WIDEO]
*Strajk w Kopalni Węglowej. Górnicy nie odpuszczają![NAJNOWSZE INFORMACJE]
*Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera