Pomorze coraz piękniejsze

  Pomorze coraz piękniejsze

  Kazimierz Netka

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Województwo pomorskie, a także cała północna Polska mogą stać się jednym z ważniejszych centrów turystyki aktywnej w Europie. Taką szansę stwarzają unijne fundusze. Jeżeli umiejętnie je wykorzystamy i stworzymy unikatowe atrakcje, chętnie przyjeżdżać do nas będą wczasowicze z innych krajów naszego kontynentu, a także z całego świata.
  Na razie odnosimy spore sukcesy na terenie kraju. Podczas I edycji konkursu "Polska pięknieje - 7 cudów unijnych funduszy", przeprowadzonego w ubiegłym roku, aż dwa nasze projekty znalazły się w gronie siedmiu cudów. Są to: Centrum Wystawienniczo-Regionalne Dolnej Wisły w Tczewie (w kategorii: "Rewitalizacja") oraz Kalwaria Wejherowska (w kategorii: "Zabytek").

  Dzięki tym sukcesom jesteśmy stawiani za wzór innym regionom.
  Tak właśnie będzie w najbliższy wtorek, 13 stycznia, w Gdańsku, podczas konferencji pt. "Kajaki, rowery, konie… czyli jak pozyskać turystę aktywnego" oraz debaty, organizowanej pod patronatem "Polski Dziennika Bałtyckiego". Spotkanie to jest jednym z cyklu "Polska pięknieje - wiedza czyni cuda, czyli jak stworzyć i wypromować dobre projekty turystyczne". Konferencja adresowana jest do samorządów, organizacji turystycznych i przedsiębiorców z trzech województw północnej Polski - pomorskiego, zachodniopomorskiego i warmińsko-mazurskiego.

  Do miana następnych "cudów unijnych funduszy" z naszego regionu kandydować mogą w bieżącym roku: "Pętla żuławska - rozwój turystyki wodnej", "Program ożywienia dróg wodnych w Gdańsku", "Rewitalizacja Kanału Elbląskiego" i "Zachodniopomorski szlak żeglarski". Zamierzenia te znalazły się na liście 13 projektów z całej Polski, które otrzymały dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i mają szansę stać się turystycznymi wizytówkami północnej Polski.

  Gośćmi specjalnymi konferencji w Gdańsku będą wybitni specjaliści z Unii Europejskiej ds. turystyki: Francesco Ianniello, dyrektor Departamentu Turystyki Komisji Europejskiej, oraz Wolfgang Reiche, dyrektor ds. rozwoju turystyki w Niemieckiej Federacji Rowerowej (ADFC). Pomysł urządzania regionalnych konferencji powstał podczas uroczystości wręczania nagród laureatom konkursu "Polska pięknieje - 7 cudów unijnych funduszy", zorganizowanego przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego. Miejsce gdańskiego spotkania: Polska Filharmonia Bałtycka im. F. Chopina na wyspie Ołowianka - też może być dobrym przykładem wykorzystania unijnych dotacji.


  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo