Ponad 100 rodzin z Rzeszowa pobierało 500 plus, choć pieniądze im się nie należały. Teraz muszą je zwrócić

af
Grzegorz Olkowski / Polska Press
124 rodziny z Rzeszowa pobierały świadczenia 500 plus bezprawnie. W ten sposób trafiło do nich 162,5 tysiąca złotych. Ten sam problem pojawił się także w innych miastach Podkarpacia.

Sytuacja dotyczyła tych rodzin, które świadczenie 500 plus pobierały na pierwsze dziecko. Zgodnie z obowiązującymi zasadami, pieniądze przysługują tym rodzinom, u których dochód netto na osobę nie przekracza 800 lub 1200 złotych w przypadku dziecka niepełnosprawnego. Gdy zostanie on przekroczony, rodzina musi zgłosić to do ośrodka pomocy społecznej, a świadczenie zostanie cofnięte.

- Większość spraw dotyczących zwrotu to sytuacje wynikające z tego, że ktoś zapomniał i nie poinformował nas o tym, że wzrosły mu dochody i przekroczyły ustalone kryterium. Najczęściej dzieje się tak, gdy ktoś np. podejmie nową pracę - wyjaśnia Elwira Kochanowska-Pięciak, zastępca dyrektora MOPS w Rzeszowie.

Sprawa na jaw wyszła dopiero w czasie składania wniosku 500 plus na kolejny okres lub gdy w rodzinie urodziło się następne dziecko. Wtedy dochód sprawdzany był jeszcze raz.

W Rzeszowie od 1 kwietnia 2016 roku, czyli od momentu kiedy uruchomiono program 500 plus, 124 rodzinom wydano decyzje zobowiązujące do zwrotu świadczeń.
Łączna kwota to 162,5 tysiąca złotych, z czego udało się odzyskać ponad 107 tysięcy złotych. Rekordzista pobrał w tym czasie 7,5 tysiąca złotych.

WIDEO: Na Podkarpaciu rodzi się coraz więcej dzieci

Również w Krośnie znaleźli się tacy, którym udało się pobrać pieniądze, mimo że prawnie przestały się im one należeć.

- Od początku funkcjonowania programu 500 plus do dziś MOPR w Krośnie wydał 89 decyzji o zwrot nienależnie pobranych świadczeń, na kwotę 116 532 złote. Zwrócone zostało 88 tysięcy złotych - informują pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Krośnie.

W Mielcu od 1 stycznia 2017 roku do dziś wydano 34 decyzje o zwrocie pobranych świadczeń, na kwotę 56 275 złotych. Udało się odzyskać 50 619 zł.

Rodziny, które z różnych względów nie mogą zwrócić pieniędzy, mogą się starać o ulgi, rozłożenie kwoty na raty, częściowe umorzenie lub umorzenie sprawy. Po złożeniu wniosku pracownicy MOPS jeszcze raz sprawdzają sytuację materialną i zdrowotną rodziny.

POLECAMY:

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ponad 100 rodzin z Rzeszowa pobierało 500 plus, choć pieniądze im się nie należały. Teraz muszą je zwrócić - Nowiny

Wróć na i.pl Portal i.pl