Pomnik Lecha Kaczyńskiego w Warszawie zaprojektował gdański...

  Pomnik Lecha Kaczyńskiego w Warszawie zaprojektował gdański rzeźbiarz Stanisław Szwechowicz

  red.

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  10 listopada wieczorem na pl. Piłsudskiego w Warszawie odbędzie się uroczyste odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego. Projekt, który wygrał w konkursie rozpisanym w ubiegłym roku, jest autorstwa gdańskich twórców: rzeźbiarza Stanisława Szwechowicza i architekta Jana Raniszewskiego.
  Stanisław Szwechowicz to urodzony w 1949 w Gdańsku rzeźbiarz, absolwent gdańskiej ASP (w 1973 roku uzyskał dyplom w pracowni prof. Alfreda Wiśniewskiego). Znany jest z monumentalnych pomników wielu osobistości z okresu II RP, w tym marszałka Józefa Piłsudskiego (w Gdyni, Toruniu, Nowym Sączu), Józefa Hallera (we Władysławowie, Pucku), Eugeniusza Kwiatkowskiego (w Tarnowie, Gdyni), ale też takich rzeźb postaci mitycznych, np. bogini Juraty czy rzeźb sakralnych. Jego prace są też w zbiorach muzealnych i prywatnych kolekcjach w Polsce i zagranicą.

  Stanislaw Szwechowicz jest też autorem gdyńskiego pomnika Józefa Piłsudskiego Tomasz Bolt/Polskapresse

  Pomnik budzi kontrowersje nie tylko polityczne - został wzniesiony wbrew stanowisku stołecznych władz samorządowych - ale także natury estetycznej. Pojawiły się komentarze, że Lech Kaczyński przedstawiony na monumencie jest ubrany w przydługie spodnie, a marynarkę ma, wbrew regułom klasycznej elegancji, zapiętą na oba guziki. Gdański rzeźbiarz podchodzi do tej krytyki z dystansem i mówi "Dziennikowi Bałtyckiemu", że coś, co może być słuszne z krawieckiego punktu widzenia, niekoniecznie musi mieć zastosowanie w kompozycji monumentu. Dynamiczna, krocząca forma postaci wymusza takie a nie inne ułożenie fałd materiału, natomiast zapięcie marynarki jest wzięte z dokumentacji fotograficznej zmarłego prezydenta RP.

  Forma pomnika zmieniła sie w stosunku do projektu, który został wyróżniony w konkursie. Początkowo monument miał być ustawiony przy ul. gen. Michała Tokarzewskiego-Karaszewicza. Figura Lecha Kaczyńskiego miała stać na poziomie ulicy i przechodzić przez formy architektoniczne przypominające rozpadający się mur czy też bramę. Na początku 2018 r. lokalizację zmieniono na plac marsz. Józefa Piłsudskiego.

  - Musieliśmy przemodelować pomnik, ponieważ ustawiona na poziomie ulicy postać nie nadawała się do kubatury placu - mówi Stanisław Szwechowicz. - Zaprojektowaliśmy 3,5metrowy cokół równy wysokością postaci. Na cokole umieściliśmy półabstrakcyjną rzeźbiarską draperię z napisem "Lech Kaczyński prezydent RP, prezydent Warszawy".

  Rzeźbiarz powiedział nam, że termin realizacji projektu był niezwykle krótki, a listopad 2018 r. był najwcześniejszym technicznie terminem, do którego można było wykonać wszystkie prace projektowe, rzeźbiarskie i architektoniczno-budowlane. Gdański rzeźbiarz należy do najczęściej zamawianych autorów pomników w kraju - tuż przed warszawskim pomnikiem Lecha Kaczyńskiego został odsłonięty w Nowym Sączu pomnik konny Piłsudskiego autorstwa Stanisława Szwechowicza, a kolejny monument twórcy II RP powstanie niebawem w Toruniu.

  ZOBACZ TEŻ: Pomniki smoleńskie w Polsce [ZDJĘCIA]  POLECAMY NA DZIENNIKBALTYCKI.PL:
  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (3)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Trafione "bez pudła".

  x (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  ... to urodzony w 1949 w Gdańsku rzeźbiarz, absolwent gdańskiej ASP (w 1973 roku uzyskał dyplom w pracowni prof. Alfreda Wiśniewskiego).
  Komentarz: Ma "człowiek" poczucie równowagi, stylu ... i...rozwiń całość

  ... to urodzony w 1949 w Gdańsku rzeźbiarz, absolwent gdańskiej ASP (w 1973 roku uzyskał dyplom w pracowni prof. Alfreda Wiśniewskiego).
  Komentarz: Ma "człowiek" poczucie równowagi, stylu ... i wszystkiego tego, co trzeba wiedzieć i umieć, aby z "niczego, tj. bezkształtnej bryły" zdjąć to co niezbędne aby ukazało się "coś", kim jest "Ktoś" !.
  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Wstyd dla Gdańska,

  Arek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

  że rzeźbiarz z tego Miasta przyłożył się do uwiecznienia najgorszego prezydenta RP, który poprzez swoją pychę, pośrednio lub bezpośrednio wymuszając lądowania samolotu we mgle, przyczynił się do...rozwiń całość

  że rzeźbiarz z tego Miasta przyłożył się do uwiecznienia najgorszego prezydenta RP, który poprzez swoją pychę, pośrednio lub bezpośrednio wymuszając lądowania samolotu we mgle, przyczynił się do śmierci ponad dziewięćdziesięciu osób.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  *Spisek smolenski*

  Spisek Tuska i Putina na sopockim molo ! (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 4

  Dowodem na zamach w Smolensku jest spisek przeciwko najlepszemu prezydentowi RP Lechowi Kaczynskiemu,Putin ogral Tuska i zacierali slady zamachu razem !

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Nie przegap

  Victoria's Secret 2018.

  Victoria's Secret 2018. "Aniołki" w seksownej bieliźnie na wybiegu [ZDJĘCIA]

  Biologiczna Bzdura Roku. Kto zdobędzie tytuł? Zobacz kandydatów!

  Biologiczna Bzdura Roku. Kto zdobędzie tytuł? Zobacz kandydatów!

  Nie chciał jej rolnik, który szuka żony. Zobaczcie ZDJĘCIA wysportowanej Pauliny

  Nie chciał jej rolnik, który szuka żony. Zobaczcie ZDJĘCIA wysportowanej Pauliny