Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomnik Wdzięczności w Poznaniu: Chrystus, Mickiewicz i krzyże na jednym placu

KD
Gotowa rzeźba w glinie w proporcji 1:3
Gotowa rzeźba w glinie w proporcji 1:3 Komitet Odbudowy Pomnika Wdzięczności
Radni miejscy poparli pomysł ustawienia na placu Mickiewicza w Poznaniu figury Chrystusa, która jest częścią pomnika Wdzięczności. Posąg pojawi się na placu Mickiewicza 31 maja i będzie elementem wystawy "Wdzięczni za niepodległość". Figura ma pięć metrów wysokości i zostanie na placu do końca czerwca, jednak wielu radnych już się obawia, że znajdą się obrońcy, którzy będą chcieli zostawić pomnik Chrystusa w tym miejscu na dłużej.

Radni miejscy poparli we wtorek pomysł ustawienia na placu Mickiewicza w Poznaniu figury Chrystusa, która jest częścią pomnika Wdzięczności. Posąg pojawi się na placu Mickiewicza 31 maja i będzie elementem wystawy "Wdzięczni za niepodległość".
Figura ma pięć metrów wysokości i zostanie na placu do końca czerwca, jednak wielu radnych już się obawia, że znajdą się obrońcy, którzy będą chcieli zostawić pomnik Chrystusa w tym miejscu na dłużej.

Czytaj też:

Zdaniem plastyka miejskiego plac Mickiewicza jest odpowiednim miejscem dla wystawy, ale nie powinna ona kolidować z otoczeniem.

- W moim przekonaniu wystawa poświęcona pomnikowi wręcz powinna się tam pojawić - mówi Piotr Libicki, plastyk miejski. - Trudno mi jednak stwierdzić jak 5-metrowa figura komponowałaby się z obecnymi już na placu pomnikami Adama Mickiewicza i Krzyżami Poznańskiego Czerwca. Nawet elementy czasowe powinny się dobrze wpasować w przestrzeń, w której są eksponowane - dodaje.

Plac Adama Mickiewicza jest centralnym placem Dzielnicy Cesarskiej w Poznaniu. Powstał w miejscu likwidowanych obwarowań Twierdzy Poznań. W 1932 roku został postawiony tu pomnik Najświętszego Serca Pana Jezusa, jako wotum za odzyskaną przez Polskę niepodległość.

Pomnik Wdzięczności nad Maltą w Poznaniu

Monument nazywany również pomnikiem Wdzięczności lub pomnikiem Chrystusa Króla został zburzony w październiku 1939 roku przez władze III Rzeszy, która okupowała już Wielkopolskę. Figura Chrystusa została przetopiona, a szczątki jego dwóch palców trafiły do Muzeum Archidiecezjalnego dzięki poznańskim robotnikom. Wzniesiony ze składek społecznych pomnik, miał formułę wysokiego na 12,5 metra łuku triumfalnego. Sam Chrystus został odlany z brązu i miał 4 metry wysokości, był więc mniejszy od planowanej z okazji wystawy "Wdzięczni za Niepodległość" figury.

W 1960 roku na placu Mickiewicza został odsłonięty pomnik polskiego wieszcza. Czterometrowa postać Mickiewicza stanęła na dwumetrowym cokole.

21-metrowe stalowe krzyże, symbole śmierci i zmartwychwstania pojawiły się obok Mickiewicza dopiero w 1981 roku. Większość prac przy pomniku wykonano w zakładach Cegielskiego, ale zaangażowanych w jego budowę było wiele poznańskich przedsiębiorstw np. ZNTK. Pomnik Ofiar Czerwca 1956 został odsłonięty w dniu 25. rocznicy tych wydarzeń. Zgromadziło się tu wówczas około 200 tysięcy osób. Pół roku później wprowadzono stan wojenny, a pomnik Ofiar Czerwca zaczął funkcjonować jako symbol walki o wolność.

To na placu Mickiewicza odbywały się główne manifestacje w Poznaniu. Okolicznościowe i rocznicowe msze święte w kościele oo. Dominikanów oraz w kościele Najświętszego Zbawiciela kończyły się próbami przemarszu pod pomnik, które z kolei były brutalnie zatrzymywane przez ZOMO i MO. Po śmiertelnym pobiciu Wojciecha Cieślewicza i Piotra Majchrzaka, krzyże stały się symbolem opozycji, który pojawiał się na ulotkach, plakatach, znaczkach i w prasie podziemnej.

Podczas swojej VI pielgrzymki do Polski, 3 czerwca 1997 roku na placu Mickiewicza z młodzieżą spotkał się Jan Paweł II.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski