Ponad 500 osób zjechało do Wilcza, by szukać pamiątek po słynnej bitwie z Krzyżakami pod Koronowem [zdjęcia]

Maja Stankiewicz
Maja Stankiewicz
Rok temu zapisało się na zlot 220 osób, przyjechało 170. W tym roku zainteresowanie  dużo większe
Rok temu zapisało się na zlot 220 osób, przyjechało 170. W tym roku zainteresowanie dużo większe Maja Stankiewicz
II Ogólnopolski Zlot Poszukiwaczy Bitwy pod Koronowem przyciągnął w weekend 19- 20 sierpnia pasjonatów historii nie tylko z Polski. Bazą wypadową detektorystów - świetlica w Wilczu.

„Ta bitwa najbardziej upokorzyła i przytarła dumę Krzyżaków”. Tak o starciu rycerzy polskich z wojskami Krzyżackimi pod Koronowem pisał w swoich kronikach Jan Długosz.

Długo nie było wiadomo, gdzie tak naprawdę rozegrała się bitwa. Najczęściej mówiono o Łąsku Wielkim. W latach 90. archeolodzy wskazali jednak na Wilcze. W 2010 r., z okazji 600-lecia bitwy, w centrum tej wsi, przy Bożej Męce, ustawiony został kamienny obelisk z pamiątkową tablicą. Niewielka tablica znajduje się także obok wzgórza, na którym Polacy rozgromić mieli Krzyżaków. Właśnie tam wytyczono tereny do poszukiwań.

By dotrzeć na miejsce uczestnicy zlotu musieli pokonać 2 km i więcej. Nikt jednak nie narzekał ani na odległości, ani na palące słońce.

Detektoryści z Polski i świata

Wśród poszukiwaczy osoby indywidualne, ale i grupy reprezentujące stowarzyszenia z różnych zakątków Polski. Witano m. in. pasjonatów z Wielkopolskiego Stowarzyszenia Odkrywców, Kociewskiego Stowarzyszenia Poszukiwaczy, Elbląskiego Stowarzyszenia Eksploracyjnego, Iławskiej Grupy Poszukiwawczej, Kujawsko-Pomorskiej Grupy Poszukiwaczy Historii i wielu innych. Przyjechali też goście z Turcji, Wielkiej Brytanii, a nawet z dalekiej Australii. W sumie skarbów pod ziemią szukało ponad 500 osób.

- Uczestników zlotu jest znacznie więcej niż rok temu. Liczę na ciekawe znaleziska, skoro tyle osób jest zainteresowanych poszukiwaniami – nie krył nadziei Bogusław Guziński, sołtys Wilcza i przewodniczący Rady Miejskiej Koronowa.

Wilcze to średniej wielkości sołectwo. Żyje tu około 220 osób.- Mieszkańcy bardzo pozytywnie odbierają detektorystów. Są zadowoleni, że coś się dzieje – przyznaje Sławomir Marszelski, wiceburmistrz Koronowa i mieszkaniec Wilcza. – Pod Grunwaldem wykopaliska prowadzone były już w latach 60. U nas takich działań nie było – podkreśla.

W drodze na pola detektoryści mijali wiejski sklepik. - Zwykle jest 1- osobowa obsługa, dziś jesteśmy dwie, by nasi goście nie czekali – informują nas ekspedientki.

Bełty od kusz i monety

Na pierwsze znaleziska nie trzeba było długo czekać. Już w ciągu pierwszych godzin dokopano się m. in. bełtów od kusz, a także monet ze srebra i brązu pochodzących z okresu rzymskiego.

To Cię może również zainteresować

- Przyjechałem tu z Warszawy razem z grupą Nieporęckiego Stowarzyszenia Historycznego, nastawiam się na metal – opowiada Jan Nowicki. W poszukiwaniach towarzyszy mu wnuczka Gabrysia. Dziewczynka ma 12 lat, ale już połknęła bakcyla.

Na polu spotykamy też Alinę i Roberta Rydel z Iławy. - Rok temu nam się nie poszczęściło, liczymy że teraz będzie lepiej. Na razie żona znalazła fragment orzełka – opowiada pan Robert.

- Budujemy markę bitwy pod Koronowem, chcemy by była rozpoznawalna nie tylko w Polsce – podkreślał na zlocie Patryk Mikołajewski, burmistrz Koronowa. Gmina, razem z Towarzystwem Miłośników Historii Batalionu Obrony Narodowej Koronowo, była partnerem wydarzenia. Głównym organizatorem i pomysłodawcą: Stowarzyszenie Historyczno - Archeologiczne „Bractwo”.

Atrakcji więcej

Przy świetlicy w Wilczu mincerz z Fordonu wybijał monety, swoje stoisko rozstawili rekonstruktorzy z Bysławia. Leokadia i Wiesław Wysoccy z pobliskiego Mąkowarska przyjechali z pierogami z gęsiny. Do korzystania z atrakcji zachęcała gości Magdalena Żakowska, pogodynka TVB. Jedną z nich Piknik Ekologiczny, który poprowadziła w Wilczu Beata Michałek.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ponad 500 osób zjechało do Wilcza, by szukać pamiątek po słynnej bitwie z Krzyżakami pod Koronowem [zdjęcia] - Gazeta Pomorska

Komentarze 6

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

B
Berlin
Drodzy Mieszkańcy Koronowa i Polski zapraszam serdecznie W Niemczech - Zwiedzając Katedrę Św. Piotra i Najświętszej Marii Panny w Kolonii, wśród wielu obcych języków można usłyszeć również język polski. Szczególnie w jednym zakątku katedry zbierają się ludzie i z podziwem oglądają malowane kamienne średniowieczne tablice nagrobne i klasycystyczny grób ścienny w kaplicy chórowej, poświęconej św. Janowi Chrzcicielowi. Zaciekawieni goście katedry kolońskiej czytają często głośno i z dumą napis na tabliczce w języku polskim, że to właśnie tutaj spoczywa Rycheza, Królowa Polski. Zapraszam poznajcie swoją pierwszą królową . Zapraszam do Wiednia do Wielkiego Mistrza tam również dla Was jest wszystko otwarte . Pozdrawiam
Z
Z Niemiec
Czy koś chce mnie przekonać że jest inna historia jak w zapisach , Czech , Niemiec, Asyrii, Litwy ? To ich księgi zapisy historii kłamią ?Boże czego to ja jeszcze niewiem ?
D
Dodając jeszcze
W mojej ocenie W 63 roku Amerykanin Kennedy w Berlinie powiedział przez radio magiczne zdanie „ich bin ein Berliner” . Tu nie było radia lub TV ale na fotografii z Nr 64, brakuje mi choć koszulki z logo „Koronowa”
B
Berlin zapomniałem
Pan burmistrz i jego zastępca powinni brać przykład z tej ponad 500 -et osobowej grupy . UM już tyle wydał na promocje że choć te koszulki z logo Koronowa mogliście założyć ?.Takie jest moje zdanie . Koronowo to nie tylko wy .
N
No właśnie
Co mówi polski internet na temat pierwszej królowej Polski - Mieszko II musiał uciekać do Czech, gdzie król Czech uwięził go i okaleczył kastracją . Rycheza wywiozła syna i insygnia władzy do Niemiec. W późniejszym okresie odegrała istotną rolę w odzyskaniu władzy przez jej syna, Kazimierza Odnowiciela.

- Trudno powiedzieć, czy była lojalna wobec Mieszka II. Wiadomo, że była lojalna wobec interesu dynastycznego, gdyż był to jej własny interes – wyjaśniał gość audycji. - Udało się jej dzięki kontaktom z Cesarstwem zapewnić pomoc zbrojną dla syna i odbudować prestiż monarchii piastowskiej.
B
Berlin
W sumie to bardzo się ucieszyłem z tego powodu tak ogromnego zainteresowania . Przeczytałem wszystkie Państwa doniesienia prasowe, ucieszyłem się również z ubrań które państwo podczas tych poszukiwań reprezentowaliście nosząc na sobie i naszyte lub wydrukowane symboli . Najbardziej mnie cieszy miejscowość i postawa dzisiejszych władz Koronowa, która w mojej ocenie nie do końca zdała egzamin . W życiu należy wysłuchać dwie strony aby podjąć właściwe roztrzygnięcia historii . I tak uporządkujmy najpierw miejsce w którym ta potyczka miała miejsce?, kiedy już je poznaliśmy to dojdziemy do wniosku że pomnik który stoi na wyjeździe z Koronowa w kierunku Koszalina, którego burmistrzem jest

tu wspomniany Pan Mikołajewski stoi w złym miejscu i nikt i nic się nie zmienia a Pan radny czy sołtys Wilcza Guziński nagle w wieku dojrzałym przypomniał sobie, że to jednak Wilcz którego jest sołtysem . Pewnie ktoś pomyśli że jestem do kogoś wrogo nastawiony ?, to z góry zapewniam że nie wręcz odwrotnie bardzo się cieszę że poszukiwacze nie byli przebrani w Niemieckie mora bo to uważam za katastrofę noszenie umundurowania innego państwa . Bardzo mnie również ucieszyły te orły w Koronie na piersiach to takie miłe i piękne lecz nie każdy takiego orła nosił z Koroną w Polsce ci co go koronę zgubili właśnie to oni postawili pomnik w złym miejscu o który do tej pory nikt się nie upomniał i upomina . Oto historia na prawdzie ?. Wracając do krzyżaków dzisiejsza historia w Polsce jest ukierunkowana w jednym niedobrym kierunku, krzyżacy są kojarzeni lub ich prawie wszyscy kojarzą z Narodem Niemieckim. A to kolosalny błąd i niezgodność bo Zakon Krzyżacki w przeciwieństwie do spadkobierców korony Polskiej istnieje do dziś a Wielki Mistrz ma swoją siedzibę w Wiedniu a to nie Niemieckie tereny chyba się Państwo zgodzicie ?. Jako Niemiec bardzo przeszkadza mi ta jednostronna historia opowiadana i opisywana w Polsce . Krzyżaków Zakon sprowadzono do Polski tylko po to aby bronili Polskich granic , bo Polska była za słaba aby odpierać ataki z Rosji, Turcji czy z samych Niemiec którzy walczyli podobnie jak Polacy z krzyżakami co więcej po Grunwaldzie to Niemcy i inne narody opłacane przez Polskę przeganiali Zakon krzyżacki jak najdalej od Polskich granic . Taką ja znam historie i tak nasze książki opisują - przyznacie Państwo że to trochę inaczej jak u was ?. Dlatego należy wysłuchać dwóch lub kilku niezależnych stron . Co do tej korony bardzo się cieszy moje serce że to Niemka Rycheza dała Polsce koronę i powstało to piękne Państwo Polskie i takie symbole jak Orzeł w Koronie . Szkoda że nikt nie pisze kto i dlaczego okaleczył Mieszka II . I dlaczego Rycheza musiała wrócić do Polski i zasiąść sama na tronie do czasu kiedy ich syn czyli Rychezy pierwszej Królowej Polski i Mieszka II Kazimierz odnowiciel mógł zasiąść na tronie . Szkoda że w Polsce nikt nawet nigdy nie napisał do Wielkiego Mistrza Zakony Krzyżackiego aby wspólnie przedstawić właściwą historię tamtych czasów . A wystarczy napisać do Wiednia Wielki Mistrz to młoda bardzo przyjazna i wykształcona osoba napewno nie odmówi wglądu do zapisów z tamtych czasów . Pozdrawiam z Niemiec
Wróć na i.pl Portal i.pl