Pomniki Jana Pawła II to porażka. Był surfer, jest Batman [ZDJĘCIA]

Karolina Koziolek
Pomniki Jana Pawła II to porażka
Pomniki Jana Pawła II to porażka archiwum Polskapresse
Pomniki Jana Pawła II to porażka. Ten we Wronkach przypomina Batmana? To dobrze - uważają twórcy. W Wielkopolsce jest więcej takich kwiatków. Przypominamy niektóre.

Zdjęcia pomnika Jana Pawła II we Wronkach w ostatnich dniach obiegły całą Polskę, niestety, nie jako "Pielgrzyma Świata", jak chcieli jego fundatorzy, ale jako Batmana. Jak mówi główny inicjator jego powstania, taka interpretacja to nic złego, bo Batman to pozytywna postać, a poza tym Karol Wojtyła był dobrym aktorem.

Zobacz też:

- Pierwsza wersja pomnika była statyczna. Pod wpływem konsultacji rzeźbiarz zmienił oblicze figury, nadał jej dynamiczny charakter - mówi Paweł Bugaj, prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Wronieckiej, główny inicjator powstania kontrowersyjnego pomnika Jana Pawła II.

Teraz pomnikowy papież idzie pod wiatr, a poły pelerynki, czyli mozetty, tworzą coś na kształt płaszcza Batmana czy Supermana. - Jeśli młody człowiek dostrzega w dynamicznej postaci Pielgrzyma bohaterskiego Batmana - to ja nie mam nic przeciwko temu. Chociaż to komiksowa postać, to przecież pozytywna, przyjazna ludziom i wyzwalająca dobre emocje - uważa Bugaj. - Karol Wojtyła był przecież dobrym aktorem.

Podobny problem jak Wronki miał Rzym. 5-metrowa nieudana statua Jana Pawła II stanęła przed dworcem Termini. I się zaczęło. Po pięciu dniach trwania polemik włoski minister kultury Francesco Giro stwierdził, że to "niefortunne i brzydkie dzieło" i zaapelował o usunięcie pomnika. - Zdjęcie nie potrafi oddać wrażenia, jakie się odnosi oglądając postać Pielgrzyma na żywo - przekonuje jednak Bugaj i nie chce słyszeć o jakiejkolwiek interwencji we Wronkach.

Sprawdź też: Odsłonięto pomnik papieża we Wronkach. Przypomina Batmana? [ZDJĘCIA]

Poznański pomnik świętego również nie ma najlepszej "prasy". O papieżu stojącym na pochyłym cokole koło katedry na Ostrowie Tumskim mówi się "surfer". Nie dalej jak w ubiegłym roku w Obornikach katolicki duchowny ks. prof. Andrzej Draguła z Uniwersytetu Szczecińskiego apelował, by zadbać o poprawność i minimalną estetykę pomników Jana Pawła II. Uznał, że stawianie kolejnych realizacji wymaga dużej czujności ze strony Kościoła. Jak się okazuje nie jest to warunek wystarczający.

Pokazuje to zarówno przykład Wronek, ale i samych Obornik, gdzie pomnik stanął w atmosferze konfliktu o lokalizację. Przedmiotem sporu nie tyle był wygląd pomnika, ale jego lokalizacja. - Obawiano się, że rynek to miejsce, gdzie menele piją piwo i sikają psy. Ale menele też ludzie i odkąd stanął pomnik szanują to miejsce i chodzą gdzie indziej - przekonuje Bogdan Bukowski, były wiceburmistrz Obornik, który wraz z księdzem dziekanem forsowali lokalizację w centrum, a nie pod kościołem na uboczu.

Do mniej udanych realizacji z pewnością należy pomnik stojący przed bazyliką w Licheniu, na którym widać Jana Pawła II głaszczącego po głowie ks. Eugeniusza Makulskiego pokazującego mu makietę bazyliki. Wśród pechowych realizacji trzeba też wymienić pomnik we Wrześni przedstawiający zgrabionego papieża na tle dwóch betonowych płyt - mają symbolizować Święte Wrota z okazji jubileuszu trzeciego tysiąclecia.

Powszechnie wiadomo, że Jan Paweł II nie chciał, by mu stawiano pomniki. I jak na ironię nie ma do nich szczęścia.

- Pomnik to jednorazowy wysiłek. Nie wymaga tyle konsekwencji co założenie fundacji, funduszu stypendialnego dla uzdolnionej młodzieży. A to wiele lepszy sposób na upamiętnianie wielkich postaci. Zdaje się, że podobne zdanie miał również Jan Paweł II. Po co nam tyle pomników? - pyta historyk sztuki Janusz Pazder i dodaje, że wiele realizacji raczej ośmiesza papieża niż przydaje mu czci.

Witold Tomczak, były poseł Ligi Rodzin Polskich, znany ze zniszczenia instalacji z postacią Jana Pawła II w warszawskiej Zachęcie, twierdzi, że pomników papieskich jest stanowczo za dużo i większość z nich jest koszmarna w swojej brzydocie. Swojego czynu nie żałuje i jak mówi zrobiły to jeszcze raz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Pomniki Jana Pawła II to porażka. Był surfer, jest Batman [ZDJĘCIA] - Głos Wielkopolski

Komentarze 24

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

a
akcent
w Sosnowcu wygląda jak nietoperz
F
Figa
Totalna polska brzydota!
p
przypadkowy gość
Nie wiem jak tam udający chrześcijan katolicy, ale Chrystus nie wypierał się ani Tory, ani żydostwa (o ile się nie mylę).
S
Shivus
Nie od dziś wiadomo, że w Piśmie ponoć świętym najważniejsze są okładki.
k
klopis
pani tekst: W Wielkopolsce jest więcej TAKICH KWIATKÓW.
Skąd u pani takie słownictwo? Z podwórka? A może z łąki?
B
Bytomiok
Tora jest czescia Starego Testamentu i jest uznawana zarowno przez Zydow, jak
rowniez chrzescijan wszelkich wyznan (w tym kosciol katolicki).

@jdm - z wypowiedzi oraz Twojej ignorancji w dziedzinie wiary wnosze, ze jestes katolikiem (znajomosc Pisma Swietego wsrod chrzescijan jest najnizsza u katolikow).
I
Ireneusz
Jakim prawem stworzenie może zmieniać przykazania Stwórcy!
(21) Ponieważ, choć Boga poznali, nie oddali Mu czci jako Bogu ani Mu nie dziękowali, lecz znikczemnieli w swoich myślach i zaćmione zostało bezrozumne ich serce. (22) Podając się za mądrych stali się głupimi. (23) I zamienili chwałę niezniszczalnego Boga na podobizny i obrazy śmiertelnego człowieka, ptaków, czworonożnych zwierząt i płazów. (24) Dlatego wydał ich Bóg poprzez pożądania ich serc na łup nieczystości, tak iż dopuszczali się bezczeszczenia własnych ciał. (25) Prawdę Bożą przemienili oni w kłamstwo i stworzeniu oddawali cześć, i służyli jemu, zamiast służyć Stwórcy, który jest błogosławiony na wieki. Amen.
Z Listu św. Pawła do Rzymian z rozdziału 1
Ten lud czci Mnie wargami, lecz sercem swym daleko jest ode Mnie. (7) Ale czci Mnie na próżno, ucząc zasad podanych przez ludzi. (8) Uchyliliście przykazanie Boże, a trzymacie się ludzkiej tradycji
Z Ewangelii wg. św. Marka z rozdziału 7
W Nowym Testamencie jest trochę miejsc mówiących o bałwochwalstwie i nieposłuszeństwie Słowu Bożemu. Należy być wiernym Słowu a nie ludzkim "wynalazkom"
m
medalikorz
a czemu by nie ... lepiej tam niz na Śląsku ...
m
mig1anc
Bezguście i kicz, obok fundamentalnych braków edukacyjnych pociągnęły nas już dawno na poziom '0' (słownie: zero). Oby nie niżej.
m
mig1anc
a jeśli już chciał pomniki, to już na pewno nie w postaci swojej osoby
są inne trwałe sposoby na upamiętnienie kogoś - jak pomyśleć, co można zrobić za takie np 30kPLN, które na pomniczek idzie... krew zalewa
A
Asia
Jego słowa olewają tj. wybierają tylko te, które im pasują. Przypomnę, że JPII nie życzył sobie żadnych pomników... Ale co tam czyjaś wola, nawet świętego. Katolicy wiedzą swoje...
s
smakosz
Te pomniki to jeszcze jeden przykład niskiego poziomu edukacji artystycznej w Polsce. Słaby artysta-rzeźbiarz (wychowany na "grafice kąputerowej") robi gnioty dla jeszcze cieńszej publiki, która lekcje plastyki myli z workami plastykowymi.
w
wronek
Patrząc na pozostałe pomniki, ten we wronkach jest w porządku. Na żywo wygląda lepiej...
V
V.
Poniżej fragment artykułu:
ADAM SZOSTKIEWICZ - Polityka 37/2001 - Raport: "Dekalog i Polacy".

"Chrześcijanie, posłuszni naukom swego mistrza Jezusa, zachowali ten rdzeń religii mojżeszowej (judaizmu). Kościół pozostał przy tradycji, że trzy pierwsze przykazania określają obowiązki wierzącego wobec Boga, a pozostałe - wobec bliźniego. Wprowadził natomiast inny, uproszczony układ Dekalogu, ustalony przez św. Augustyna. Opuszczono prolog ("Jam jest Pan, twój Bóg, który cię wywiódł z ziemi egipskiej, z domu niewoli") oraz zakaz sporządzania wizerunków Boga i oddawania im czci. Kościół uznał, że obrazy i rzeźby religijne nie są grzechem, jeśli oddawana im cześć nie zatrzymuje się na nich samych, lecz prowadzi ku temu, kogo przedstawiają. Dzięki tej interpretacji w chrześcijańskiej Europie mogły się rozwinąć sztuki piękne."
a
ateista
Czyż Tora i Judaizm nie są pierwowzorem chrześcijaństwa?
Wróć na i.pl Portal i.pl