Pomorze: Autostrada A1 nie jest już bezpłatna

  Pomorze: Autostrada A1 nie jest już bezpłatna

  Sebastian Dadaczyński

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Za pokonanie 152-km z Gdańska do Torunia zapłacimy 29,90 zł

  Za pokonanie 152-km z Gdańska do Torunia zapłacimy 29,90 zł ©Sebastian Dadaczyński

  Od soboty przejazd 62-km odcinkiem autostrady A1 z Grudziądza do Torunia nie jest już bezpłatny. Skończył się bowiem okres zwalniający kierowców z opłat na tym fragmencie trasy.
  Za pokonanie 152-km z Gdańska do Torunia zapłacimy 29,90 zł

  Za pokonanie 152-km z Gdańska do Torunia zapłacimy 29,90 zł ©Sebastian Dadaczyński

  Odcinek z Grudziądza do Torunia otwarto w połowie października ubiegłego roku. Ówczesny minister infrastruktury Cezary Grabarczyk podjął wtedy decyzję, że przez 90 dni ten fragment A1 będzie bezpłatny. Chodziło o to, by zmotoryzowani mogli wypróbować nową trasę, a co za tym idzie wypromować drogę.

  Ta promocja miała się zakończyć w styczniu tego roku, ale nowy minister transportu [zmieniła się nazwa resortu - dop. aut.] Sławomir Nowak podjął decyzję o przedłużeniu tego okresu o kolejne 30 dni. W sobotę się on właśnie zakończył. Wielu kierowców, korzystających na co dzień z autostrady, ta informacja nie ucieszyła.

  - Kiedy A1 była bezpłatna, często nią jeździłem, bo pobierano 17,60 zł tylko za połowę drogi z Gdańska do Grudziądza. Dalszy odcinek do Torunia był zwolniony z opłat. Teraz zaś, doliczając koszty drogiego paliwa, podróżowanie autostradą mnie się nie opłaca. Wolę skierować się na bezpłatną drogę krajową nr 91 (dawną "jedynkę"), choć zdaję sobie sprawę, że podróż krajówką będzie trwała znacznie dłużej - mówi pan Roman z Gdańska.

  Za pokonanie 152 km z Gdańska do Torunia kierowcy samochodów osobowych płacą teraz 29,90 zł, a autobusów oraz ciężarówek - 71 zł. Na całym tym odcinku jest dziewięć węzłów: Rusocin, Stanisławie, Swarożyn, Pelplin, Kopytkowo, Warlubie, Nowe Marzy, Lisewo i Lubicz. W tym roku otwarte zostaną dwa kolejne: Turzno (w połowie roku) i Grudziądz (jesienią).

  Pomimo tego, że kierowcy liczą każdą złotówkę, przedstawiciele firmy Gdańsk Transport Company, koncesjonariusza autostrady A1, zachęcają do korzystania z tej trasy. Podkreślają, że tego typu droga jest przede wszystkim najbezpieczniejsza, m.in. dlatego, iż na całej jej długości znajduje się siatka uniemożliwiająca zwierzynie wejście na szosę.

  Dodajmy, że kierowcom, jadącym z maksymalną dopuszczalną prędkością na autostradzie A1, czyli 140 kilometrów na godzinę, pokonanie drogi z Gdańska do Torunia zajmuje zaledwie 65 minut. Tymczasem jazda drogą krajową nr 91 to ok. 160 minut.

  Czytaj także:
  - Autostradą A1 będziemy jeździć bezpłatnie dłużej
  - Minister Sławomir Nowak: Autostrada A1 nie będzie gotowa na Euro 2012


  Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (14)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Drogi

  popr (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 37 / 41

  Nie dość, że pensje w Polsce są o wiele niższe niż w wielu rozwiniętych krajach to jeszcze trzeba płacić i co gorsza musieć zatrzymywać się co 40 km przy bramkach. Paranoja, że wciąż nie ma bramek...rozwiń całość

  Nie dość, że pensje w Polsce są o wiele niższe niż w wielu rozwiniętych krajach to jeszcze trzeba płacić i co gorsza musieć zatrzymywać się co 40 km przy bramkach. Paranoja, że wciąż nie ma bramek tylko przy wjazdach, na początku i na końcu autostrady (chociaż co 80, 10 km), ale nie co 40 ?? Kto to słyszał? Opłaty są za wysokie. Planowanie dróg również pozostawia wiele do życzenia - dlaczego z Gdańska do Warszawy (do autostrady A1 trzeba dojechać spory kawałek...) nie można przejechać autostradą? Dlaczego wiele punktów takich jak Kraków - Warszawa, Wrocław - Warszawa, Lublin -Warszawa, wschodnia granica - Warszawa, Szczecin - Warszawa nie ma połączenia dwu-pasmowego? Tak działa GDDKiA? Na drogach jedno-jezdniowych wciąż są dziurawe pobocza! Dlaczego zapomina się o remontach poboczy, kiedy remontuje się główne pasy? Gładkie i pełne pobocza zwiększają bezpieczeństwa. Jako przykład odcinek drogi 8 z Wyszkowa do Ostrowi Mazowieckiej -podczas wymiany asfaltu w 2009 roku zapomniano przy okazji o wymianie asfaltu na poboczu!! Taka fuszerka? To zwiększa niebezpieczeństwo! Trudniej wówczas wyprzedzić tira czy autobus! Gdyby zastanowić się ile np. w ostatnim ćwierćwieczu zginęło Polaków na drogach to jest to skandal. Każdy Rząd i zarządzający drogami są w jakimś sensie odpowiedzialni za taki stan dróg i za tak straszne wypadki. Prędkość nadmierna to druga sprawa, ale drogi są jak za "Króla Ćwieczka".zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  BB

  BB (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 39 / 25

  Naturalna selekcja.Biedni jeżdżą po biednych dziurawych drogach.A bogaci po autostradzie.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Jechało się zdeycodwanie szybciej ..

  mada (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 35 / 24

  ale dać 60 zł w dwie strony, plus paliwo ... masakra ;(

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  bedzie gotopwa za 20 lat

  20sto latek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 40 / 29

  AUTOSTRADA NIE JEST GOTOWA !! JEST TYLKO JEDEN MOST PRZEZ WISŁĘ !! BĘDZIE GOTOWA PO ZBUDOWANIU TEGO MOSTU CZYLI ZA 20 LAT !!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Bo to

  Wojtulek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 35 / 32

  Bo to jest autostrada prywatna nie pańtwowa, państwo ma ja tylko utzrymywac. To jest Polska Herr Thuzka z Zoppot

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Tusk tezymaj tak dalej !!!

  Sprawiedliwy. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 91 / 97

  Wyslij PISOWcow do Irlandi!!!!bez oPOzycji zyje sie lepiej.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  W POlsce tak kroja ze sobie PLLUCHY o malo co nie obetna.

  Sprawiedliwy. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 89 / 56

  W czechach Winety sa madrym rozwiazaniem ,nie trzeba bramek platniczych na austostradach ustawiac ,tym samym stac obywateli na przejazd wielokrotny autostrada nie tak jak w Polsce za kazdy przejazd...rozwiń całość

  W czechach Winety sa madrym rozwiazaniem ,nie trzeba bramek platniczych na austostradach ustawiac ,tym samym stac obywateli na przejazd wielokrotny autostrada nie tak jak w Polsce za kazdy przejazd kasuja rodakow.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Szkoda

  jura (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 81 / 50

  Szkoda że na to cudo nie do się wjechać w Grudziądzu bo ktoś zapomniał zbudować drogi.Dlaczego więc wszyscy łżą pisząc że auutostrada z Grudziądza jest płatna.Polnisze wirdszaft czy coś tak.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  W Czechoslowacji kupuje sie WINETE raz na caly rok!!!!!!!

  Sprawiedliwy. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 64 / 60

  No ale Czesi juz zawsze byli madrzejsi od POlakow,rozliczyli komunistow chociaz nie mieli solidarnosci.U nas na uklady NIE ma rady!!!!!!!Polak madry PO szkodzie.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Dosłownie!

  kicha (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 64 / 65

  DZIĘKUJEMY CI DONEK!


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Autostrada z dopłatą

  polik (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 40 / 34

  Gdyby rządził PIS to pewnie byś dostawał za wjazd na autostradę 30 zł na drobne wydatki.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo