Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomorze: Dowód osobisty powie... o naszych chorobach

Dorota Abramowicz
Za dwa lata pojawią się elektroniczne dowody osobiste
Za dwa lata pojawią się elektroniczne dowody osobiste
Za dwa lata otrzymamy elektroniczne dowody osobiste. Prócz danych i podpisu elektronicznego właściciela, dokument ten - jak poinformował "Dziennik Gazeta Prawna" - ma zawierać także informację o składkach NFZ, zdrowiu i przebytych operacjach właściciela.

- Po likwidacji książeczek RUM nic nie wiemy o pacjencie trafiającym nagle do izby przyjęć - mówi dr Janusz Bałanda, kierujący oddziałem interny w Pomorskim Centrum Traumatologii. -Opóźnia to nasze działania.

Wymień stary dowód osobisty. Jest ważny tylko dziesięć lat

Zamiar umieszczenia w dowodach tzw. danych wrażliwych wzbudza jednak mieszane uczucia. Dr Jerzy Karpiński, pomorski lekarz wojewódzki, przypomina, że informacje o zdrowiu są łakomym kąskiem dla ubezpieczycieli i niektórych pracodawców.

- Dziś przed przeciekiem chroni tajemnica lekarska - twierdzi dr Karpiński. - Dowody powinny być wyjątkowo dobrze zabezpieczone, by nikt postronny nie dotarł do wiedzy o np. osobie chorej psychicznie lub zakażonej wirusem HIV.

Gdańsk: Ukradła bluzkę i zostawiła dowód osobisty

Małgorzata Woźniak, rzecznik MSWiA wyjaśnia, że w warstwie elektronicznej nowego dowodu znajdzie się m.in. przestrzeń na zamieszczenie danych lub aplikacji, które pozwolą wykorzystać go jako kartę ubezpieczenia zdrowotnego. Zakres danych zamieszczanych w karcie, której funkcje będzie pełnić nowy dowód osobisty, oraz podmioty uprawnione do przetwarzania danych, będą zależeć od rozwiązań prawnych ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej.

Tama dla państwa

Rozmowa z mec. Romanem Nowosielskim, gdańskim adwokatem, członkiem Trybunału Stanu

Czy można umieścić informacje o naszym zdrowiu w tak powszechnie używanym dokumencie, jakim jest dowód osobisty?
Takie wrażliwe informacje podlegają ochronie przewidzianej w ustawie o ochronie danych osobowych. Na umieszczenie ich w dowodach osobistych musi być zgoda ustawowa, podjęta przez parlament.

I wtedy nic nie stoi na przeszkodzie, by się one znalazły w dowodach?

Moim zdaniem, dane dotyczące zdrowia powinny być umieszczone na odrębnym dokumencie elektronicznym, z którego będą korzystać tylko lekarze, zobowiązani prawnie do zachowania tajemnicy. Nie widzę powodu, by poszerzano krąg osób i instytucji, do których mogą dotrzeć tego typu informacje. W takim momencie zawsze może się pojawić niebezpieczeństwo przecieku. Trzeba postawić tamę zakusom państwa, które próbuje zbierać jak najwięcej informacji o obywatelach.

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki