Pomnik wdzęczności Armii Czerwonej w Czeladzi na Piaskach został wyburzony. W Zagłębiu zostało jeszcze kilka ZDJĘCIA

Sauer
W Dąbrowie Górniczej w dzielnicy Łosień znajduje się pomnik przyjaźni żołnierzy polskich i radzieckich, który został wybudowany w 1984 roku.
W Dąbrowie Górniczej w dzielnicy Łosień znajduje się pomnik przyjaźni żołnierzy polskich i radzieckich, który został wybudowany w 1984 roku. fot. PAS
Pomnik wdzięczności Armii Czerwonej w Czeladzi został wyburzony w sobotę 24 marca Pomnik wdzięczności Armii Czerwonej mieścił się na rondzie w dzielnicy Piaski, został ufundowany przez dyrektora kopalni w 1949 roku. Dziś po pomniku wdzięczności nie ma już najmniejszego śladu. Teraz będzie to rondo Jurka Bitchana, urodzonego w Czeladzi harcerza.

Wyburzenie pomnika pamięci Armii Czerwonej w Czeladzi

Do końca marca 2018 roku zgodnie z ustawą dekomunizacyjną, jest nakaz usunięcia pomników upamiętniających komunizm lub inny ustrój totalitarny.

Pomnik pamięci Armii Czerwonej, który mieścił się na rodzie na Piaskach w Czeladzi przestał istnieć w sobotę. Widniał na nim napis " W dowód wdzięczności armii radzieckiej mieszkańcy dzielnicy Piaski".

Dwa lata temu W Będzinie wyburzono komunistyczny pomnik przy placu Lustigera. Pomnik poświęcony „Bojownikom o wolność i socjalizm” został ufundowany przez zakłady pracy i Miejską Komisję Koordynacyjną dla spraw upowszechniania kultury. Oficjalnie odsłonięto go 1 maja 1962 r. Projekt oraz wykonanie to dzieło plastyka Leona Machowskiego. Pomnik stanął przed siedzibą komitetu PZPR na ówczesnym Placu 22 lipca, a dziś na Placu Jeana-Marie Lustigera. W 1992 r. z pomnika usunięto napis „i socjalizm”. Od tamtej pory napis brzmiał „Bojownikom o wolność”.

Inwestycja była dwukrotnie (w 2015 i i 2016 r.) opiniowana pozytywnie przez Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, która po przeprowadzeniu analizy historycznej treści i symboli mieszczących się na pomniku była zdania, że pomnik powinien być usunięty z przestrzeni publicznej, bo wpisuje się w politykę propagandową ówczesnych władz Polski Ludowej. Pomnik nie był też objęty ochroną konserwatorską.

Z kolei w Dąbrowie Górniczej w dzielnicy Łosień znajduje się pomnik przyjaźni żołnierzy polskich i radzieckich, który został wybudowany w 1984 roku. Dąbrowskie pomniki są doskonałym odzwierciedleniem prawie stuletniej historii Dąbrowy Górniczej. Znajdziemy tutaj dowody wdzięczności Armii Radzieckiej.

W samym centrum Dąbrowy Górniczej znajduje się pomnik poświęcony bohaterom Czerwonych Sztandarów. Potem symbol wolności.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na i.pl Portal i.pl