Porozumienia Jastrzębskie podpisano 3 września 1980 r. Co pozostało z 12 postulatów Solidarności? Archiwalne zdjęcia

red
Porozumienia Jastrzębskie podpisano 3 września 1980 roku. Związkowcy przewalczyli 12 postulatów, które uzupełniły 21 postulatów wywalczonych przez Solidarność na Wybrzeżu.
Porozumienia Jastrzębskie podpisano 3 września 1980 roku. Związkowcy przewalczyli 12 postulatów, które uzupełniły 21 postulatów wywalczonych przez Solidarność na Wybrzeżu. MOK Jastrzębie-Zdrój/Józef Żak
To już 40. rocznica podpisania Porozumień Jastrzębskich. Śląscy związkowcy przewalczyli wtedy 12 postulatów, które uzupełniły 21 postulatów wywalczonych przez Solidarność na Wybrzeżu.

Porozumienia Jastrzębskie podpisano 40 lat temu, 3 września 1980 roku

ZOBACZCIE ARCHIWALNE ZDJĘCIA

Dokładnie 40 lat temu, 3 września 1980 roku 56 zakładów górniczych podpisało porozumienie z rządem. Dotyczyło ono postulatów robotniczych, z których główne dotyczyły wolnych sobót i niedziel, obniżenia wieku emerytalnego dla pracowników dołowych, przyznania dodatków za rozłąkę i zaliczenie pylicy płuc do chorób zawodowych. Te postulaty dodano do 21, które wysunęły zakłady strajkujące na Wybrzeżu. Ostatecznie właśnie 3 września w kopalni Manifest Lipcowy (dzisiejsza Zofiówka) sygnatariusze podpisali Porozumienia Jastrzębskie. Wśród nich byli m.in. Grzegorz Stawski oraz zmarły w ubiegłym roku Tadeusz Jedynak, jeden z sygnatariuszy słynnego porozumienia, wiceszef Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego.

Postulaty związkowe zaakceptowane przez rząd PRL i zapisane w protokole:

  1. podnoszenie wysokości zarobków w ścisłej relacji ze wzrostem kosztów utrzymania,
  2. wprowadzenie wolnych sobót i niedziel,
  3. wprowadzenie pułapu minimalnej i maksymalnej płacy,
  4. obniżenie wieku emerytalnego dla pracowników dołowych (przedłożone Sejmowi PRL),
  5. zniesienie czterobrygadowego systemu pracy w niektórych kopalniach, w innych ustalenie systemu według uznania załóg,
  6. przyznanie dodatków pieniężnych za rozłąkę dla pracowników mieszkających w hotelach robotniczych lub kwaterach prywatnych z dala od rodzin,
  7. zaliczenie pylicy płuc do chorób zawodowych,
  8. poprawę zaopatrzenia sklepów w przetwory mięsne i zaniechanie sprzedaży tych wyrobów w miejscach innych niż sklepy ogólnej sieci handlowej,
  9. przyznanie deputatu węglowego wszystkim pracownikom zatrudnionym w górnictwie,
  10. ograniczenie administracji,
  11. wprowadzenie racjonalnej gospodarki węglem kamiennym,
  12. powołanie przez Prezesa Rady Ministrów Komisji Mieszanej składającą się z przedstawicieli rządu, władz wojewódzkich i przedstawicieli Międzyzakłodowego Komitetu Strajkowego mającej za zadanie nadzorować realizację postanowień oraz dopilnowanie by wobec osób biorących udział w strajku oraz ich rodzin nie były stosowane jakiekolwiek szykany.

Musisz to wiedzieć

3 września 2020 r. odbędą się regionalne obchody 40. rocznicy powstania NSZZ „Solidarność”. Udział w obchodach weźmie premier Mateusz Morawiecki.

Uroczystości rozpoczną się w Jastrzębiu-Zdroju. O godz. 8.00 delegacje Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”, prezydium Zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ „Solidarność”, Krajowej Sekcji Górnictwa Węgla Kamiennego „S” i „Solidarności” z kopalni Zofiówka złożą kwiaty pod pomnikiem Porozumienia Jastrzębskiego na placu im. Tadeusza Jedynaka.

O godzinie 10.00 w Archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach odprawiona zostanie uroczysta, koncelebrowana msza święta pod przewodnictwem metropolity katowickiego abp. Wiktora Skworca z udziałem m.in. sygnatariuszy Porozumienia Jastrzębskiego i Porozumienia Katowickiego.
Następnie uczestnicy obchodów przejadą do Zabrza, gdzie o godz. 12.30 w Hali Widowiskowo-Sportowej „Pogoń” rozpocznie się uroczysta Nadzwyczajna Sesja Walnego Zebrania Delegatów Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ „Solidarność”. Na jubileuszowe obrady zostali zaproszeni wszyscy członkowie Zarządu Regionu począwszy od 1980 roku. W wydarzeniu weźmie udział premier Mateusz Morawiecki. List Prezydenta RP Andrzeja Dudy skierowany do uczestników obchodów odczyta Andrzej Dera, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP. Zaproszenia na uroczystości zostały skierowane również m.in. do przewodniczących wszystkich klubów parlamentarnych .

Uwaga! Ze względu na ograniczenia i rygory związane z epidemią COVID-19 wejście dziennikarzy na uroczystą sesję WZD będzie możliwe wyłącznie za okazaniem identyfikatora. Aby otrzymać identyfikator należy przesłać następujące dane: imię, nazwisko, nazwa redakcji, nr telefonu na adres: [email protected] do środy, 2 września do godziny 20.00.

Otwarta dla mediów będzie wyłącznie pierwsza część WZD, która zakończy się po wystąpieniach zaproszonych gości o godz. 13.45.

ZOBACZCIE ARCHIWALNE ZDJĘCIA

Nie przeocz

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl